Mestečko Telč v kraji Vysočina v susednom Česku je známe najmä ako miesto, kde sa stretávajú priaznivci folkovej hudby, patrí však k najstrašidelnejším v Európe. Krutý a podozrievaný bol jeden z pánov hradu Telč. Trápil všetkých, no najviac svoju ženu.  Sledoval ju na každom kroku a najradšej by bol, keby dokázal čítať jej myšlienky. Nešťastná manželka chcela pre muža len to najlepšie, no on jej neveril a nechal ju zaživa zamurovať.

V čiernej komnate mu manželka utkala košeľu z vlastných vlasov a zomrela. Keď z chlapa vyprchal srd, prebúral sa za hrubé múry, no našiel len bezduché telo a košeľu. Márny bol jeho žiaľ. Kľud nenašiel dodnes a kým na väčšine českých hradov a zámkov mátajú ženy, po Telči bezcieľne chodí zronený pán…

Mlynárka zošalela

Telc, staroceske mesto na Ceskomoravskej Vysocine, meto, v ktorom sa vo francuzkej koprodukcii nataca obnovena verzia filmu Angelika.
Zdroj: Julius Dubravay

Rovnako desivé je aj okolie Telče. Pri Roštejnskom rybníku blesk zabil gazdu a ženích s nevestou sa aj s kočom utopili v močiaroch. V Šiškovom mlyne sťal mlynár sekerou hlavu mladíkovi, ktorý mu chodil za ženou. Mlynár zomrel, mlynárka zošalela a jej duch tam vraj máta stále. Miesto už sa dostalo nielen do hľadáčika lovcov paranormálnych javov, ale aj filmárov. Vznikla tu napríklad obnovená verzia filmu Angelika.