Liptovská Lúžna patrí k najväčším, no súčasne najmladším liptovským obciam. Chátrajúce domčeky v nej sa striedajú s novými vilkami, niektoré drevenice si prerobili chalupári. Idylu v nej dotvárajú horské lúky a pasúce sa stáda oviec.

Medveď sa dostal do rozprávok aj do reklám.
Zdroj: JÁN DZÚR, MARIÁN ŽDIĽA

Ak vám je panoráma dediny v Nízkych Tatrách povedomá, natáčali v nej reklamu pre slovenský obchodný reťazec s bačom a valachom. Medveďa, ktorý si v jednej z ich vtipných scénok zahral, tu nájdete na každom kroku. Je súčasťou obecného erbu, jeho kresba zdobí stenu miestneho salaša aj autobusovej zastávky.

„Pre turistov z miest je medveď a príbehy s ním spojené veľké lákadlo. Jeho soška patrí k najobľúbenejším darčekom,“ pripomína mladá slovenská rezbárka Laura Kurnotová, ktorá v obci žije a pracuje spolu so svojím otcom, rezbárom Ladislavom Kurnotom. Od minulého týždňa však v Liptovskej Lúžnej môže byť všetko inak. V doline Banskô nad dedinou našli mŕtveho 57-ročného muža. Pitva ukázala, že jeho smrť spôsobil medveď. Nešťastie sa stalo v lese, mimo obce a turistických chodníkov, kam sa chlap údajne vybral na prechádzku.