Obaja umelci si zaumienili, že oživia scény, na ktorých sa už divadlo hralo. Ján Kroner sa spolu s manželmi Korenčiovcami, ktorí dovtedy viedli Divadlo a.ha vlastnými silami, pustili do rekonštrukcie bývalej Malej scény SND. Preniesli doň časť repertoáru a.ha, pridali aj nové predstavenia a nazvali ho Nová scéna STU. Podobne Maroš Kramár oživil priestor bývalého divadla West, keď sa spojil s Rudolfom Hošnom, ktorý kedysi založil hudobný klub Babylon v Bratislave a pod hlavičkou spoločnosti Music Academy, s. r. o., vytvorili priestor na herecké aj hudobné predstavenia s názvom Ateliér Babylon. Obaja herci pomohli kultúrne stánky dobre naštartovať aj do nich prilákať divákov, takže ich opustili navonok rozbehnuté. Ján Kroner po deviatich mesiacoch a Maroš Kramár presne po roku. Dôvod?

Neúnosné

Ako hlavnú príčinu odchodu uviedli obaja umelci financie, no Kramár navyše úplné sklamanie v partnerovi. Herec totiž nedávno pre denník SME uviedol, že má podozrenie z tunelovania firmy zo strany spoločníka. „Dal som sa dokopy s jedným zlým človekom. Už sa mi to ani nechce rozoberať, lebo mi to pokazí náladu na celý deň,“ s dlhým povzdychom reagoval Maroš Kramár na naše otázky o podrobnostiach konfliktu medzi ním a jeho bývalým partnerom Rudolfom Hošnom. Priznal však, že problém už riešia kompetentní a ozrejmil, ako na finančné straty prišiel: „Hošna mi takmer rok odmietal ukázať účtovníctvo, až začiatkom roka mi oznámil, že sme v strate. Je preto logické, že som začal mať podozrenie na nekalé praktiky a navyše ma stále veľa partnerov oslovovalo, že nemajú uhradené faktúry. Aj mne dlhuje Music Academy peniaze za dva mesiace odohraných predstavení Lordi. Bolo pre mňa neúsnosné ďalej spájať svoje meno s týmto človekom, a preto som pristúpil na jeho návrh, že jeho brat odkúpi môj obchodný podiel za jedno euro. Zástupca spoločnosti Music Academy, s. r. o., mi vrátil všetky peniaze, ktoré som investoval do spoločnej firmy, ale zo spoločného podnikania som nič nezarobil. Navyše mi Hošna stále dlhuje peniaze z minulosti,“ vysvetlil znechutený Kramár.

Ohradzuje sa

Druhá strana, Rudolf Hošna, hercove obvinenia o tunelovaní popiera: „Je to lož,“ tvrdí a pripája vyjadrenie Petra Dubena, konateľa spoločnosti Music Academy, s. r. o.: „Ako spoločnosť sa rázne ohradzujeme proti výrokom pána Kramára. K dnešnému dňu evidujeme pohľadávky k pánovi M. K. v sume niekoľko tisíc eur. Z účtovníctva je zrejmé, že v minulosti dochádzalo vďaka nemu napríklad k predražovaniu zákaziek za pražské divadlá, ďalej k účtovaniu honoráru za rôzne príhovory na akciách za chrbtom spoločnosti, a to všetko „vo vlastnom divadle“ a podobne. V súčasnosti podnikáme právne kroky k tomu, aby už nedochádzalo k poškodzovaniu a špineniu mena našej spoločnosti z úst pána Kramára.“

Na budúce inak

Herec, paradoxne, začal spoluprácu s Rudolfom Hošnom krátko po tom, ako ho prepustili z väzenia v Česku, kde sedel za spreneveru. Keď sa ho novinári pýtali, či nemá obavu z jeho povesti, tvrdil, že mu dôveruje, lebo ho roky pozná. Maroš Kramár na rozdiel od Ján Kronera, však ako podnikateľ nie je neskúsený prenajíma niekoľko bytov, spoluvlastnil dve reštaurácie. Len divadlo, ktoré bolo jeho srdcovkou, mu, bohužiaľ, nevyšlo. Napriek všetkému nestratil ideály: „Stretol som skrátka podvodníka. So slušnými ľuďmi by som do podnikania pokojne zase vstúpil, ale už by som chcel mať od začiatku všetko pod kontrolou,“ vysvetlil nám.

Pádu predchádzal vrchol

Keď sa Ján Kroner pustil do podnikania s divadlom, bol práve na vrchole popularity. Získal ocenenie OTO 2009, hral v Ordinácii v ružovej záhrade, v Profesionáloch, daboval a účinkoval aj v iných divadlách, čo bol obrovský pracovný nápor. Pozoruhodné bolo, že budovu „svojho“ divadla prevzal v dezolátnom stave a zrekonštruoval ho v rekordne krátkom čase, v podstate počas leta. Otvoril ho v októbri 2010 s netajenou eufóriou. Keď začiatkom apríla nasledujúceho roku na tlačovke pre novinárov oznámil, že divadlo opúšťa, lebo „je v depresii, unavený a sklamaný z nesplnených sľubov a prístupu bohatých ľudí, firiem aj štátnych a samosprávnych orgánov a nie je schopný finančne pomôcť prevádzke divadla“, nikto netušil, že práve sa spustil jeho fyzický aj psychický pád.

Pomaly sa vracia

V júni, keď zmizol z Ordinácie, sa o jeho únave len pošuškávalo. Krátko pred Vianocami mal však kolaps priamo počas divadelného predstavenia Revízor a kým sa zotavil, prerušili aj natáčanie Profesionálov. Vo februári ich už znova nakrúcal, ale v apríli sa jeho zdravotné problémy tak vyhrotili, že výroba Profesionálov sa zastavila. Televízia momentálne vyčkáva, či sa do seriálu, ktorý si bez jeho účinkovania nevedia predstaviť, vráti. Ján Kroner sa k našej otázke o tom, ako sa cíti, nevyjadril. Údajne sa však k práci pomaly vracia, objavil sa už v dabingu aj v divadle.

Ani týmto to nevyšlo

  • Herečka Zdena Studenková mala pred niekoľkými rokmi so spoločníčkou butik s oblečením. Skončila s ním, lebo to nestíhala, a prišla tiež na to, že vlastne nie je obchodníčka.
  • Herec Juraj Ďurdiak osemnásť rokov prevádzkoval kaviareň U Anjelov, no musel ju zatvoriť, lebo majiteľ budovy mu zrušil nájomnú zmluvu.
  • Herec Jozef Adamovič vlastnil koziu farmu, zavrel ju pre sklamanie v spolupracovníkoch.
  • Spevák Maťo Ďurinda prevádzkoval sedem rokov piváreň, ale nemal čas biznis kontrolovať a skončil na nule. Podozrieval zamestnancov, že ho okrádali.
  • Exrosnička a speváčka Jadranka Handlovská spoluvlastnila motorest, ale dostala sa do finančných problémov aj preto, že vyhorel. Napokon ho predala.