Matt Morgan je lekár, vedec, učiteľ a propagátor medicíny, zamilovaný do svojej práce. Je autorom knihy Critical, ktorá sa stala bestsellerom, preloženým do mnohých jazykov. To, čo sa deje na pokraji života a smrti ľudí vždy fascinovalo.

V tomto období sa obetavo, tak ako aj mnohí iní lekári, stará o pacientov s COVID-19. Netají, že situácia je ťažká, svojej manželke Alison a dvom dcéram poslal list plný vyznaní, v ktorom dokonca vyjadril aj svoje posledné želania, keby sa mu niečo stalo. Jeho dve kolegyne totiž už vírusu podľahli.

 

Modré kreslá pre plač

Pre denník The Times povedal, že nemocnica pre lekárov a zdravotnícky personál kúpila špeciálne modré kreslá, v ktorých by mali oddychovať. "V súčasnosti ich využívame viac ako kedykoľvek predtým. Tam sa medzi kolegami vedú ťažké diskusie, to je miesto, kde sa smejeme aj plačeme," povedal s tým, že pocit priateľstva a súdržnosti mu veľmi pomáha.

Netají, že keď písal list svojej rodine, plakal aj on. Mimochodom, svoje telo chce v prípade najhoršieho scenára odovzdať na medicínske účely. Napísal tiež, že napriek tomu že je jeho práca "tvrdá a nebezpečná", miluje ju.

Pieseň pre pacienta


Priznáva, že on aj jeho kolegovia veľmi trpia tým, že nie sú v kontakte s rodinami, zároveň však vnímajú to, že sú ako rodina pre pacientov. Spomenul, že keď nastúpil po polnoci na svoju smenu, práve zomieral muž v strednom veku. Potom, ako poslali správu jeho rodine, spolu so zdravotnou sestričkou držali muža za ruku až do konca. "Jeho rodina nás poprosila, aby sme mu pustili jeho obľúbenú pieseň. Podarilo sa nám to cez iPad," povedal Matt Morgan, ktorý odkazuje, že zraniteľní sú naozaj všetci. Ani v jeho nemocnici nie je dostatok ochranných prostriedkov.