"Udalosti spred 31 rokov sa vôbec nedajú porovnávať s tým, čo sa deje vo svete teraz. Žijeme v dobe, keď je veľmi ťažké zohnať zamestnanie. Moja dcéra už takmer rok márne hľadá prácu. Je na úrade, ale už ani nič nedostáva. Bohužiaľ, tie pozície, ktoré by akceptovala alebo o ne mala záujem, sú hneď preč. Ono sa zdá, že máte neobmedzené možnosti, a pritom až sa začne prepúšťať, bude trh práce úplne zahltený ľuďmi, pre ktorých nebudú pozície," prezradila v rozhovore pre český Deník N Marta Kubišová. Z jej slov nesrší žiadne revolučné nadšenie, skôr skepsa, ku ktorej sa pridali aj obavy z koronavírusu.

Nechce vzbudiť súcit

"Covid mi život vlastne ani nezmenil. Len mi všetci dookola hovoria, že s tou pľúcnou obštrukčnou chorobou si toho teraz nemôžem veľa dovoliť. Poviem to takto. Je zaujímavé, že len čo človek v tom zhone poľaví, zrazu sa vám začnú diať veci. Jedna za druhou. Je to také to „stokrát nič umorilo vola“. A niekedy mám pocit, že ma to už umorí,"opisuje Marta Kubišová. Sú to podľa nej maličkosti, keď nejde o život, ale sú nepríjemné, napríklad zuby alebo kolená.

Marta s Dagmar Havlovou.
Marta s Dagmar Havlovou.
Zdroj: profimedia

Neraz si vraj hovorila: „No, nebudem chodiť s francúzskymi palicami. Ale zase tým riskujem, že keď spadnem – čo sa mi niekoľkokrát podarilo –, raz už nevstanem. A preto som aj nechala spievanie. Nechcela som na javisku vzbudzovať súcit. To by bolo to posledné, čo by som si priala."