V rodine Veroniky Žilkovej sa stále niečo deje, nielen preto, že je známa herečka, ale aj preto, že má šesť detí. Markétu (26) a Honzu (21) si vzala z detského domova a prirástli jej k srdcu ako vlastné. Pre nich však ostala len náhradnou matkou, v dospelosti sa k nej veľmi nehlásia. Syn Cyril (23) sa nedávno vrátil zo Španielska a s Veronikou sa počas roka kontaktoval zriedkavo, Vincent (15) študuje na konzervatóriu, no v škole tají, kto je jeho mama. Herečka sa dlho trápila aj nad vzťahom svojej najstaršej dcéry, no s výberom jej nového partnera je spokojná.

Agáta pred vyše rokom porodila syna Kryšpína hráčovi amerického futbalu Miroslavovi Dopitovi, no zakrátko sa rozišli, lebo ju podvádzal. Dnes randí s hercom Jakubom Prachařom. „Občas som už z toho všetkého unavená,“ priznáva otvorene, no vyzerá tak, akoby ju každý nový problém omladzoval.

V Babovřeskoch hráte tridsiatničku a hoci ani v skutočnosti nevidno, že máte vyše päťdesiat, už viac ako rok ste babičkou. Vnímate vďaka tomu na sebe nejakú vnútornú zmenu?

Určite. O vnúča nemám taký bezprostredný strach ako o vlastné deti. Ten však ostáva rovnako silný, aj keď sú už dospelé. Dnes v noci som strážila Kryšpína, lebo Agáta mala nakrúcanie a Jakub divadelné predstavenie. Ráno som ho odviedla do jaslí, ale mala som strach, aby ho Agáta nezabudla včas vyzdvihnúť, lebo má veľa práce. Neobávala som sa oňho, ale o dcéru. Viem, že by si to vyčítala, keby poňho prišla neskôr. Takže pre istotu som jej ešte telefonovala, aby som jej pripomenula, o koľkej má poňho vyraziť.

Agáta sa chce presťahovať do vašej blízkosti, aby mal Kryšpín poruke babičku, tak ako ju mala vo svojom detstve poruke ona. Nie je toho na vás priveľa, keď ešte máte doma sedemročnú dcéru a dvoch dospievajúcich synov?

Máte úplnú pravdu. Jedno dieťa z rodinného hniezda odíde a vzápätí sa vráti s vlastným dieťaťom a partnerom. Samozrejme sa z nich teším, ale niekedy som aj príšerne unavená. Cítim, ako mi po päťdesiatke ubudli sily. Žite naplno, kým sa dá, lebo starnúť nie je príjemné.

Nenapadlo vám už vykašľať sa na vonkajšiu stránku a oddať sa starnutiu?

Napadlo, mnohokrát, ale ja som rada, že ešte mi dávajú roly tridsiatničiek, lebo pre päťdesiatničky je ich menej. Pochopiteľne, pohľad na tridsiatničku je krajší, než na päťdesiatničku. A tiež, babičky pre diváka nenesú taký zaujímavý príbeh ako mladé ženy, ktoré ešte niečo hľadajú - prácu, partnera, názor... Nehodlám podstupovať žiadne omladzujúce procedúry, takže určite zostarnem, ale bola by som blázon, keby som to urýchľovala. Aj ja musím platiť účty. Našťastie, teraz mám práce dosť. Hrám v dvoch divadlách, učím na konzervatóriu a tento rok budem nakrúcať tri filmy.

Agáta teraz chodí s hercom Jakubom Prachařom. Vraj aj vy ste kedysi tvorili pár s jeho otcom Davidom Prachařom...

Obaja sme mali dvadsaťtri rokov, keď sme spolu nakrúcali Jej pastorkyňu a David sa do mňa asi na týždeň zapozeral. Nechodili sme spolu. História sa opakuje, len ak nás stotožníte s postavami, ktoré sme v tom príbehu stvárnili. Hrala som Jenufu, ktorá sa zamilovala do krásavca, otehotnela s ním a ostala sama, lebo si ju nechcel vziať. Pritom Jenufu už dávno miloval slušný chlapec, ktorého hral David. Jenufina macocha dieťa utopila a slušnému nápadníkovi povedala, že zomrelo samo, aby sa s Jenufou oženil. Našťastie, dnes už doba nie je v tomto smere krutá a ja nemusím vnuka topiť, aby o Agátu ešte niekto mal záujem. A rozdiel je aj v tom, že ona sa do Jakuba skutočne zamilovala.

Herečka Veronika Žilková: Po päťdesiatke mi ubudli sily

Čo si myslíte o Agátiných vzťahoch?

Do toho sa jej nechcem miešať. No ani ja by som nepásla po chlapovi, ktorý by mi zahol hneď po narodení dieťaťa. To bol napokon dôvod jedného môjho rozvodu. Zahýbať sa môže, ale nesmie to prasknúť, pretože to veľmi ublíži a ťažko sa s tým vyrovnáva. Ale dobre, že sa všetko utriaslo a Agáta má slušný vzťah aj s Kryšpínovým otcom.

Okrem štyroch vlastných detí ste mali dve deti z domova v pestúnskej starostlivosti. Vraj sa k vám vôbec nehlásia, je to pravda?

Nie celkom. Občas mi napíšu, napríklad teraz sa mi ozvali k sviatku, čo ma veľmi potešilo. Celkom ich však chápem. Sú už dospelé a chcú žiť svojím životom. Tiež vždy ťažko niesli mediálnu pozornosť okolo mojej rodiny. Už nechcú byť tými deťmi z detského domova, ktoré vychováva Veronika Žilková, ale dospelými ľuďmi s vlastnou históriou.

No nie je vám ľúto, že k vám nemajú intenzívnejší vzťah? Veď ste im poskytli domov a lásku.

Je mi to ľúto, ale viem, že im musím nechať priestor, aby si našli svoje miesto vo svete. Matka by mala byť schopná takej veľkorysosti, nemala by byť od detí závislá. Aj môj biologický syn bol rok v Španielsku a len občas sme si napísali. Veľmi som so sebou bojovala, aby som mu nevyvolávala, ale chcela som, aby si žil svoj príbeh, tak som sa premohla. Nedávno sa vrátil a vraví, že je šťastný, že je už doma.

Deti známych ľudí možno pre ich slávu pociťujú akýsi psychický tlak, lebo mnohé sa im snažia v úspechu rýchlo vyrovnať, neraz skôr výstrednosťami. Neplatilo to aj o vašej Agáte?

Myslím, že nie, lebo ona už odmalička milovala pozornosť okolia. Ešte si ani neuvedomovala, že som herečka, a už chcela byť modelka. Do škôlky si nosila v taške ďalšie šaty, aby sa mohla prezliekať, a na základnej škole si ich už sama šila. Má obrovskú túžbu predvádzať sa ako žena, čo som ja nikdy nemala. Mne až vadí, keď sa na mňa ľudia pozerajú. A chodiť po obchodoch s oblečením, hľadať, čo sa k sebe hodí, to mi pripadá úplne zbytočné. Najradšej by som chodila v uniforme. Naproti tomu ona je šťastná, keď sa nalíči a vyoblieka... Takže to bol skôr boj s jej prirodzenosťou. Ale dnes sa mi už stáva, že ľudia na ulici na mňa ukazujú: Aha, to je Agátina mama. Medzi mladými je známejšia ako ja. A tomu sa teším.

Agáta sa akoby vzťahom s Jakubom Prachařom upokojila. Má na ňu pozitívny vplyv?

Pokojná je aj preto, lebo má veľmi živé dieťa, navyše sa pri ňom nevyspí. Mám pocit, že sa dala na materstvo príliš skoro, ešte si mohla desať rokov užívať. Ona však hovorí, že už na všetkých večierkoch bola. Ale Jakub je naozaj fajn.

Herečka Veronika Žilková: Po päťdesiatke mi ubudli sily

Kam profesijne smerujú vaši synovia?

Cyril študuje španielčinu a Vincent začal s herectvom na konzervatóriu, z čoho vyplývajú kuriózne situácie. Pretože tam učím, nechcela som, aby sa vedelo, že patríme k sebe. Na jeho prihláške na školu som matku ani neuviedla. Priezvisko má po otcovi, takže iné ako ja. Po čase sa v škole prevalilo, že je môj syn, ale inde si ho so mnou nespájajú. Nedávno vyhral konkurz na nejakú úlohu v divadle a keď odtiaľ telefonovali na školu, aby mu to oznámili, náhodou som zdvihla ja. Vraveli mi, že Vincent má vraj nejakú hroznú matku, či mu vôbec tú rolu dovolí. Tak som sľúbila, že jej dohovorím (smiech).

Prečo sa šíri, že ste hrozná?

Neviem. Možno to šíri on, možno to vzniklo zo zábavy. Ale to mi nevadí. Som rada, že nie je zaťažený mojím priezviskom, takže nebudú vznikať zlomyseľné pletky a výmysly, že sa mu darí, lebo je môj syn. I keď, podľa mňa ho je na herca škoda, lebo na základnej škole mal samé jednotky. Nedávno mi aj sľúbil, že začne študovať popri konzervatóriu ešte na gymnáziu. Hercov je totiž v Česku priveľa. Máme osem hereckých škôl, ročne u nás končí školy sto hercov, ale len traja z nich sa dostanú na pľac.

Herectvo je emocionálne veľmi náročné povolanie. Mnohí herci sú veľmi rozorvaní...

Je to pravda. Emócie sú náš výrobný prostriedok, takže ich máme vždy poruke. Reagujeme premrštene, viac, rýchlejšie... Aj ja som často ako motorová píla, hneď vyletím.

Snažíte sa to korigovať?

Áno. Teraz, keď mám aj manžela herca, je to priam nevyhnutné. Keď príde domov po tom, čo hral Cyrana, kde tri hodiny šermoval, radšej len poviem dobrú noc, miláčik, a zmiznem, lebo sa bojím, že ma niečím prepichne. Zase, keby sme boli chladnejší, asi nebudeme vyhľadávaní herci.

Herečka Veronika Žilková: Po päťdesiatke mi ubudli sily

Foto: Archív

Je to už váš tretí manžel. Naučili ste sa pri predchádzajúcich niečomu zásadnému?

Že muž a žena si nikdy navzájom úplne neporozumejú, lebo každý z nás hovorí inou rečou. Z toho vyplýva, že som tolerantnejšia a na niektoré veci ani nereagujem, lebo viem, že by to bolo zbytočné.

V živote ste mali veľa záťažových situácií – dva rozvody, veľa detí, problémy s nimi, aj po päťdesiatke ste mamou na plný úväzok... Máte pre ženy nejaký recept ako zvládať stresy?

Nedá sa povedať, tvoj problém je menší než môj. Žene v Afrike hrozí nebezpečenstvo od jedovatého hmyzu, žene v Európe stresy, ktoré prináša moderná civilizácia. Ak si chcete zachovať zdravý rozum, musíte oň bojovať. A zapojiť do toho vlastné telo. Ale nie tak, že zjete kilo čokolády, lebo na druhý deň budete mať stres, že si nezapnete nohavice. Mňa zo stresu bolieval chrbát, tak som začala cvičiť dvakrát v týždni pilates s trénerkou. Podľa stvrdnutých miest na mojom chrbte presne vie, ktoré predstavenie som mala predchádzajúci večer. Tiež už viem, že sily si treba rozumne rozvrhnúť a nestresovať sa tým, čo momentálne nedokážete riešiť, napríklad, že máte veľký zadok, vrásky, nemáte chlapa či prácu, ktorú by ste chceli... Ide o to prijať svoj život taký, aký je, aj daný deň so všetkým, čo prináša. Inak sa utrápite a ustresujete. Riešte len to, čo momentálne dokážete.

Čo robíte, keď jednoducho nevidíte riešenie?

Upratujem, napríklad na povale, kde sa mi otvorí iný svet – staré detské topánočky, lyže, škatuľky... Mozog odstúpi od problému, príde na iné myšlienky a často celkom nečakane aj na jeho riešenie.