Zimná sezóna sa pre väčšinu športovcov skončila rozpačito. Pre koronavírus zrušili aj záverečné kolá Svetového pohára v zjazdovom lyžovaní, z ktorého si dva víťazné glóbusy napokon odviezla naša Petra Vlhová. Ak vám je za športmi, ktoré sa spájajú so snehom, s mrazom a ľadom ľúto, vyberte sa do Podkoníc, do unikátneho lyžiarskeho múzea. Samozrejme, keď to bude možné. Majiteľ ho ľuďom otvorí, ak mu dopredu zavolajú, a urobí im súkromnú prehliadku. Musia však byť zdraví a naraz nemôžu prísť viacerí ako traja-štyria.

Prázdne sľuby

Vo vrchárskej dedinke neďaleko Banskej Bystrice stojí pekne opravená chalúpka. Je v nej súkromné ski múzeum, v ktorom nás víta patriot, lyžiarsky inštruktor, turistický sprievodca a zberateľ artefaktov, ktoré nejakým spôsobom súvisia s lyžovaním, Igor Bobák. Dvere svojho múzea otvoril v roku 2007 a od tých čias v ňom privítal aj rôznych vrcholových športovcov či politické špičky.

„Všetci sľubovali hory-doly, no napokon mi odkázali: nedá sa! Hoci reprezentujem viac ako stotridsaťročnú históriu lyžovania na Slovensku, najvyššou sumou ma kedysi podporil bývalý prezident Ivan Gašparovič. Jeho hovorcovia mi poslali dnešných 170 eur a napísali, že to je najvyššia suma, akú komu pán prezident dal!“ usmeje sa pán Bobák a hneď v prvej miestnosti nám ukáže lyže, ktoré by inde vyvážili zlatom!