Tatranská Javorina je malá obec pod Belianskymi Tatrami, leží asi dva a pol kilometra od Lysej Poľany, hraničného priechodu do Poľska. Stojí tu zámoček, ktorý dnes patrí Prezidentskej kancelárii v Bratislave. Kedysi si ho užili kontroverzný prezident vojnového Slovenského štátu Jozef Tiso, komunistický predseda československej vlády Viliam Široký, prezident Ludvík Svoboda i Alexander Dubček.

Zo slovenských prezidentov ho najčastejšie využíval Ivan Gašparovič, muž ktorý miloval prírodu a poľovačky. Prezident Andrej Kiska krátko po zvolení  poľovnícky zámoček v Tatranskej Javorine otvoril pre verejnosť, pozrieť si ho môžete aj teraz, keď je prezidentka Zuzana Čaputová. Zaujímavosťou je, že keď oblasť v roku 1938 obsadilo poľské vojsko, časť zámočku prerobili a časť rozkradli...

Najstráženejší v republike

Zaujímavé je aj najbližšie okolie zámočku. Jeho susedom je ikonický hotel, ktorý neudivuje iba svojou architektúrou. Kedysi sem chodili len vládne špičky z celého Československa, všade hliadkovali policajti so psami. Zastaviť auto ste nemohli ani na zákrute pred hotelom, ihneď k vám prišla tajná služba. Miesto patrilo k najstráženejším v republike, užívať si sem chodievali najmä stranícki funkcionári.

Výhľad od hotela na Belianske Tatry.
Zdroj: JÁN DZÚR

V hoteli je napríklad zvukotesná kinosála, kde vedenie strany posudzovalo, či je film hodný socialistického diváka. V roku 1992 v ňom Vladimír Mečiar a Václav Klaus podpísali dokumenty o rozdelení Československa. Akt sa odohral v Červenom salóniku. Presadiť výstavbu hotela mal Vasil Biľak, ktorý bol vášnivý hubár a miloval skôr odľahlé kúty hôr.

Dnes je všetko inak, v hoteli sa môžete ubytovať aj bez straníckej legitimácie...

AK CHCETE VIDIEŤ AKO VYZERÁ KEDYSI ZAKÁZANÉ MIESTO, KLIKNITE TU