Ruksak je módny hit. Predovšetkým je však praktický, pretože pri nosení na chrbte máte voľné ruky. Je ideálny pri bicyklovaní či na výlete na kúpalisko, ale oceníte ho aj na prechádzke v meste a parku. Okrem bežných vecí sa doň zmestí uterák, fľaša s vodou, časopis, kniha aj tablet… „Samozrejme, takýto plecniak musí mať vnútorné vrecká. Aby sa jeho majiteľka cítila komfortne, aj nastaviteľné popruhy, kvalitné zapínanie a niekedy aj výstuž,“ hovorí Kamila Gemerská, ktorej výrobky patria k hitom slovenskej ručnej tvorby.

Z obývačky do Austrálie

Mihli sa v relácii Nákupné maniačky, z Gemera sa dostali aj do Česka, Anglicka, Nórska či do Austrálie. „Najskôr som sa doma delila o šijací stroj s mamkou. Ona vymýšľala odevy, ja kabelky. Naša obývačka bola plná strihov, papierov a látok,“ spomína si Kamila. Šitím kabeliek si začala zarábať na vysokej škole: jej spolužiačkam sa pozdávalo, že si samy vyberali farbu a zapínanie, no predovšetkým oceňovali originalitu. „Od svojich vrstovníčok sa líšili aj tým, že nemali rovnakú kabelku ako polovica Prešova či Banskej Bystrice,“ usmieva sa Rožňavčanka.

Dôraz na dizajn

Okruh jej zákazníčok sa stále rozširoval a po promócii už mala rozbehnutý biznis. V tom čase navyše vznikol prvý slovenský internetový portál s hand made výrobkami. „Prvú kabelku som tam predala deň po vložení na internet. Neskôr sa stalo aj to, že niektoré odtiaľ zmizli o pár minút,“ opisuje Kamila. Prekonala detské choroby každého podnikania, vydržala a jej ruksaky dnes patria k najpredávanejším na Slovensku.

Pri ich šití nepoužíva Kamila žiadnu špeciálnu techniku, dôraz kladie na dizajn. Pomáha jej pritom vlna návratu k hrdosti na Slovensko. „Mladí ľudia veľa cestujú. Vidia, že svet nie je čierno- biely, a radi sa pýšia svojím rodiskom. Páčia sa im naše kroje a farebné ornamenty, majú radi modrotlač. Kupujú si regionálne potraviny a podporujú aj výrobcov módnych doplnkov, ktorí nie sú anonymní,“ pokračuje Kamila.

Kabelky na želanie

Medzi farbami toto leto kraľuje béžová, žltá a sivá. Klasika sú pruhy a námornícke farby, ktoré sa nikdy neopozerajú. „Na prianie zákazníčky som do jednej z kabeliek zapracovala aj ručné výšivky. Šila som i kabelku, ktorá mala ladiť s teniskami. Veselšie veci si kupujú mladé dievčatá, elegantnejšie berú štyridsiatničky,“ vraví Kamila, ktorá už dva a pol roka podniká popri materskej dovolenke. Prvé mesiace po pôrode sa bála, že to nezvládne. Sedela na gauči a plakala.

Po večeroch sme s manželom balili tovar. Ten som potom s kočíkom nosila na poštu. Vtedy sme však boli len dve. Pred poldruha rokom k nám prišla nová kolegyňa a odvtedy ide všetko ako po masle,“ tvrdí Rožňavčanka. Ak si od plecniakov potrebuje oddýchnuť, vdychuje nový život starým veciam. Prerába nábytok, robí potlač na synove zamazané tričká. Hrá sa s ním, číta si severské romány, varí, vychutnáva si cestovanie. „Mám rada históriu. Páčilo sa mi v Paríži, Ríme, na Sicílii, v Dánsku či vo Švédsku. Oddýchneme si však aj na potulkách Slovenskom, či vo vlastnej záhrade za domom,“ uzatvára Kamila. Čo ju potešilo naposledy? „Kúpila som si kabelku. Ale je prútená , takú by som ja nevyrobila!“ podotýka so smiechom.

Ťažký týždeň pre Vlada Černého - smútok za dvoma blízkymi ľuďmi

Viktor Vincze prezradil, ako to u nich vyzerá po svadbe. Neuveríte, ako oslovuje Adelu

Súboj poprsí! Koho dekolt je viac vzrušujúci? Nadupaný výstrih Jitky Čvančarovej, alebo „nehoda“ Daniely Peštovej?


Naozaj platí, že všetko zlé je na niečo dobre? Celebrity, ktoré bojovali s rakovinou, si to rozhodne nemyslia!