Rok 2011 bol pre exmoderátora a producenta Jozefa Jopa Poláčka plný veľkých zmien. Rozišiel sa s dlhoročnou priateľkou, zoznámil sa s krásnou Kubánkou, vzal si ju za ženu a v novembri sa im narodil syn Joshua. Koniec roka sa u Jopa niesol v znamení slovenských Vianoc a kubánskeho Silvestra, ktorý strávil pokope so svojou starou aj novou rodinou.

Jopo: Prežil som najlepší rok svojho života

Prvý verejný koncert na Slovensku

Rozplakal ich

„Prežil som najlepší rok svojho života. Začal sa síce mizerne, ale skončil sa úplne fantasticky. Ukončil som jeden veľmi dlhý film, vypol som prehrávač, vytiahol som DVD, založil som ho a pustil som si kompletne nový film, so svojou manželkou, s rodinou a so synom,“ začal Jopo svoje rozprávanie. Nový začiatok prišiel hneď v januári minulého roka, keď sa s partiou vybral do hotela Nacional v Havane... „Do hotela vošla moja dnes už manželka s kamarátkou, ktorá poznala môjho kamaráta. Hneď som vedel, že toto sa neskončí len tak. Asi hodinu sme sa spolu rozprávali, otočila sa, keď išla na toalety, a všimol som si okrem iného jej krásne pozadie... Nikdy som si nemyslel, že existuje niečo také, že stretnete niekoho, o kom nič neviete, rovno sa doňho zamilujete, po jednom dni spolu chodíte, na druhý deň tú osobu požiadate o ruku, po piatich mesiacoch je z toho svadba a po desiatich máte spolu dieťa,“ hovorí s úsmevom.

Ten mu z tváre nezmizol, ani keď si spomenul, ako ho jeho manželka Glenda predstavila mame. „Päť dní po tom, ako sme sa zoznámili, som prišiel k nim domov. Vstúpil som, všetci pozerali, kde som sa tam zobral. Nato som pekne pozdravil a informoval ich, že ich dcéru si vezmem za ženu. Svokre vypadla z ruky šálka a povedala mi, nech s tým nerátam, že Glenda ide do Kanady na univerzitu, potom jej ona odpovedala, že tam nejde a že ide so mnou do Bratislavy,“ dodal.

To jeho svokru vystrašilo. „Oni nás majú za Rusov. Vtipné bolo, že pár dní predtým, ako som k nim prišiel, pozerala v televízii americký film o tom, ako pasáci z východnej Európy obchodovali v New Yorku so ženami. Potom jej dcéra jedného Východoeurópana dovliekla domov, takže jej v tom momente nebolo všetko jedno. Začal som tam chodiť viackrát, šli sme spolu von, moja svokra je inteligentná žena, vyštudovaná profesorka, bavili sme sa spolu, tak pochopila, že nie som nejaký skaderuka, skadenoha. Po chvíľke nás začala akceptovať. Potom sa dozvedela, že Glenda je tehotná, z čoho sa chvíľku spamätávala, ale zvykla si,“ spomína producent a pripúšťa, že hoci tehotenstvo plánované nebolo, od prvého momentu boli šťastní.

A čo jeho rodičia? Ako zareagovali na novú nevestu? „Aj moji rodičia boli najprv v šoku. Pripravoval som ich na to postupne. Najprv som mame oznámil, že mám priateľku. Potom som jej po týždni povedal, že sa zasnúbime. To sa ma už pýtala, čo to má znamenať. Keď som ju priviedol, boli v šoku, najprv sa nezmohli na slovo, ale veľmi sa im páčila, keď sedela u nás v Horných Otrokovciach. No na mladú mulatku zrejme hneď pripravení neboli, o to väčšmi pozerali, keď som povedal, že bude svadba. Keď som po pár dňoch povedal, že čakáme bábätko, rozplakali sa. Ale už od šťastia.“

Manželku požiadal o ruku na druhý deň po zoznámení

Prijali ho

Mať svokrovcov inej národnosti, ako je slovenská, je v našich končinách pomerne nezvyčajné. Akí sú tí Jopovi? „Glenda je jedináčik, takže to bola pre nich veľká vec. Má dvoch otcov, čo je u nich normálne. S jedným, biologickým, žila do troch rokov. Je to bývalý vodný pólista a námorník, čiže bol stále mimo, a tak mu to s jej mamou prestalo fungovať. Jej matka si potom našla muzikanta, s ktorým žije dodnes. Svokor je taký exot, hrá súbežne na troch nástrojoch, na basgitare, perkusiách a hajtkách.“

Je to zábavný človek, často si pomrmláva, žije si vo svojom svete a výborne varí. Svokra, vlastným menom Lilly Ester, ale celý život ju volajú Bellita, je normálna seriózna pani, vyštudovaná muzikologička, prednáša po svete, organizuje workshopy v Kanade, USA, Afrike. Je veľmi veselá, má to v krvi. Príjemné bolo aj naše oficiálne zoznamovanie s celou rodinou, bratrancami a so sesternicami. Dali sme si spoločnú večeru, zatancovali sme si, zasmiali sa na mne, keďže my sme pre nich v tanci ako roboty. Oni majú pohyb v krvi. Ani sme veľa nepili, nemajú to až tak vo zvyku, aj keď s Glendiným biologickým otcom Joelom sme popri varení vypili fľašu sedemročného rumu a bolo. Na druhý deň sme boli spolu na obede a bol som v rodine,“ hovorí.

Líši sa kubánska rodina od slovenskej? „Sú bezstarostnejší. Majú trošku problém s časom, nedá sa zariadiť, že by sme prišli niekam načas. Teraz, keď ich tu mám, je to vždy trošku naháňačka, stále meškáme. Ale sú veľmi rodinne založení. Keď sme u nich, je tam vždy milión ľudí, spoločne varíme. Život je pomalší, ale družnejší. A taká je aj svokra. Ale super je aj to, že býva o desaťtisíc kilometrov ďalej odo mňa, takže keď je tu, všetci sa tešíme, potom odíde a pár mesiacov sa nevidíme, čo je tiež fajn, keďže sa nenájde čas dostať sa do konfliktov,“ dodal.

Vianoce slovenské, Silvester kubánsky

Cez Vianoce tu však svokru aj s jej manželom mal. Obaja sú hudobníci a Jopo im na Slovensku zorganizoval koncert a workshop. „Moja svokra bola v roku 1997 v prenomináciách na Grammy, keď jej vyšiel album v Amerike. Tak som jej zorganizoval malý workshop u nás. Aj moja manželka si chce zostaviť na Slovensku vlastnú kapelu , s čím jej chcem pomôcť. Okrem toho sme sa však sústredili na spoločné sviatky. Oni Vianoce veľmi neoslavujú, dajú si síce večeru a majú aj stromčeky, ale nie je to také ako u nás, žiadne sviečky a darčeky. Treba si však uvedomiť, že tam majú stále tvrdý socializmus. Preto sme to tu rozdelili. Vianoce boli slovenské a Silvester bol veselý, kubánsky. Jedli sme naše typické jedlá, Glenda má najradšej kapustnicu, ktorú si už aj sama varí. Zachutila jej, keď sme boli v Spišskej Sobote v jednom penzióne. Len čo sme prišli domov, na internete si našla recept a začala si ju variť. Miluje aj našu hubovú polievku,“ hovorí.

A ako to bolo u nich s polnočnou omšou? „Na Kube je najväčšmi rozšírené vúdú. Moja svokra je však veriaca katolíčka, a tak sme mohli mať svadbu v kostole, čo bolo pre mňa super. Takže polnočnú omšu sme strávili normálne v našom kostole,“ prezradil nám. Pred omšou si, podobne ako všetci, aj oni rozdali darčeky. Ja kupujem darčeky po celý rok. Jeden som už dostal pred Vianocami, krásny humidor, naplnený cigarami, čerstvými, mäkučkými, voňavými. Rád kupujem menšie a hodnotné veci, pekné peňaženky, opasky, doplnky, pekné šálky z kvalitnej keramiky,“ prezradil nám. Najväčším darom bol preňho, pochopiteľne, syn Joshua, za ktorého dostala Glenda pravé brilianty.

Vypustil biznis

Už na prvý pohľad pôsobí Jopo omnoho spokojnejšie a pokojnejšie než kedysi. Ako sám priznáva, svadbou sa preňho mnoho zmenilo. „Najmä som pribral päť kilogramov, keďže som nabehol na manželkinu stravu, ktorú postupne vylučujem. Ona až tak nepriberá, v ich strave je však samé mäso, vyprážané veci, cukor. Zmenil som sa aj v tom, že som zodpovednejší. Aj keď idem s malým v aute, idem podstatne pomalšie. No a hlavne mám na všetko menej času. Ale užívam si to a nikam sa neponáhľam. Aj môj pracovný deň je úplne iný. Momentálne bývame mimo civilizácie, takže deň začínam behaním v lese, ak sa dá, tak aj so psami. Prídem domov, malý sa zobudí, pomôžem s ním žene, nachystám raňajky, idem do roboty. Glenda je medzitým doma, keď sa dá, popoludní príde za mnou. Cez deň mám stretnutia v meste alebo riešim veci vo firme. Je to úplne bežný deň a o ôsmej kúpeme. Večierky mi nechýbajú a manželka sa síce rada zabáva, ale malý je priorita. Kedykoľvek si bez problémov sami doma zatancujeme, zabávame sa. Spoločnosť nám nechýba,“ hovorí.

Spomalený život sa však mierne odzrkadlil aj na Jopových pracovných aktivitách. Ako sám prezradil, výrazne v nich poľavil. „Tento rok bol prechodný, polroka som takmer nič nerobil, pretože som zariaďoval všetko kvôli manželke, riešil som jej sťahovanie na Slovensko, trvalý pobyt, svadbu, bol som dlho na Kube, čiže som totálne vypustil biznis. V júli som sa však prebral, ej, na účtoch je nula. Tak som stabilizoval firmu, získali sme nových klientov, jeden veľký nadnárodný koncern, ďalej sme urobili šou Mama, ožeň ma, Farmár hľadá ženu 2, Hotel Paradise a Fenomén a vyšli nám aj naše dva festivaly. Čo sa týka biznisu, rok bol diétny, ale chvalabohu, bol,“ dodal s úškrnom.

Od budúceho roka si však sľubuje mnoho. „Vymyslel som si projekt s názvom Havanizacion. Na Kube je ťažký život, sú tam chudobní ľudia, nie je tam taký komfort ako u nás, ale napriek tomu majú pekný život. To ich kamarátstvo a príjemnú zábavu by som nejako rád preniesol sem. Chcel by som urobiť nahrávky so slovenskými umelcami, s tým, že by ich produkciu dokončili moji svokrovci a žena. Vznikli by kubánske remixy slovenských vecí, ktoré by sme chceli budúci rok postupne nahrávať a uviesť na trh. Možno urobíme aj sériu nejakých koncertov. V každom prípade, chceme k tomu urobiť ešte jeden workshop, ktorý by mohol byť v júli v Bratislave, a možno skúsime ísť aj na festivaly,“ uzavrel.