Hoci mala Hetty Greenová taký veľký obchodnícky talent, že za svoj život nahromadila miliardy dolárov, nedokázala si ich užívať. Naopak, žgrlošila nielen na sebe, ale aj na vlastných deťoch. Z deravých rukavíc jej trčali špinavé prsty, pretože šetrila aj na vode, a šaty mala na niektorých miestach také predraté, že jej bolo vidno pokožku. Navyše smrdeli, keďže suma za ich vyčistenie sa jej zdala priveľká. Častejšie dávala preprať len spodný lem sukne, ktorý ťahala po zemi, za zlomkovú cenu.

Hoci bola v takom balíku, že peniaze si od nej požičiavali mestá aj štáty, s dcérou a so synom žila v hroznej biede. Jej úcta k peniazom prerástla do obsesie, šetrnosť do lakomstva. Ustavične kočovala po penziónoch medzi New Yorkom a New Jersey, aby daňoví úradníci nepoznali jej pobyt. Trpela totiž paranojou, že chcú jej peniaze.

Hetty Greenová: Bosorka z Wall Street

Syn Edward bol v dospelosti majiteľom rádia WMAF.

Detská účtovníčka

Zdá sa, že nezvyčajné psychické schémy sa u Hetty začali vytvárať v detstve, paradoxne, v dôsledku dobrých úmyslov. Hetty Greenová, vlastným menom Henrietta Howlandová- Robinsonová, sa narodila roku 1834 v štáte Massachusetts v USA do rodiny, ktorá vlastnila lodnú dopravu a veľrybársku flotilu. Zvláštnosťou je, že do dvoch rokov žila u starých rodičov, ktorí žili skromne, aj keď na to neboli odkázaní. Hetty bola dedkov aj otcov miláčik. Hneď ako sa naučila spájať písmená, čítavala im finančné správy.

V ôsmich rokoch jej dovolili otvoriť si vlastný bankový účet, v trinástich robiť rodinnú účtovníčku aj investovať do dlhopisov. Rýchlo pochopila hodnotu peňazí a naučila sa vážiť si ich. Lenže väčšmi, než si zaslúžia. Svedčí o tom už to, že keď mala oslavu dvadsiatych prvých narodenín, odmietla sviečky na svoju tortu, aby sa nimi zbytočne nemrhalo.

S dcérou Sylviou sa výnimočne vystrojila. Bežne nosila otrhané šaty.

Nápadníkom neverila

Hetty asi rýchlo pochopila, že peniaze sú afrodiziakum, pretože nápadníkov dlho odmietala pre podozrenie, že milujú len jej bohatstvo. Vydala sa na tie časy neskoro, až v tridsiatich troch rokoch, za bohatého obchodníka Edwarda H. Greena, ale musel sa vzdať nároku na jej majetok. Po otcovej smrti totiž zdedila milióny. Dobre spravila, pretože v manželstve sa ukázalo, že muž hýri nad svoje pomery. Prv než od neho s dcérou Sylviou a so synom Edwardom odišla, predpovedala mu, že zomrie ako žobrák. A mala pravdu.

Hetty Greenová žila ako žobráčka, hoci mala na účte miliardy. Bola dokonca skvelou inšpiráciou pre karikaturistov.

Hazard so synom

Lenže aj Hetty sa správala ako žobráčka. Hoci v bankách mala plné trezory, s deťmi jedli polámané pečivo, ktoré sa dalo kúpiť lacnejšie, nosili obnosené šaty, za ktoré ich mama ešte zjednala cenu, a chodili spať pred zotmením, aby neplytvali sviečkami. Dcériných nápadníkov obviňovala, že im ide len o majetok, je priam zázrak, že sa jej napriek tomu podarilo dostať pod čepiec. Syna však takmer zabila. Keď si pri sánkovaní zlomil nohu, odmietla s ním ísť k lekárovi, aby nemusela platiť. Liečila ho sama, a keď videla, že sa jej to nedarí, vybrala sa do nemocnice pre chudobných. Toto robievala bežne, lenže tentoraz ju spoznali a vyhnali. Zúrila, no peniaze vytiahla, až keď syn dostal gangrénu a museli mu amputovať nohu.

Proti prúdu

Otcove milióny Hetty premenila na miliardy investovaním do akcií, ktoré väčšina považovala za bezcenné, po čase však ich hodnota niekoľkonásobne stúpla. Historici zaoberajúci sa jej životom, tvrdia, že sa tak podvedome snažila vyrovnať s nepriateľským mužským svetom, ktorý burze dominoval. Získavala aj poskytovaním pôžičiek veľkým mestám, štátom a finančníkom za šesťpercentný úrok. Obyčajne mala na krátkodobé pôžičky určených dvadsať až štyridsať miliónov dolárov.

Zomrela pri hádke

Vo svete financií podnikala päťdesiatjeden rokov. Za ten čas získala v USA vyše šesťtisíc nehnuteľností – medzi nim banky, mrakodrapy, železnice, divadlá, cintoríny... Keď vo veku osemdesiatjeden rokov zomrela na porážku, pri hádke so slúžkou o výhodách odstredeného mlieka, jej majetok mal hodnotu sedemnásť miliárd dolárov. Všetok svoj majetok zanechala svojim deťom. Potomkovia Hetty Greenovej, našťastie, jej chorobnú šetrnosť nezdedili a možno bola pre nich skôr odstrašujúcim príkladom. Stali sa totiž najväčšími mecenášmi v dejinách Ameriky.

Skúposť ako diagnóza?

Osobnosť Hetty Greenovej osvetľuje psychologička a sexuologička Alex Doležalová: „Zo stručného životopisu Hetty Greenovej sa dá len ťažko posúdiť, ktoré životné udalosti boli spúšťačmi jej zvláštneho psychického vývoja. Možno niektoré osobnostné rysy zdedila po starých rodičoch, ktorí tiež žili skromne, iste ju veľmi formovala aj netypická výchova, keď ju dvaja významní muži, otec a starý otec, namiesto klasických hier učili iba počítať a kalkulovať. Možno vyrastala v chladnom rodinnom prostredí, kde nezažila vrúcnosť ani prijatie ako dievča, a preto sa v nej vyvinula istá emočná plochosť, ktorá sa prejavila napríklad v tom, že ani trpiacemu synovi nebola schopná poskytnúť zdravotnícku starostlivosť. Hetty iste podliehala obsesii, teda nutkavému správaniu, a podľa toho, ako sa snažila unikať úradom, aby jej nevzali majetok, aj paranoidným myšlienkam. Môžeme sa len domnievať, že celý svoj život sa na svet aj na ľudí dívala podozrievavo, k ničomu a nikomu nenašla dôveru a na život nepotrebovala ľudí a city. Preto sa uzavrela vo vlastnom mikrosvete peňazí, v ktorom malo najdôležitejšiu úlohu ich počítanie a hromadenie. To jej mohlo dávať jedinú istotu v nečitateľnom svete ľudských vzťahov.