Keď vyšli nedávno niektorí majitelia fitcentier na diaľnicu D1 medzi Sencom a Bratislavou, aby zdržiavaním premávky pomalou jazdou upozornili na to, že aj oni už chcú otvoriť, Martin Šrott medzi nimi nebol. Prečo? „Nemal som potrebu takto protestovať, keďže už bolo jasné, že fitká sa budú môcť otvoriť začiatkom júna. Keby bol termín v nedohľadne, pridal by som sa, ale keď už sme vydržali tri mesiace, pár dní nerozhoduje,“ hovorí majiteľ veľkého fitcentra v bratislavskej Rači. 

Patrí k tým, ktorí síce vítajú uvoľnenie opatrení, ale nad návrhom, aby sa sprístupnili napríklad aj šatne a sprchy s tým, že na jedného človeka bude treba 15 štvorcových metrov, krúti hlavou. „Ukážte mi, koľko fitiek má šatňu väčšiu ako 30 štvorcových metrov, kde môžu byť dvaja ľudia. Ja mám, lebo mám štyri šatne plus VIP šatne, ale aj tak ostanú zrejme zatvorené. Ľudia k nám vojdú len s teniskami v ruke, odložia si topánky, dajú si nitrilové rukavice, ktoré dostanú zadarmo a až tak môžu vstúpiť ďalej,“ hovorí a ukazuje na regál, ktorý pripravili v kaviarenskej časti fitcentra.

Od momentu, keď začnú prúdiť záujemcovia o cvičenie, je rozhodnutý stráviť na recepcii aj pätnásť hodín, tak ako to bolo nedávno pri otvorení outdooru, a ustrážiť si sám, aby všetci dodržiavali jeho prísne pravidlá. Svojím zariadením doslova žije – ešte aj z denného bytu, ktorý si zariadil priamo vo fitcentre, dokáže kontrolovať, či je všetko tak, ako má byť. Tak to bolo vždy aj pred koronou.

Zachraňoval prístrešok

„Budem tvrdý aj teraz. Nikto ma nedonúti, aby som nevyžadoval hoci aj prísnejšie pravidlá, ako stanoví vláda. Je to na mne, takže hygiena bude stále na prvom mieste aj na úkor toho, že bude menej klientov. Uvidíme, či sa niektoré z fitiek, kde to nebude prísne, stane ohniskom nákazy, či prílišné uvoľnenie pravidiel nebolo priskoré,“ hovorí Šrott.

O to, že by ľudia pre prísnejší režim utiekli inam, sa nebojí. „Pred dvoma týždňami sme otvorili outdoorové fitko a našli sa možno štyria, ktorých sme nevpustili, pretože neboli ochotní rešpektovať pravidlá. Naopak, ľudia boli šťastní, že si môžu konečne zacvičiť, a prispôsobili sa. Chodia k nám dokonca štyria chalani, ktorí merajú autom 170 kilometrov sem a potom naspäť domov,“ teší sa majiteľ. Hoci má s prístreškom, ktorý na noc uzatvára kvôli cvičiacim strojom, občas starosti, je rád, že ho postavil. „Už dvakrát nám ho zničil vietor, zachraňovali sme ho o pol tretej ráno...“ smeje sa. „Bolo to ťažké obdobie a bez pomoci správcu Riška a podpory firiem by som to nezvládol,“ dodáva.

Splnil si sen

Martin Šrott si fitcentrom splnil detský sen. Už ako tínedžer si zariadil malé fitko v paneláku a „podnikal“. V devätnástich si už prenajal budovu škôlky, postupne sa rozširoval. Bol spolumajiteľom viacerých spoločností, vyskúšal aj biznis v stavebníctve, mal i kaderníctvo, ale nakoniec ostal pri jednom fitcentre, do ktorého investuje všetok čas a energiu. „Takto som šťastnejší,“ hovorí muž, ktorý svojich zamestnancov berie ako rodinu.

Počas karantény správcovi a upratovačke nanosil potraviny do fitka, v ktorom aj bývajú, a starali sa oň bez potreby vychádzať. „Počas uzavretia fitka sme všetko vyčistili, urobili sme aj kompletný servis strojov. Možno málokomu napadne, že nemôžu tak dlho stáť v nečinnosti, tak sme si na nich aj povinne zacvičili,“ usmieva sa.

Estét

Hluché obdobie začínajúcej sa korony využil Martin Šrott aj na šitie špeciálnych anatomických rúšok s logom fitka: „Som hyperaktívny, musím tvoriť... Zohnal som materiál, z ktorého sa robia filtre do solárií, neprichytávajú sa naň baktérie, v strede je lekárska geotextília a s tvárou prichádza do kontaktu bavlna. Rúška sa dajú zavesiť na krk, aby ich ľudia nemuseli nosiť vo vrecku, a majú špeciálne uchytenie tak, aby netlačili za ušami. Keď si človek chce vyvetrať tvár, potiahne len za druhú šnúrku bez toho, aby na rúško siahal. A všetky sú čierne, pekne to vyzerá,“ povie estét, ktorý vybavil fitko aj nádhernými bronzovými sochami, a hodí pohľad na ľudí cvičiacich vonku. Klienti vraj boli od začiatku ochotní podporiť fitko kúpou rúšok.

Každý čistí stroj

Od estetiky však späť k hygiene. Do akého fitka by nevošiel? „Do takého, kde už na prvý pohľad nefunguje hygiena a dezinfekcia, kde sa nečistia po každom cvičení stroje. U nás už pred koronou bola dezinfekcia ako samozrejmosť medzi stanovišťami. Našich klientov sme učili, ako po sebe utrieť dezinfekciou a papierovou utierkou stroj. Ale dal som našiť antibakteriálne utierky, ktoré každý dostane, rovnako ako aj nitrilové rukavice, zadarmo,“ hovorí. „A tiež čierne, aby ladili s interiérom a rúškami,“ dvíha s úsmevom prst.

Dnes vidí ako veľkú výhodu aj to, že v budove dal urobiť otváracie okná, ktorými sa dá prirodzene vetrať. Investoval aj do špičkovej vzduchotechniky s filtrami so vstrekom dezinfekcie.

Chcú byť v rúškach

Na rúška si mnohí zvykli a tak aj po uvoľnení opatrení chce ľuďom odporúčať, aby ich vo fitku používali. „Človek v ňom nemusí bežať na páse, ale keď docvičí, nech si ho dá a prejde tak k inému stanovišťu,“ hovorí Martin Šrott. Medzi návštevníkmi si urobil anketu a tá mu potvrdila, že mnohí ani neuvažujú, že by rúška vôbec zložili, pretože sa tak v uzavretom priestore cítia bezpečnejšie. „Odporúčam každému fitcentru, aby si urobilo pre týchto ľudí chránenú zónu, kam budú vstupovať len oni. My ju už máme pripravenú,“ dodáva majiteľ zariadenia, ktoré sa pýši tým, že ho v anketách o fitcentrách zaradili medzi 10 top centier, čo sa týka hygieny a služieb.

Upozorňuje, že problémové môžu byť aj toalety. Mali by sa podľa neho vydezinfikovať po každom klientovi, takže lepšie je vyčleniť jedno WC, o ktorom bude mať upratovačka prehľad, kedy bolo použité. Riešiť sa to dá kľúčikom na recepcii. „Stále je veľa drobností, na ktoré treba dať pozor.“

Nie je to len o tele

Pre Martina Šrotta je fitko srdcovkou, ktoré je otvorené nielen bodybuilderom, ale hlavne obyčajným ľuďom, pre ktorých je cvičenie forma relaxu a životný štýl. Za tie roky už videl rôzne príbehy. „Robíme aj premeny, ľudia chodia chudnúť a pri tom môžu u nás aj bývať. Neviete si tiež predstaviť, ako sa tešia seniori, že sa už začne cvičiť. Vytvoríme pre nich novinku – klub, kde si budú môcť zacvičiť, ale aj len tak posedieť pri novinách...“ plánuje.

„Mnoho ľudí prichádza do fitka pod vplyvom nejakej životnej udalosti, napríklad rozchodu či rozvodu, alebo im niekto blízky zomrie a od partnera sa nedočkajú podpory. Zažil som všeličo. Každému potom odporučíme trénera, ktorý sa k nemu hodí. Teším sa, že aj títo ľudia budú môcť prísť opäť,“ uzatvára pripomínajúc, že za každú cenu sa bude snažiť udržať fitcentrum bezpečné aj nad rámec odporúčaní. Kto sa neprispôsobí, musí sa poobzerať inde.