Rodený Prešporčan Karol Jetting žil v osemnástom storočí. Hovoril niekoľkými svetovými jazykmi, vďaka čomu sa uplatnil vo Viedni i v Londýne. Odtiaľ pravdepodobne v roku 1760 odišiel do Senegalu, kde dostal miesto kráľovského úradníka. Plachetnica, ktorou sa viezol do Afriky, však vo víchrici narazila na breh akéhosi ostrova. Tu ju prepadli domorodci, ktorí loď vylúpili.

Karol Jetting mal doraziť do Senegalu.
Zdroj: SHUTTERSTOCK

Otrok u Turka

Jetting a niekoľko jeho spoločníkov ušli násilníkom na plti, ale trafili skalu, kde ich zajali obchodníci s ľuďmi. Jettinga vykúpila až britská ambasáda. Za prežité príkoria dostal od Angličanov miesto konzula  vo francúzskom meste Marseille. V Stredozemnom mori však jeho loď vletela do búrky, navyše na ňu zaútočili lupiči, tento raz z Tuniska. Koráb vyrabovali, posádku predali. Jetting sa po druhý raz v živote stal otrokom, tento raz u tureckého priekupníka, Selima. Počas jednej z ciest mu zachránil život, za čo Turek daroval Prešporčanovi slobodu.

Príbeh stroskotanca niekoľkokrát sfilmovali, v jednej z verzií si zahral Pierce Brosnan.
Zdroj: SHUTTERSTOCK

Žil s Francúzom

Jetting sa však dlho netešil. Cestou domov ho zasa zajali piráti, z galejí však zázrakom ušiel a schoval sa na opustenom ostrove, údajne neďaleko Malty. Po takmer roku samoty na ňom stretol kapitána francúzskej lode, ktorého na pláži vyložila rebelantská posádka a spolu čakali na vyslobodenie.

Niekedy medzi všetkými tými neuveriteľnými dobrodružstvami sa stihol oženiť s Angličankou Elle, ktorá umrela, kým on blúdil po svete. Na sklonku svojho života ho prepadla clivota a zážitkami zocelený dobrodruh sa vrátil domov, do Bratislavy.

Historici pochybujú

Príbeh rodeného Uhra Karola Jettinga sa na konci osemnásteho storočia objavil v jeho životopisnej knihe Uhorský Robinson. Napísaný je po nemecky, je plný záhad a občas aj historických a faktografických nezmyslov, no pripomína  osud slávneho stroskotanca Robinsona Crusoe. Toho vo svojom románe zvečnil spisovateľ Daniel Defoe a veľakrát ho sfilmovali.  

Robinson sa dočkal aj kreslenej podoby.
Zdroj: LIONSGATE

Kým Defoe sa opieral o príbeh skutočných námorníkov, ktorí žili na opustených ostrovoch, bratislavskí historici existenciu Karola Jettinga spochybňujú. Jeho hrob na Ondrejskom cintoríne napriek tomu láka zvedavcov. Veď čo je vábivejšie ako príbeh, ktorý zahaľuje tajomstvo?