Čo ti šije starý? – drzo vrčí odpudivá Marfa na vyplašeného deduška Mrázika a potom obrovskými chlpatými rukavicami do neho búši so slovami – Zožeň mi ženícha! Kým filmová Marfa sa vrátila domov s dlhým nosom na svinskom záprahu, jej predstaviteľka zažila rozprávkový román s mužom svojho života. A žije ho dodnes. Inna Čurikovová, ktorú poznáme prakticky len z kultovej sovietskej rozprávky, je skutočnou dámou na úrovni a už celé desaťročia v Rusku aj v zahraničí uznávanou hviezdou.

Herečka, ktorá si zahrala aj vo filme nominovanom na Oscara a za svoj výkon si vyslúžila na festivale v Cannes dvadsaťminútový aplauz, si však svoje miesto pod slnkom musela tvrdo vybojovať a preliať aj zopár sĺz. Veľmi totiž trpela pre svoj výzor. Vôbec sa s tým netají.

Marfa z Mrázika: Zo škaredého káčatka kráľovná

Aj ruský prezident Putin mal trému, keď odovzdával „Marfuši“ ocenenie za prínos pre kultúru.

Nie si žiadna Afrodita

„Pedagóg sa na mňa povýšenecky pozrel a priamo sa ma opýtal – A viete vy, kto je Afrodita? Pokrútila som hlavou, že nie. To je bohyňa krásy, objasnil mi a dodal – Pozrite sa do zrkadla! Skutočne som zašla na toalety, pozrela sa na seba a rozplakala sa. Potom som sa ešte raz zahľadela na svoje črty a povedala si – Mám svojráznu, neobyčajnú tvár a nie každý ju vie oceniť. Viete, ak veľmi túžite byť hercom, stane sa to skôr či neskôr,“ takto spomínala Inna Čurikovová v rozhovore pre ruské noviny Argumenty a fakty na svoj neúspešný pokus dostať sa na hereckú školu pri prestížnom moskovskom divadle MCHAT.

Nebola to, žiaľ, výnimočná situácia. Dievča, ktoré od detstva snívalo o rolách princezien a v deviatej triede základnej školy začínalo vážne koketovať s herectvom, neprijali pre výzor ani na herecké učilište, na ktoré sa hlásila. Nevzdala sa a až keď sa pri prijímačkách do inej školy provinčné dievča z autonómnej Baškirskej republiky od zúfalstva rozplakalo, zmiloval sa nad ním jeden z pedagógov...

Marfa z Mrázika: Zo škaredého káčatka kráľovná

S režisérom Glebom Panfilovom prežíva svoj rozprávkový vzťah.

Mama jej verila

„Jediný človek, ktorý mi hovoril, že som krásavica, bola moja mama Klavdia Vasiljevna,“ hovorí národná umelkyňa. Herečkini rodičia sa rozviedli, keď mala osem rokov. Inna žila len s mamou v skromných podmienkach, ustavične sa sťahujúc z miesta na miesto, až kým sa nakoniec neusadili v Moskve. „Keby nebolo mamy, nikdy by som si neuverila, hoci ma to vnútorne ťahalo k herectvu už od plienok. Mama mi neprestajne hovorila – Dcérka, ty budeš herečkou, verím tomu. Keď si niečo zaumieniš, dosiahneš to! Pravdaže, ťažko bolo uveriť takým slovám, pretože môj výzor vôbec nebol herecký,“ spomína žena, ktorú nakoniec už v jej dvadsiatich siedmich rokoch označili za najlepšiu herečku Sovietskeho zväzu. Dovtedy sa musela zmieriť s úlohami, ktoré mali ďaleko od jej predstáv.

Marfa z Mrázika: Zo škaredého káčatka kráľovná

Miluje život.

Láska na celý život

Čurikovovú, ktorá má už vyše dvadsať rokov výsadné postavenie pani herečky v Moskovskom štátnom divadle Lenkom, prezývajú cárovná scény. Tomuto označeniu vďačí nielen svojej vytrvalosti a talentu, ale aj režisérovi Glebovi Panfilovovi, v ktorom získala navyše aj svojho rozprávkového princa. Kým jej mladý talentovaný režisér nedal hlavnú úlohu vo svojom debutovom filme Svätá duša, Innu si nikto zvlášť nevšimol. Začalo sa o nej hovoriť až potom: „Za všetko vďačím Glebovi, strhol zo mňa plášť uzavretosti, objavil gény potlačené mojou neistotou.“

Doteraz spomína na prvé stretnutie s ním s veľkou bázňou: „Keď som v štúdiu na kamerových skúškach uvidela tie krásne a výrazné herečky, zakopala som všetky nádeje, že si ma režisér vyberie. Keď som ho uvidela, až som sa vyľakala. Bol krásny, len o deväť rokov starší odo mňa, vzdelaný, múdry, talentovaný a svojský. Pozerala som sa na neho, zamilovaná, s otvorenými ústami, ale bez nádeje. Stal sa však zázrak. Nielenže mi dal hlavnú rolu, ale tento talentovaný génius sa do mňa zamiloval tiež. Asi na druhý pohľad,“ smeje sa.

Film sa nakoniec sovietskym strážcom kultúry nezapáčil pre neestetickú hlavnú hrdinku a aj pre spracovanie témy ho odložili do trezoru. Láska Panfilova a Čurikovovej však kvitla a pretrvala celý život.

Marfa z Mrázika: Zo škaredého káčatka kráľovná

Chápajúci manžel

Režisér odvtedy obsadzoval svoju múzu prakticky do každého svojho filmu. Keď v Cannes v roku 1990 získal ocenenie za prínos do kinematografie, ďakoval aj svojej žene... Manželia majú jediného syna Ivana (35), ktorý vyštudoval medzinárodné právo v Moskve. Po skončení školy však začal podnikať v reštauračných službách. Zrejme sa v ňom však ozvali umelecké gény, pretože spolupracoval s otcom už na niekoľkých scenároch a zahral si aj v jeho filme.

Vraj celkom úspešne. Keď sa herečky pýtajú, či jej ženy závidia dlhé a šťastné manželstvo, odpovedá: „Všetkým závistlivcom budem donekonečna opakovať – Nájdite si muža, ktorý je pripravený vo všetkom vás chápať!“ A dodáva, že aj ich postihli v živote búrky, ale „všetko prešlo a láska ostala.“ Manželia žijú v priestrannom moskovskom byte, ktorý je síce zrekonštruovaný, ale podľa zaneprázdnenej Inny Čurikovovej, ktorá neodmietla hrať ani v televíznom seriáli, v ňom niet žiadneho luxusu: „Nemáme čas, žijeme veľmi jednoducho. Jediným luxusom je pani, ktorá nám uprace a navarí.“

Staroba

Hoci si Čurikovová so svojou typickou skromnosťou stále užíva slávu a uznanie, dolieha na ňu občas smútok z pribúdajúcich rokov. Netají sa s tým. Dáma, ktorú minulý rok hospitalizovali s podozrením na infarkt a pred štyrmi rokmi ju zrazilo auto, ruským novinárom v slabej chvíľke s ťažkým srdcom rozpovedala smutný príbeh: „Staroba je spojená so samotou. Ani neviem, ako to povedať. Zrejme neviete, bola taká herečka... Georgijevská. Niekoľko dní neprišla do divadla, nikto si ani nepomyslel, že zomrela. Keď ju nakoniec našli u nej doma, ukázalo sa, že ju jej milovaný pes obhrýzol. Bol taký hladný... Myslím, že žijeme veľmi individualisticky. Chápete? Je v nás nezáujem a chlad...“

Raz, keď opäť vychvaľovali jej umenie, len sa pousmiala a pripomenula, že mnoho hviezd, ktoré ruský národ miloval, zomrelo v strašnej chudobe a úplnom zabudnutí. Pomohla si Puškinovými slovami – Básnik, neviaž sa príliš na lásku národa, pretože pochvalné nadšenie o minútu pominie... Inna Čurikovová hovorí, že obstála vo veľkom pokušení podľahnúť chimére slávy: „Zabudne sa na všetko. Keď ťa neukážu v televízii, nikto si ani nespomenie. Zapamätajú si ťa len tí, ktorí ťa poznali a milovali bez ohľadu na slávu a všetok ten cirkus okolo.“

Spomienky na Mrázika

  • Scéna, keď si Marfa hádže do úst celé lieskovce, neopakovateľným gestom ich drví a škrupiny vypľúva na zem, je nezabudnuteľná. Práve jej odhodlanie nešetriť zuby, ale hodnoverne hrať, vraj presvedčilo na kamerových skúškach režiséra Alexandra Roua, aby na poslednú chvíľu zmenil svoje rozhodnutie, dal úlohu Marfy mladej študentke divadelného inštitútu Inne Čurikovovej a poslal domov svoju favoritku.
  • „Zimnú prírodu sme nakrúcali na polostrove Kola pri Murmansku. Bola obrovská zima. Keď som sedela pod jedľou a čakala na deduška Mrázika, skutočne som mrzla. Technik totiž pridlho nastavoval osvetlenie. Druhý šok som zažila, keď sa odrazu v košíku, neviem prečo, objavili namiesto jabĺk cibule. Musela som ich teda hrýzť a tváriť sa, že jem jablká, tak ako to prikazoval scenár.“
  • „Keď som prišla na ozvučenie filmu do štúdia a prvý raz som sa uvidela na plátne, rozplakala som sa. Zdalo sa mi, že som naozaj strašná! Preto som sa vážne zamýšľala nad tým, že sa už nikdy pred kameru nepostavím.“ Takto spomínala Inna Čurikovová na rolu, ktorá jej priniesla slávu doma aj za hranicami. Film, natočený v roku 1964, sa o tri roky neskôr s úspechom premietal aj v Spojených štátoch a herečka dokonca dostala za svoj výkon striebornú Masarykovu medailu od českého veľvyslanca v Rusku.