Napriek hereckej elite, vrátane Tomáša Maštalíra, Andyho Hryca, či Zuzany Fialovej, nevídanej výprave, dramatickým scénam, odhaleným prsiam aj horúcemu sexu, si Slovania veľa ovácií od publika neužili. Smiali sa z nich diváci, kritizovali ich historici. Denník Pravda však píše, že Slovania položili základ novej éry seriálovej tvorby na Slovensku. Čo však o ňom hovoria dnes tak populárne dáta?

Strácali divákov

Úvodná epizóda zlomila všetky rekordy, celkovo si ju pozrelo 639-tisíc divákov a Slovania sa stali jedným z najsledovanejších programov tohto roka. Následne sledovanosť nabrala zostupný smer. Druhú časť si pozrelo ešte vysoko nadpriemerných 518-tisíc divákov. Tretí týždeň vo vysielaní prišiel zlom a seriál sa prepadol. Väčšina divákov v diskusiách pod článkami o ňom vyjadrila sklamanie.

Radúz a Lada.
Zdroj: tv joj

Denník Pravda si myslí, že publikum historickej ságe odlákali športové programy a tiež konkurencia. Publikum sa už k Slovanom nevrátilo a tak kým iné seriály si s počtom dielov získavajú čoraz viac divákov, historická sága išla opačným smerom. Rozlúčka so seriálom prilákala  233-tisíc divákov.

Netreba sa báť

Diváci kritizovali veľmi vláčne tempo rozprávania deja, vadila im hudba a veľmi tmavé scény. V drvivej väčšine skutočne seriál pôsobil tak, ako keby v siedmom. storočí nesvietilo slnko. Za trápne považovali dialógy - ešte aj skvelý Marek Vašut hovoril po slovensky s českým prízvukom- kameraman akoby namiesto kamery používal starý mobilný telefón. Násilie a sex v každom dieli sa Slovákom zdali prvoplánové. Na druhej strane oceňovali prírodu, kde sa príbeh odohrával.

Televízia Joj ohlasovala seriál Slovania už niekoľko mesiacov a v spoločnosti sa pomaličky vytváralo očakávanie a napätie.
Zdroj: TV JOJ/Stanislava Topoľská

Pravda uzatvára, že napriek všetkých chybám, Wanda Adamik Hrycová so svojim tímom  dokázala, že sa netreba báť náročných a neraz zdanlivo nezdolateľných cieľov. Ak by sme sa pozreli na reakcie publika, ktoré po masívnej reklame očakávalo trhák roka, ten cieľ bol veľmi nízky.