Život vo všetkých sa zastavil na začiatku marca a šesťdesiat dní do nich noha návštevníka nevkročila. Hrady, zámky, múzeá a galérie sa otvorili po vynútenej prestávke presne pred mesiacom, na rekordné návštevy z minulých sezón však zrejme budú musieť zabudnúť. Kým objekty Slovenského národného múzea – patria sem aj Bojnický zámok, Červený Kameň či Spišský hrad – videlo vlani viac ako milión dvestotisíc ľudí, tento rok sa v nich zatiaľ musia uspokojiť s fragmentom tejto návštevnosti.

Je sobota dopoludnia, parkovisko pod Spišským hradom je zaplnené asi na osemdesiat percent. Nádherný júnový deň využili na spoznávanie tejto pamiatky najmä rodiny zo Spiša, vidíme však aj košické či bratislavské značky. Pri vstupe do objektu si vydezinfikujeme ruky, sprievodca nás poučí, ako sa máme správať. Zaplatíme deväť eur vstupné a od pokladnice už kráčame sami.

Niektorí turisti idú s letáčikom, na ktorom je nákres hradu, iní si fakty stiahnu cez aplikáciu do mobilu. Viacerí si ešte predtým posedia v reštaurácii pod holým nebom, dodržiavajúc odstupy.