Nezainteresovaný divák by si pri pohľade na štrikujúcu Susan Beverley v hľadisku zimáka mohol pomyslieť, že ju chlebík jej manžela Craiga Ramsayho, v poradí deviateho hlavného principála našich hokejistov, výsostne nebaví, ba priam nudí. Veď kto už by si na veľké športové podujatie, kde chlad zachádza až za nechty, bral klbko vlny a zamyslene ho premotával pomedzi prsty a ihlice? To, čo by možno vyvstalo z premotivovaného bratislavského hipstera, je pre pani Ramsayovú každodennou a úplne prirodzenou záležitosťou.

Čaru vyšívania a pletenia prišla na chuť na Slovensku, kam sa pred dvomi rokmi presťahovala zo slnečnej Floridy, aby hrdo stála po boku svojho muža. „Susan hľadala spôsob, ako sa u nás odreagovať, zmysluplne si krátiť čas. Jednoducho chcela, aby to bolo niečo užitočné. A tak sa prihlásila na kurzy pletenia, čomu doslova podľahla a teraz štrikuje, kade chodí,“ smeje sa spoločný kamarát manželov Ramsayovcov.

Nielen pletenie

Susan, ktorá robí domáce zázemie vyťaženému hokejistovi telom i dušou už dlhých 47 rokov, sa skrátka naša krajina so zvykmi i tradíciami jednoducho vryla do srdca. Okrem kurzov pletenia sa totiž zapísala do dámskeho klubu v hlavnom meste a so svojimi kamarátkami vďaka tomu objavila čaro cestovania. Dlhé kilometre v nohách má nielen vďaka rôznym cestám po Slovensku, pri ktorých mohla spoznať krásy a pohostinnosť ľudí, ale čas medzitým využila aj na odbehnutie si do susednej Viedne, Budapešti či talianskej Florencie.

Susan horlivo štrikovala aj na zápase Slovana s Dinamom Minsk.
Susan horlivo štrikovala aj na zápase Slovana s Dinamom Minsk.
Zdroj: Maroš Sýkora, Archív C.R.

Vďaka angažmánu Ramsayho pod Tatrami sa dostala po prvýkrát nielen do našich končín, ale aj celkovo na starý kontinent, čo si patrične užíva. Vždy túžila spoznávať iné krajiny a po strastiplnom prílete do strednej Európy, ktorý jej podľa vlastných slov pripravil päthodinové turbulencie v lietadle, jej už v nič nestálo v ceste. Ktovie, možno práve vďaka jej dobrodružnej povahe sa teraz môžeme tešiť z výsledkov práce jej muža. Rozhodnutie Craiga prijať ponuku na trénovanie našich hokejistov záviselo vo veľkej miere práve od Susan.

A tá od začiatku súhlasne kývala hlavou, hoci ani zďaleka nehrozilo, že prídu k nám a rozprávkovo ešte viac zbohatnú. Ramsay sa v médiách neraz vyjadril, že kšeft nevzal pre peniaze, to by možno podľa Šarmu aj horko zaplakal, ale preto, aby pozdvihol športového ducha a silu malej hokejovej krajiny. A všetko nasvedčuje tomu, že sa mu to podarilo! Hriať pri srdci ho okrem toho môže aj fakt, že jeho drahá si tu našla hobby, ktoré veľa eur nestojí a namiesto vymetania obchodov či bezduchého kávičkovania buduje „kultúrnu republiku“.