Vzťah k umeniu mala už od detstva, kým však dospela k tomu, že je to práve to, čo ju napĺňa, prešla dlhú cestu. Kto si prečíta zoznam povolaní Jarky Fox, ktorá študovala postupne na troch univerzitách, musí ostať v nemom úžase.

Počas štúdií aj pár rokov potom cestovala po svete, zbierala životné skúsenosti, inšpirácie, hľadala sa, skúmala život, čím vyskúšala prácu opatrovateľky, čašníčky, modelky, animátorky, turistickej delegátky, prekladateľky, lektorky, dizajnérky, práce v redakcii, školstve, v oblasti psychológie a pedagogiky, vo finančnej sfére, v manažmente a marketingu či šéfovanie v jazykovej škole a mnoho ďalších. „Úžasnou skúsenosťou bola pre mňa práca arteterapeutky s deťmi s autizmom v špeciálnom zariadení v Anglicku,“ hovorí.

Život rýchlo uteká

No ako život utekal, čoraz viac si uvedomovala, že niečo dôležité jej v živote predsa len uniká, väčšinou robila hlavne veci, ktoré od nej očakávali „tí druhí“, a na vysnený život a tvorbu jej akosi neostával čas. Až po prekonaní istých ťažkých životných skúšok si pred pár rokmi povedala dosť. Zo dňa na deň ukončila svoju prácu v pozícii riaditeľky jazykovej školy a rozhodla sa, že sa konečne bude venovať hlavne tomu, čo ju napĺňa a robí nekonečne šťastnou a slobodnou – žiť, milovať a tvoriť.

Mandaly majú magickú moc.
Mandaly majú magickú moc.
Zdroj: Archív Jarka Fox

Profesionálny život umelca odštartovala v roku 2011 výstavou v Luxembursku, odvtedy má za sebou množstvo ďalších v Spojených arabských emirátoch, USA, Azerbajdžane, Indii, vo Vietname, v Číne, Egypte či v Európe v krajinách ako Taliansko, Anglicko, Španielsko, Nemecko, Švajčiarsko. Počas tohto obdobia však u nej nastalo isté „prebudenie“. „Život nás stále niečo učí, posúva niekam, či už počúvame, alebo nie, to je na nás,“ hovorí

Veľký dar

„Pred niekoľkými rokmi, po zážitkoch nevysvetliteľných slovami, keď som sa doslova znovu narodila, som v sebe objavovala niečo nové, o čom som dovtedy len čítala, a začala som svet vnímať úplne inými očami. Cítila som, že mám istý dar, ktorý musí ísť von,“ spomína na začiatky, keď spontánne vytvorila prvé dve mandaly.

„Ťahalo ma k nim niečo nadpozemské, veľmi silná energia, čistá láska. Hneď nato tieto mandaly vybrali na medzinárodnú výstavu v indickom Dillí, kde mi povedali, že ani netuším, aký veľký dar mám. Vtedy som fakt ešte netušila, až potom sa to celé začalo,“ usmieva sa.

„Verili by ste, že všetko, čo som doteraz namaľovala, sa splnilo? Spočiatku sa mi to zdalo nemožné, ale ,zázraky‘ sa naozaj diali. Nielen mne, ale i tým, pre ktorých som diela vytvorila. Svoje najkrajšie sny som si splnila, plním ďalšie a chcem plniť sny aj ostatným. Keď som prišla na to, akú silu má moja tvorba, odvtedy sa akosi neviem zastaviť. Ďakujem celému vesmíru, pretože môžem povedať, že som konečne našla svoje poslanie,“ hovorí.

Pomáha nájsť lásku

Najkrajším darom pre Jarku Fox je, keď jej ľudia napíšu, ako im ich mandala dodáva pozitívnu energiu, harmóniu, pokoj, ako im pomohla nájsť lásku, vyriešiť partnerské, rodinné vzťahy či pritiahnuť úspech v kariére.

„Raz prišiel za mnou muž, starý mládenec, s tým, že má všetko, skvelú kariéru, zdravie, ale chýba mu láska, žena, rodina. Poprosil ma, aby som mu namaľovala niečo do spálne. Vytvorila som mu mandalu na mieru. Po roku som sa dozvedela, že sa šťastne oženil a čakajú dieťa,“ spomína umelkyňa.

Pridáva ešte jeden neuveriteľný príbeh ženy, ktorú okradol jej priateľ a vzápätí ju nevyplatil ani šéf v práci. „Súrne potrebovala peniaze na zaplatenie účtov. Hneď som sa pustila do tvorby, dala pár rád, čo zatiaľ robiť. Po čase mi napísala, že náhodou našla nejaké peniaze doma, šéf jej nakoniec poslal výplatu tiež. Vraj sa jej začali diať priam zázračné veci,“ hovorí .

Posvätný zázrak 

„Pre mňa sú mandaly doslova posvätný zázrak, robia divy na všetkých úrovniach našich tiel. Sú ako čistič, svojím vyžarovaním rozpúšťajú všetky nánosy – aj tie hlboko v nás, o ktorých možno ani nevieme a sú príčinou našich starostí, trápení či chorôb,“ hovorí umelkyňa. Mandaly podľa nej komunikujú s nami na mimozmyslovej úrovni a ukazujú nám nenápadne životnú cestu.

 „Čistením zároveň harmonizujú a približujú nás k podstate bytia. Už pri ich pozorovaní dochádza k uspokojeniu duše a získaniu vnútornej rovnováhy, nalaďujú v nás správne vibrácie, zlepšujú náladu, obohacujú prežívanie,“ vymenúva.

„Niektoré mandaly nás zaujmú natoľko, že máme pocit, akoby sa s nami doslova rozprávali. Niektoré sa nám na prvý pohľad nepáčia. Je to podľa toho, čo si práve naša duša pýta. Preto ak vám niektorá z mandál doslova padne do oka, neváhajte, je to tá pravá pre vás. Vybrala si vás pre vaše potreby,“ dáva návod Jarka Fox na to, ako si vybrať svoj obraz.