Na konzervatórium ho neprijali, bábkoherectvo zas nedoštudoval, ale ako sa vzdať niečoho, čo vás láka od detstva? Už v základnej škole patril k zabávačom triedy, nerobilo mu problém zahrať akúkoľvek scénku. A po kom zdedil herecké gény? Zrejme po svojej starkej Felicite Štúrovej, ktorá hrávala ochotnícke divadlo. No aj Reného mama je divadelný nadšenec a syna viedla k láske k divadlu.

Keď skúsil urobiť prijímačky na konzervatórium, neuspel. Svojho sna sa však nevzdal, aj keď sa napokon vyučil za čašníka a urobil si maturitu. Potom si dal prihlášku na štúdium herectva na Vysokej škole múzických umení v Bratislave. Ani tam nemal šťastie, a tak začal študovať bábkoherectvo. V druhom ročníku sa nepohodol s vyučujúcim a zo školy odišiel...

Začínal u radošincov

No René sa ani tak nedal odradiť od úmyslu stať sa hercom. Krátko po tom, čo „sekol“ s vysokou školou, prišiel na konkurz do Radošinského naivného divadla. A uspel spomedzi asi šesťdesiatich uchádzačov. Odvtedy je toto divadlo jeho domovskou scénou. „U Radošincov je perfektné to, že sa veľa hrá a herec si môže vyskúšať mnoho polôh a charakterov. Pre mňa to bol výborný štartovací mostík. Navyše, stále tam panujú príjemné vzťahy,“ pochvaľuje si René. Dnes má okrem viacerých postáv u radošincov na konte aj účinkovanie v muzikáloch West Side Story, Cigáni idú do neba či Klietka bláznov na bratislavskej Novej scéne.

Hral v Jakubiskovom filme Bathory. V televízii účinkoval v seriáloch Medzi nami, Vyprávěj, Gympel TV či Horúca krv. Na hereckej práci ho najviac teší to, že nie je stereotypná. Nakrúca Panelák, potom pracuje na scenári k nejakému projektu, vystupuje so Sväťom Malachovským, ide do dabingu, číta komentáre... Divadlu vďačí René aj za svoju lásku, priateľku Zuzanu.

Zoznámili sa pred piatimi rokmi pri príprave Muzikálu West Side Story. René však mal problémy s krížami, a tak zmeškal časť tréningov. „Neskôr som sa to snažil dohnať, preto som na skúškach stál v úzadí a učil sa od tých, čo choreografiu už vedeli. Zuzka ma vtedy vyzvala, aby som nestál bokom a zapojil sa, že mi pomôžu dobehnúť zameškané,“ prezradil René. Zoznámili sa a dnes tvoria šťastný pár.

René ako školák so svojimi najbližšími, s mamou a nevlastným otcom.

Nerozlučná dvojica

Patrili ste k fanúšikom skečovej šou Ooops!, ktorú nedávno vysielali dve z našich televízií? René ju pripravoval spolu so Svätoplukom Malachovským a obaja v nej aj účinkovali. A ako tento obľúbený program vznikol? Najprv spolu asi rok iba dávali na papier svoje nápady. Potom s pomocou kamaráta Pavla Mikuličku svojpomocne natočili jej pilotný diel. „Začali sme ho ponúkať, ale všade nás odmietali. Tri roky to bolo v šuplíku, až potom sme dostali šancu. V našej brandži vládne silný lobing, nie je jednoduché presadiť sa. Nám sa to podarilo, no v tej chvíli nás zrušili,“ neskrýva herec sklamanie.

So Sväťom sa stretli práve na vysokej škole. Hneď zistili, že si sadli, že majú podobný zmysel pre humor i predstavy o tom, čo by chceli robiť. Odvtedy spolupracujú už dvanásť rokov. „Keď sa my dvaja bavíme na tom, čo robíme, dúfame, že to zaujme aj iných, aspoň našu krvnú skupinu. Aj keď mi je jasné, že nevyhovieme všetkým...“ Chcú však, aby sa ľudia bavili a aby im do života priniesli niečo veselé. Veď v súčasnosti nie je veľa dôvodov na úsmev. A vraj úplne inak to chutí, keď je to vaša robota, ako keď sprostredkúvate myšlienky niekoho iného.

René si pochvaľuje: Keď si niečo vymyslíte, dotiahnete to do konca, je to dobré a ešte sa to ľuďom páči, to je skvelé.“ Momentálne plánujú so Sväťom Malachovským odštartovať zábavný program na spôsob nezabudnuteľnej šou Milana Lasicu a Júliusa Satinského Ktosi je za dverami, zatiaľ v rámci petržalského Domu kultúry Zrkadlový háj.

Otca mu nahrádzal starký

René vyrastal u svojich starých rodičov v obci Rojkov v okrese Ružomberok. Býval u nich aj so svojou mamou, no bez otca. Keď mal René dva roky, jeho otec odišiel za prácou a vrátil sa, keď mal sedem rokov... No v tom čase už jeho mama mala nového partnera. Stal sa chlapcovi nevlastným otcom, pomáhal jej s výchovou a René mu je za to vďačný. Dodnes obdivuje aj mamu za to, ako sa jej ako osamelej matke podarilo všetko zvládnuť. „Bola úžasná, brala ma do divadla, chodili sme po horách,“ spomína si na detstvo. Mama pracovala v podniku zahraničného obchodu, no aj ako asistentka či recepčná.

Popri tom mala a dodnes má zaujímavý koníček – jazdí súťažne na motorkách. Venovala sa lyžovaniu a k športovaniu viedla aj svojho jediného syna. Krásne detstvo René prežil aj vďaka maminmu otcovi. „Starký bol skvelý človek, mali sme veľmi blízky vzťah,“ prezrádza herec. Bol horským sprievodcom a vlekárom v Ľubochni. Do vysokého veku lyžoval, na svahu stál ešte ako 87-ročný. V roku 1999 sa dokonca stal majstrom sveta v lyžovaní veteránov. Asi po ňom zdedil René talent na dobré nápady a silu nevzdávať sa svojich snov.

Starký raz prišiel s nápadom vybudovať v Rojkove lyžiarsky vlek, inokedy mu zišlo na um spraviť v obci vodovod... No René nezanevrel ani na svojho biologického otca, Balkánca, ktorý pochádzal z Nového Pazaru v Srbsku. „Keď som mal osemnásť rokov, šiel som za ním na návštevu, spoznať jeho aj svojich súrodencov. Skamarátili sme sa. Mamine to nebolo dvakrát pochuti, ale napokon to prijala,“ hovorí René.

Dvoch nevlastných bratov a sestru, ktorí žijú v Macedónsku, dodnes navštevuje. „Hoci to niekedy nebolo jednoduché, vždy som mal nádherný život a okolo seba úžasných ľudí. Mám pocit, že som sa narodil do šťastnej rodiny, máme sa radi, sme k sebe prajní. Radi sa stretávame a rovnako to platí aj o mojej balkánskej rodine,“ pochvaľuje si René.

So Svätoplukom Malachovským dostali ako Gejza a Imre priestor v obľúbenom seriáli Panelák.

Foto: Archív

 

Boj o holé prežitie

Veľkú školu života dostal René krátko po tom, ako mal v rukách maturitné vysvedčenie. Ako osemnásťročný sa aj s dvomi kamarátmi vybral cez prázdniny stopom do Nemecka. Lákal ich svet a konečne otvorené hranice. „Bral som to ako dobrodružstvo, nevedel som, čo ma čaká. Napokon mi z pobytu ostali zážitky, na ktoré sa nezabúda. Miestami to bol boj o prežitie. Boli sme bez peňazí, bez ubytovania, v cudzej krajine, hladní...“ prezrádza herec. Spočiatku nocovali pod mostom, v susedstve bezdomovcov a na jedlo chodili na stanicu k maltézskym rytierom.

Tam si René uvedomil, kam až sa človek môže dostať a aká krehká je hranica medzi osobným úspechom a neúspechom. „Nebol dôvod, aby sme sa bezdomovcov báli, boli sme na jednej lodi,“ spomína na netradičnú skúsenosť. „Boli priateľskí, neraz nás ponúkli cigaretou, opýtali sa, či sa nám už podarilo nájsť si prácu. A boli medzi nimi aj ľudia, ktorí boli kedysi veľmi úspešní...“