Pracovala s režisérmi zvučných mien – s Otakarom Vávrom, Andrejom Lettrichom, Elom Havettom či s Dušanom Kleinom. Počas svojej kariéry stvárnila psychologické i komediálne roly. Účinkovala aj v nezabudnuteľnom predstavení Na skle maľované v réžii Karola L. Zachara.

„Hrali sme ho vari šesťstoštyridsaťkrát. Šlo s nami životom. Večer čo večer človek na tvárach kamarátov či kolegov videl, aký mali deň, čo je nové. Aj preto žiadne predstavenie nikdy nie je rovnaké,“ hovorí Zuzana Cigánová s úsmevom.

Detstvo blízko Hradu

Narodila sa a vyrastala v Bratislave. „Mala som detstvo, ktoré vychováva z človeka vlastenca. Mojou vlasťou sú ulice medzi Bratislavským hradom a Slavínom. Tá naša, ale aj všetky nad ňou boli vtedy vyhradené na sánkovanie. A vedľa nášho domu bola stará záhrada, ktorú volali Opuštenka. Aj Hrad bol vtedy opustený. Všade striehlo dobrodružstvo, ale mojou najväčšou vášňou bola kombinácia čokoládového nanuku a knihy –najlepšie čím viac pre dospelých,“ priznáva herečka.

Jej starší brat Peter je známy bábkarsky výtvarník, sestra Katarína, bývalá sólistka SĽUK-u, je lektorka pre európske záležitosti. „Kým žili naši rodičia, boli pre nás slniečkom, my sme boli obežnice. Všetci sme sa u nich schádzali. Ešte aj tri deti našich detí,“ usmieva sa Zuzana pri tej spomienke.

Prvýkrát pred kamerou

K herectvu sa dostala úplnou náhodou. „Do našej školy Petra Jilemnického na Palisádach prišli filmári a vybrali si, bohvieprečo len mňa,“ spomína Zuzana Cigánová. Obsadili ju do hlavnej úlohy vo filme režiséra Andreja Lettricha Malá manekýnka. Mala len dvanásť rokov a herectvo ju nezaujímalo, skôr kreslenie.

„Mama maľovala, ilustrovala a bola úžasná. A tak sa moja jediná dcéra volá po mojej mame,“ prezrádza. Jej mama Katarína Cigánová ilustrovala napríklad encyklopédiu Flóra Slovenska. „V našej rodine sú samé Kataríny,“ smeje sa Zuzana a dodáva, že mama ani otec neboli nadšení z jej filmovania. „Začala som chodiť poza školu, neučila som sa. Ale stále sme čítali. Hocičo, hocikde, aj večer pod paplónom s baterkou. Bolo to nenápadné, ale vášnivé vzdelávanie.“

Úspech za úspechom

Po skončení gymnázia sa rozhodla ísť študovať na bratislavskú Vysokú školu múzických umení. Možno ju k tomuto rozhodnutiu priviedol aj bábkarsky krúžok. Nikomu neukázala, čo si pripravila na skúšky. „V tom roku nás prijali asi desiatich, ale ročník neotvorili. Vzali ma však za elévku na Novú scénu a na druhý rok prijali z tých desiatich už len Dušana Jamricha a mňa. Naša profesia nie je láskavá a závisí od všeličoho. Napríklad od šťastia,“ konštatuje herečka.

Jej profesormi boli impozantní Karol L. Zachar a Mikuláš Huba. „S pánom Zacharom sme už azda ako prváci, s úplnou samozrejmosťou a celkom bez námahy, vstúpili na javisko Slovenského národného divadla. Pre mňa bolo vtedy až príliš veľa vecí samozrejmých. Myslím, že keď sa niekto na začiatku naučí premáhať prekážky, neskôr sa mu to hodí. A keď na začiatku ide človeku všetko priľahko, neskôr sa nevie so všeličím vyrovnať,“ hovorí Zuzana Cigánová.

A prišli roly v Romanci pre krídlovku, Roku na dedine či Slávnosti v botanickej záhrade, ktoré sú dnes kultovými filmami. Talentovanú mladú herečku chceli získať do Prahy. „Otakar Vávra ma volal na pražskú Akadémiu múzických umení s tým, že môžem bývať u herečky Vlasty Chramostovej. Ale ja som bola Bratislavčanka a ‚mamičkárka‘, ani na um mi to nezišlo,“ komentuje s úsmevom Zuzana a dodáva: „Vedieť robiť kariéru si takisto vyžaduje talent.“

Medzi veľkými osobnosťami

Odkedy začala študovať herectvo, bola neustále v televízii, divadle či v rozhlase. Vyznáva sa: „Všetky tieto svety sú svojrázne. A keď je dobrý scenár, výborní kolegovia a ešte lepší pán režisér, je to všade pasia. Divadlo má byť radosť pre tých, čo ho robia, aj pre tých, čo sa naň pozerajú. Aj keď sa hrá tragédia.“

Na okraj poslania hereckej práce hovorí: „Umenie je tu na to, aby sme sa dozvedeli, že sme všetci na jednej lodi. Voľakedy aj teraz. Že máme rovnaké strasti a radosti, dobro i zlo v sebe. A umenie nám má pošepnúť, čo si s tým všetkým počať, ako žiť život, aby sme sa mohli podobať tým dobrým hrdinom.“

Do stáleho angažmánu v SND nastúpila v roku 1970. „Ľudia tam boli všelijakí, ale všetko to boli osobnosti. A divadlo bolo pre každého z nich prvoradá vec. Nerozdeľovalo, ale združovalo ich. A oni ‚socík–nesocík‘ pracovali, ako vládali, ako to len umelci vedia,“ približuje Zuzana vtedajšiu atmosféru.

Delí sa o príbehy

Keď cez prázdniny roku 1988 sprevádzala po Južnej Amerike manžela, ktorý bol vedúcim expedície Tatra okolo sveta, zapisovala si zážitky a postrehy. Cestovateľský denník vyšiel tesne po revolúcii pod názvom Kúsok cesty okolo sveta.

Ďalšie knihy Zuzany Cigánovej zachytávajú každodennosť i nevšednosť ľudských príbehov a života. Napísala ich originálnym, výnimočným, trpko-veselým jazykom, pričom spája skúsenosti, vnímavosť a dar vcítiť sa do kože iného človeka so schopnosťou aj na maličkosti ukázať celok. Azda to v nej vycibrilo jej herecké povolanie.

Dve z jej piatich kníh Šampanské, káva, pivo a Špaky v tŕní nominovali do finále prestížnej literárnej súťaže Anasoft Litera. Napísala aj divadelnú hru s jednoduchým názvom Divadelná hra. Uvidíme ju niekde niekedy zinscenovanú?

Herečka Zuzana Cigánová hrala v stovkách inscenácií, čo robí dnes?

Foto: Laura Witteková

Adaptáciu jej knihy Dopadne to dosť dobre, pes bude rád, však určite uvidíme. SND ju uvedie na jar budúceho roku na svojej scéne Modrý salón. V príbehu manželského trojuholníka budú účinkovať Jana Oľhová, Ľubomír Paulovič a Petra Vajdová.

„Je tam jedna časť, ktorú som len napísala, opravila a nikdy viac nečítala. Bola pre mňa príliš ‚tuhá‘. Lebo aj taký je život,“ prezrádza autorka, no viac nám nahliadať do svojho súkromia nedovolí. Ale máme sa na čo tešiť! Videli sme večer s tvorcami budúcej inscenácie. Aj my, aj herci, sme boli zasiahnutí textom. Lebo je to to, o čom všetci premýšľame, ale nevieme to tak trpkosmiešne vyjadriť. „No práve fakt, že to vyslovíme, vypočujeme, dáva nádej a silu pochopiť sa navzájom.“