Svoje detstvo označuje ako príjemné a veselé. Vždy cítila lásku rodičov, ktorí ju aj jej brata, staršieho o šesť rokov, podporovali v tom, čo ich zaujímalo. Rada sa zapájala do speváckych a recitačných súťaží, hrala na klavíri, bavilo ju aj písanie. „Odmala som strúhala grimasy, rada som sa prezliekala a hrala na niekoho iného,“ spomína s úsmevom Oľga Belešová. Jej talent si všimla aj pani učiteľka a Oľginým rodičom poradila, aby ju dali na dramatický krúžok do ľudovej školy umenia. Ten bol prepojený s divadlom pre deti a mládež Ludus, v ktorom Oľga účinkovala až do svojich osemnástich rokov. No už dávno predtým získala na prehliadke Detská divadelná Šaľa cenu za najlepší dievčenský výkon.

Keď nastal čas vybrať si profesiu, prihlásila sa na herectvo na Vysokej škole múzických umení. Druhú prihlášku si podala na novinárčinu. „Obe profesie ma lákali, hoci v jednej sa pracuje väčšmi s emóciami, v druhej s faktmi. Obe sú však pre ľudí, s ľuďmi a o ľuďoch,“ vysvetľuje Oľga Belešová. Na herectvo ju však neprijali.

Z novinárky herečka

Hoci jej dlho trvalo, kým sa cez to sklamanie preniesla, na herecké umenie nezanevrela. Naopak, ešte počas štúdia žurnalistiky hľadala divadlo, v ktorom by mohla účinkovať. „Mojou métou vtedy boli autorské hry Radošinského naivného divadla,“ hovorí s uznaním. No keď neskôr videla jedno z predstavení divadla GUnaGU, ktoré si v tom čase začínalo budovať svoje renomé, bolo rozhodnuté.

Poznáte ju aj ako Beatrix Bežnú v Profesionáloch.
Poznáte ju aj ako Beatrix Bežnú v Profesionáloch.

„Povedala som si: Toto je presne to, čo chcem robiť. Nikdy som netúžila hrať v klasických inscenáciách. Vždy ma zaujímalo moderné divadlo, súčasné témy, improvizácia, veci, ktoré vznikajú okamžite,“ vysvetľuje herečka. V divadle GUnaGU napokon odohrala dvadsať sezón. A zažila tam vraj veľmi pekné chvíle. Pre jej hereckú kariéru bolo určujúce, že v ňom dostala priestor tvoriť a realizovať sa. Hrala v hrách Viliama Klimáčka, v inscenáciách, ktoré vznikli na námety režiséra Karola Vosátka a uviedli tam aj niekoľko jej vlastných divadelných hier...

Nie som len komička

Nejaký čas žila oboma profesiami súčasne. Cez deň pracovala v denníku ako redaktorka, večer odchádzala rovno do divadla na skúšku či na predstavenie. Napokon dala prednosť herectvu. „Obšťastňuje ma. Veľmi dôležitá je pre mňa bezprostredná reakcia na to, čo robím, teda kontakt s divákom, ktorý ma inšpiruje. Aj preto ma najviac uspokojuje divadlo,“ hovorí herečka.

Pochvaľuje si, že vďaka skúsenostiam novinárky sa dokáže ako herečka ľahšie vyjadrovať, rýchlejšie formulovať svoje myšlienky a problém jej nerobí ani napísať scenár. „Nie som len komička,“ podotýka Oľga. Okrem hier pre divadlo GUnaGU pripravovala desať rokov aj scenáre do televíznej relácie Umenie, ktorú aj moderovala. V Slovenskom rozhlase mala svoju zábavnú talk show Meno, mesto, zviera, vec. Spolu s režisérkou Soňou Ferancovou vytvorili viacero televíznych aj divadelných projektov. Boli aj autorkami prvého ročníka odovzdávania divadelných ocenení DOSKY na Medzinárodnom divadelnom festivale v Nitre.

Dar improvizácie

V televízii účinkovala v jednom z prvých pôvodných sitkomov Zborovňa. Neskôr sa objavila v seriáloch Obchod so šťastím, Gympel, Zita na krku či Ordinácia v ružovej záhrade. Najviac popularity jej však priniesla úloha osamelej, no o to väčšmi aktívnej a všetečnej Beatrix Bežnej v sitkome Profesionáli. Dokonca jej priniesla nomináciu v diváckej ankete OTO.

Nedávno mala obnovenú premiéru jej hra Urgentný príjem. Neprehliadnuteľný je najmä jej improvizačný talent. „Objavili ho už v divadle GUnaGU. Mám svoju metódu, ktorou dokážem vytvárať ten prúd slov a príbehov, nie je to nič povrchné,“ prezrádza herečka tajomstvo svojho úspechu.

Rada robí aj pre deti, či už divadelné predstavenia, verejné čítanie, alebo rozhlasové hry a večerníčky. Načítala CD verziu kultovej knihy Dušana Tarageľa Rozprávky pre neposlušné deti a ich starostlivých rodičov. Momentálne je Oľga Belešová na voľnej nohe, vidieť ju môžete v divadlách Aréna, Teatro Wüstenrot a v Divadle v podpalubí. „Za svojím snom som šla pomaly, ale napokon sa mi ho podarilo dosiahnuť. Robím to, čo ma baví a napĺňa,“ teší sa herečka.

Jej najnovšou rolou je Drahuša Chrobáková, manželka vinára Váňu v Búrlivom víne.
Jej najnovšou rolou je Drahuša Chrobáková, manželka vinára Váňu v Búrlivom víne.

Foto: Archív TV JOJ; Archív TV Markíza

Lásku stretla v Austrálii

Keď sa v roku 2001 vybrala na polročný jazykový pobyt do Austrálie, netušila, že práve u protinožcov nájde muža svojho života. V reštaurácii, v ktorej si popri štúdiu zarábala na živobytie, sa zoznámila s Japoncom Masahikom Shirakim. Zistili, že obaja sú pôvodnou profesiou novinári. Ich kamarátstvo časom prerástlo v lásku. Ukázalo sa, že Masahiko je nielen zábavný a kreatívny, ale má aj dobré srdce.

„Pochopili sme, že chceme ostať spolu a svadba bola jediný spôsob, ako sa to kvôli vízam vtedy dalo dosiahnuť,“ vysvetľuje Oľga. Hoci pre jej manžela spočiatku vôbec nebolo ľahké zvyknúť si na slovenské pomery, do Japonska sa už nechcel vrátiť. Prečo? „V Japonsku sa v určitých veciach necíti tak slobodne ako na Slovensku. U nás môže aj staršiemu človeku otvorene povedať, že s ním nesúhlasí a nemusí sa pretvarovať. V Japonsku to tak nefunguje. No to, že Japonci nehovoria všetko, čo si myslia, nie je prejavom ich neúprimnosti, považujú to za slušné a ohľaduplné k druhým v spoločenskom kontakte,“ približuje Oľga Belešová.

S manželom museli na Slovensku spočiatku čeliť aj nepríjemným narážkam okolia na Masahikov pôvod. „Desí ma, že aj mladí ľudia sú u nás netolerantní. Tú našu izoláciu cítiť aj dvadsaťpäť rokov po revolúcii,“ priznáva herečka. Pre ňu je však manželstvo s cudzincom obohatením. Váži si najmä japonskú disciplinovanosť a slušnosť. Pred rokmi spolu s manželom napísali divadelnú hru John a Yoko, založenú práve na ich kultúrnej odlišnosti, a obaja v nej účinkovali.

Oľga si obľúbila japonskú kuchyňu. Namiesto tradičnej nedeľnej rezancovej polievky pripravujú polievku miso z fermentovaných sójových bôbov a ďalších prísad. Má podobné liečivé a vitalizačné účinky ako náš hovädzí či slepačí variant. Hoci sa rozhodli ostať bezdetní, žijú spokojne v rodinnom dome na Záhorí. Dnes manžel Masahiko obetavo pomáha Oľge starať sa o jej rodičov, ktorí by sa pre svoj vek a zdravotný stav bez ich pomoci nezaobišli...