Problém s potkanmi majú síce obyvatelia newyorskej ulice Marcie Owens už niekoľko mesiacov, ale týchto škodcov pribúda. Problém s potkanmi hlásia aj z iných miest v New Yorku. "Obyvateľ West 108th Street hlásil, že videl asi päťdesiat potkanov, ktoré behali okolo smetných košov pri jeho dome," píše portál westsiderag.com. Problém je, že v súčasnosti hlási mesto takmer 500 pozitívnych prípadov na koronavírus u zamestnancov, ktorí pracujú na úseku hygieny, deratizácie a odvozu odpadu. Miestni úradníci prosia o trpezlivosť.

Anketa
Bojíte sa hlodavcov?
  • 94%
  • 6%

 

Potkany sú v čase pandémie problémom mnohých veľkých miest. Problémy s potkanmi majú aj kanadské mestá. Otvorene o tom hovorí manažér spoločnosti Abell Pest Control, ktorá sa zaoberá deratizáciou. "Problém je v podstate v nedostatku potravy. Reštaurácie a podniky sú zavreté, neprodukujú žiaden odpad, ktorým sa hlodavce živili. Sú teraz nútené hľadať iné zdoje potravy a vody. Preto sa premiestňujú viac do obytných štvrtí," vysvetľuje manažér Bola Fagbamiye. Spoločnosť zaznamenala až 50 percentný nárast podnetov v súvislosti s výskytom potkanov.

Potkanie diery na newyorskej ulici.
Potkanie diery na newyorskej ulici.
Zdroj: westsiderag.com

Hoci sa zatiaľ nedokázalo, že by potkany alebo myši šírili koronavírus, prenášajú tiež závažné choroby. Podľa Amerického Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) môžu hlodavce spôsobovať okolo 30 ochorení.
Manažér Bola Fagbamiye tiež tvrdí, že sa mení aj správanie myší a potkanov - tieto hlodavce dokonca začínajú spolunažívať, čo za svoju dvadsaťročnú prax ešte nevidel.

Hlad z nich robí agresorov

Americký rodentológ, teda odborník na hlodavce Bobby Corrigan v rozhovore pre Fox News varoval, že potkany sú teraz v panike, bijú sa o potravu a môžu sa tlačiť dokonca preto do domácností. "Potkany, ako aj väčšina cicavcov, sa v boji o prežitie stávajú agresívnymi, zabíjajú a dokonca aj požierajú iných potkanov. Potkany, ktoré majú potravu, nie sú agresívne," povedal odborník.

Prenášajú podľa neho hlodavce koronavírus na človeka? Corrigan hovorí, že dôkazy zatiaľ chýbajú, ale keďže sa už objavil prípad tigra v bostonskej ZOO, ktorý bol pozitívny na COVID-19, nič sa úplne vylúčiť nedá.