Vyzeralo to ako nevinný detský tábor, kde sa medzi sebou spoznávajú noví kamaráti, ktorí chcú zažiť počas letných prázdnin niečo nezabudnuteľné. Aj zažili, no pre niektorých to bol podľa všetkého skôr traumatizujúci zážitok na celý život. O tom, čo sa dialo v Chachalande, sa už zaujíma Generálna prokuratúra.

Spomienky plné bolesti

Kauza detského tábora Chachaland, ktorý má takmer 30-ročnú tradíciu, rezonuje posledné dni celým Slovenskom. Bývalá návštevníčka tábora Katarína Danová (28) sa denníku SME a Denníku N zverila s tým, že ju od trinástich rokov sexuálne zneužíval istý vedúci tábora. Ten mal cielene manipulovať s jej psychikou a v dôsledku toho Katarína dodnes podstupuje terapiu a na chvíle so starším mužom by najradšej navždy zabudla. Prokuratúra na základe jej vyhlásení už začala trestné stíhanie vo veci údajného zneužívania detí.

Kauza Chachaland: Exkluzívne svedectvo chlapca z tábora: Vedúci si stiahol nohavice a...
 

 

Tábor plný celebrít

S Chachalandom a jednou konkrétnou osobou sa spája aj škandál z roku 2007, keď bolo na jedného z vedúcich tábora – Romana Paulínyho (57) – podané trestné oznámenie za sexuálne zneužívanie. Prípad však bol uzavretý s verdiktom, že sa daný skutok nestal. Svedkyňa totiž vtedy zneužívanie nepotvrdila. Na Romana Paulínyho to chtiac či nechtiac vrhlo zlé svetlo, pretože je dodnes mediálne známou osobou. Roky pôsobil v televízii Markíza ako režisér a aktuálne pracuje ako manažér v RTVS. Jeho bývalou manželkou je markizácka redaktorka Andrea Paulínyová, ktorá je od neho o jedenásť rokov mladšia. Vzali sa, keď ona mala 17!

 

Náš svedok čudných praktík

Šarmu sa exkluzívne podarilo osobne stretnúť s očitým svedkom a bývalým účastníkom tábora Chachaland. Tvrdí, že to, čo na vlastné oči pred rokmi videl v tábore, ktorý sa vtedy konal v obci Obyce, nebolo s kostolným poriadkom. Chytil tak stranu Kataríne Danovej, ktorá po rokoch odhalila svoje sexuálne traumy s istým vedúcim tábora.

Muž, ktorý si prial zmeniť aj krstné meno, budeme mu hovoriť Jozef (32), si veľmi dobre pamätá na vedúcich tábora a takisto aj na organizátora tábora Romana Paulínyho. Dobre si pamätá aj na Katarínu Danovú a prízvukuje, že si určite nič vo svojich výpovediach nevymyslela a ani neprifarbila. Tak to tam skrátka chodilo. „Každý o tom vedel a môže tvrdiť, kto čo chce. Bolo to tiché tajomstvo. Skutočne sa to tam dialo!“ bije sa do pŕs.

„Do tábora som chodil od roku 1998 až do roku 2004. S istým vedúcim tábora mám takú skúsenosť, že som ho vždy v tábore videl s malými dievčatami vo veku 11 a 12 rokov, ktoré mal vždy pri sebe. V každom turnuse si vybral, ako tomu ja hovorím, tri až štyri ,kone‘ (favoritky, pozn. red.), ktoré boli VIP a mali nadštandardné privilégiá,“ začal svoje rozprávanie Jozef. Pod pojmom privilégiá myslí, že pre dané, vedúcim vybrané dievčatá, vtedy neplatila večierka a mali vymoženosti, ktoré pre iné deti boli tabu.

 

Obťažoval ma v lese

No podľa všetkého v Chachalande neboli obťažované len dievčatá, ale aj chlapci. Jozef hovorí, že si to pamätá úplne presne.

Medzi prázdninami v rokoch 1998 – 2004 v tábore Chachaland si dobre spomína na Paulínyho kolegu, ktorého meno máme v redakcii, ale nebudeme ho konkrétne menovať. Môžeme však podotknúť, že dotyčný muž v tom čase s Paulínym pracoval ako redaktor v televízii a Jozef na neho nezabudne do konca života.

„Tento mediálne známy pán si ma obľúbil. V tom čase som to bral normálne, že ma vníma ako kamaráta. Už vtedy som mal podozrenie, že ten pán je inak orientovaný, no neriešil som to. V jeden deň sme spolu v tábore išli do lesa, kde sa ma ako jedenásť- alebo dvanásťročného chlapca pýtal, či viem, čo je sex a či som ho už mal. Odpovedal som, že som nič také nemal,“ spomína so zatrpknutosťou v hlase dnes už dospelý tridsaťdvaročný muž.

Aj keď táto otázka pre malého chlapca nie je namieste, bývalý moderátor na Jozefa pritvrdil. „Oprel sa o strom, stiahol si nohavice a začal mi rozprávať, že ak chcem, tak sa ho môžem dotknúť, aby som vedel, aké to je a aby som bol pripravený na dospelosť. Ja som sa začal smiať. Niekto nás však vyrušil a on si dal tie nohavice hore,“ krúti hlavou nad touto situáciou Jozef, ktorý je sám dnes otcom.

To zďaleka nebolo všetko. Jozef hovorí, že ho bývalý moderátor zobral k sebe počas jedného večera v Chachalande na izbu, kde sa ho snažil opiť broskyňovou vodkou. To sa mu aj podľa slov Jozefa podarilo! „Pamätám si to, lebo broskyňovú vodku dodnes neznášam. Na tej izbe ma opil kvázi až do bezvedomia a musel na ňu prísť aj druhý jeho kolega z televízie. Ten muž tam na obraze pracuje dodnes. Obaja ma odniesli na moju izbu, no neviem, čo by sa stalo, kebyže sa tak veľmi neopijem,“ polemizuje s jemným rozhorčením. 

 

Všetci pod vplyvom

Alkohol bol podľa Jozefa v Chachalande celkom bežný, no nekonzumovali ho len vedúci tábora, ale aj maloleté deti, ktoré tam prázdninovali. „Po večeroch popíjali na izbách aj s dievčatami vo veku 14 – 15 rokov, ktoré prezývali ,macane´. Čo sa dialo za zatvorenými dverami, to neviem,“ vypichol ďalšiu situáciu bývalý chachalanďan.

Jozef, obľúbenec, bývalého moderátora, ktorého nemôžeme menovať, sa mohol vždy sprchovať na jeho izbe. „On sa na mňa pri tom pozeral, no vtedy som to neriešil a nehanbil som sa. Prišlo mi to, že sa na mňa pozerá kamarát, ktorý mi vždy prízvukoval, nech si poriadne umyjem svoj pohlavný orgán.“

Ako malému chlapcovi  mu vtedy neprišlo zvláštne, že ho bývalý známy moderátor držal za ruku, stískal ho alebo hladkal po stehne: „Bral som to ako od kamaráta alebo vedúceho tábora, ktorý ma má rád.“ Dnes by podľa neho podobnú situáciu dnešné deti riešili inak. No vtedajšia doba nebola až taká vyspelá a deti boli vychovávané v celkom inom duchu.

Zvláštne Silvestre

Bývalý chachalanďan si spomína aj na povestné silvestrovské akcie, ktoré organizovali tí istí ľudia ako letný tábor. No nedostal sa tam len tak hocikto. Prístup tam mali len deti, ktoré si vedúci tábora obľúbili. Raz taký Silvester na vlastnej koži absolvoval aj Jozef.

„Vtedy tam bola aj tá Katarína, no spomínam si, že tam bolo veľmi veľa opitých mladých dievčat. Bola tam aj taká situácia, že som vbehol do izby, kde bol jeden z vedúcich tábora s dvomi dievčatami. Bol len v trenírkach a tie dievčatá sedeli vedľa neho na posteli. Na stole bol položený alkohol, no on ma z izby vyhodil a už som len počul zamknúť dvere,“ hovorí ešte dnes s pobúrením.

Prečo vlastne nič nepovedal vtedy svojej mame či otcovi? „Nehovoril som o tom, lebo vtedy som to bral ako detskú hru a v tej dobe sa o tom nehovorilo. Mne sa nič zlé nestalo, tak preto som mlčal. Dnes o tom nemám problém rozprávať, len nechcem byť s týmto prípadom spájaný ako osoba kvôli práci,“ vysvetľuje nám na záver muž. No jedným dychom dodáva, že ak by v uliciach stretol bývalého moderátora, ktorý mal k nemu tak blízko, tak by mu bez rozmýšľania strelil jednu otcovskú facku. „A ak by som stretol toho moderátora, ktorý je stále na obrazovkách, tak ho jednoznačne opľujem.“

 

Chachalandská mena:

Deti do Chachalandu chodili bez peňazí a za všetky vyhraté súťaže či aktivity dostávali peniaze – takzvanú chachalandskú menu, za ktorú si mohli v bufete kúpiť sladkosti alebo limonády. Ak im zostali peniaze na konci tábora, mohli si ich vymeniť za reálne financie. „Zaujímavosťou bolo, že najviac peňazí tam vždy mali dievčatá, ktoré boli favoritkami vedúcich táborov,“ tvrdí chachalanďan, ktorý tam strávil sedem letných prázdnin po sebe.