Poznačený na celý život

Dominika Zaťka (23) v roku dvetisíc sedem pri Veľkom Krtíší zrazilo auto. Z kómy sa prebral po vyše dvoch týždňoch, opäť sa učil chodiť, jesť lyžičkou a rozprávať. Všetci boli šťastní, že prežil, no nikto z jeho okolia netušil,  ako táto udalosť rodinu poznačí na dlhé roky. Túžil pracovať ako SBS-kár, no s porušeným mozgom neprešiel testami.

Osudy ľudí, ktorí upadli do kómy sú rôzne.
Osudy ľudí, ktorí upadli do kómy sú rôzne.
Zdroj: JÁN DZÚR, ARCHÍV

„Chcel byť teda aspoň traktorista, ale vodičský preukaz mu s jeho postihnutím nikto nevystaví. Teraz sa učí za kuchára, no nič sme ešte nevyhrali. Dominik má stále zdravotné problémy, ktoré majú súvis s jeho úrazom. Zrejme ho čaká ďalšia operácia,“ nezakrýva jeho mama Mária Zaťková, ktorá sa od syna nepohla po celý jeho život.

Iba párkrát žmurkol

O Lukáša, ktorý po havárii ostal v bdelej kóme a už sa z nej nikdy neprebral, sa starala jeho mama Katarína Koštialová z Brezna. Vstávala k nemu  každé dve hodiny a, aby nemal preležaniny, otáčala ho. Robila to každý deň, desať rokov.

Osudy ľudí, ktorí upadli do kómy sú rôzne.
Osudy ľudí, ktorí upadli do kómy sú rôzne.
Zdroj: JÁN DZÚR, ARCHÍV

„Čítala som mu, rozprávala príbehy, dúfala, že na moje slová zareaguje aspoň pohnutím viečok. Párkrát sa mi zdalo, že žmurkol, ale to bolo všetko,“ opisuje sympatická päťdesiatnička. Zázrak sa nestal, vlani vo februári vtedy tridsaťštyri ročný bývalý futbalista zomrel, no v slovách jeho mamy stále cítiť smútok...

Stal sa zázrak

Munira, ktorá utrpela ťažké zranenia mozgu v dôsledku autonehody, sa vlani prebrala z kómy po dvadsiatich siedmich rokoch. Pred dvomi rokmi ju previezli do Nemecka, kde sa jej stav zlepšil, stále sa ale neprebrala. Jedného dňa sa však strhla hádka medzi jej synom Omarom a lekárom.

Munira sa liečila v Nemecku.
Munira sa liečila v Nemecku.
Zdroj: JÁN DZÚR, ARCHÍV

„Cítila, že som v nebezpečenstve, ktoré jej spôsobilo šok. Čoskoro začala volať moje meno,“ spomína si Omar. Munira sa vrátila do Abú Zabí, kde podstupuje fyzioterapiu a rehabilitácie. Stále nevyhrala, no všetci hovoria o zázraku...