Ľudská krv sa nedá ničím nahradiť, zvlášť počas dovoleniek vznikajú napäté situácie, a nemocnice vysielajú SOS. Ľudia, ktorí krv z rôznych dôvodov potrebujú, sú odkázaní na to, že si niekto nájde čas na to, aby „pustil žilou“. „Pre mnohých ľudí je to doslova životný štýl takto pomáhať iným. To musí skrátka v sebe človek mať,“ hovorí MUDr. Ján Mačkin, primár anestéziológie a intenzívnej medicíny v Nemocnici v Brezne. S hrdosťou spomenie, že aj na jeho oddelení pracuje zdravotná sestra, ktorá má za sebou tridsať bezplatných odberov krvi a má teda doma Zlatú Jánskeho plaketu.

Anketa
Boli ste niekedy darovať krv?
  • 60%
  • 40%

„Ja, žiaľ, darovať krv už nemôžem, ale ako študent medicíny som to robiť úplne štandardne,“ hovorí lekár, ktorý je darcom krvi prakticky stále nablízku aj vďaka svojim aktivitám v Slovenskom Červenom kríži. Pomáhať v ňom začal pred rokmi pod vplyvom udalosti, ktorá sa odohrala ešte v roku 2006 na dovolenke v Chorvátsku. S manželkou predebatovávali krásny deň strávený na slnku, keď sa jej náhle zastavilo srdce. Podarilo sa mu ju našťastie vrátiť do života.

Za všetko môže mačka

Sám Ján Mačkin patrí medzi ľudí, ktorí pomoc darcov potrebovali. „V jeden letný deň pred štyrmi rokmi som sa išiel v Brezne bicyklovať. Predbiehalo ma auto a vtedy mi pod koleso vbehla mačka. Ocitol som sa na asfalte. So zraneniami ma priviezli na vlastné oddelenie, kde ma moji lekári ratovali,“ spomína. Po týždni išiel domov, ale jeho stav sa náhle zhoršil.

„Zlomené rebro mi prerezalo cievku v hrudníku, upadol som do bezvedomia. Stratil som veľké množstvo krvi, okolo tri a pol litra. Život mi zachránili transfúzie. Pointa môjho príbehu je v tom, že na jeseň som išiel po prvýkrát odovzdávať plakety dobrovoľným darcom krvi v pozícii toho, ktorý sám za seba ďakoval za to, že mu títo krásni ľudia zachránili život. Vrcholom bolo, keď mi darca so slzami v očiach ďakoval za príhovor a ja som mu zase ďakoval za záchranu života. Bol to jeden z najväčších zážitkov v mojom živote a je to aj dôvod, prečo robím v Červenom kríži a prečo je moja práca taká úžasná,“ hovorí lekár.

Dobré vedieť...

  • Keď idete darovať krv, získate tiež informácie o svojom zdravotnom stave. Krv sa vyšetruje aj na žltačku typu B a C, HIV, syfilis či enzým ALT, ktorý hovorí o stave vašej pečene.
  • Ak ste sa v lete na dovolenke nechali potetovať alebo si urobiť pírsing, musíte počkať s darovaním pol roka.
  • Žena môže darovať krv až rok po pôrode, ak nedojčí.