Do dejín občianskej vojny Juhu proti Severu v USA sa zapísal aj absolvent vojenskej akadémie vo Viedni, Zemplínčan Gejza Mihalóci. V Chicagu zorganizoval stotinu vojakov, ktorá vošla do dejín ako  Lincolnovi strelci slovanského pôvodu. „Rád vyhovujem žiadosti,“ odpovedal americký prezident na prosbu Slováka, či rota môže niesť jeho meno.

JB 13 Washington - Príslušníci Národnej gardy hliadkujú v okolí budovy Kapitolu vo Washingtone 4. marca 2021. Americká polícia v stredu oznámila, že posilnila bezpečnosť v hlavnom meste Washington po tom, čo tajné služby odhalili "možný plán na vpád do Kapitolu" vo štvrtok 4. marca. Tento deň má dôležitý význam pre zástancov konšpiračných teórií z hnutia QAnon a zároveň podporovateľov bývalého prezidenta USA Donalda Trumpa. Informovala o tom tlačová agentúra AFP. Hrozba prišla takmer dva mesiace
Zdroj: Jacquelyn Martin

V roku 1864 Mihalóciho ťažko ranil granát, ktorý mu odtrhol kus dlane. Bojoval napriek tomu, no o pár dní ho prestrelila osamelá guľka. Hoci k jednotke došiel sám, zraneniu čoskoro podľahol. Jedna z amerických pevností sa dodnes volá Fort Mihalotzy.

Založil univerzitu

Syn majiteľa železiarskeho hámru Ondrej Gálik (1815 – 1885) z Brzotína na Gemeri sa živil hrobár v Paríži, zlatokop na Novom Zélande a napokon kandidoval na guvernéra amerického štátu Missouri.

Niektorí Slováci slúžili v americkej armáde.
Zdroj: Shutterstock

Vladimír Krivoš (1865 – 1942) z Liptovského Mikuláša ovládal štyridsať jazykov. Bol tajným radcom ruského cára, špiónom, tlmočníkom, v Irkutsku založil univerzitu. Napriek svojmu vzdelaniu trpel vo vyhnanstve na Sibíri a päť rokov na Soloveckých ostrovoch.