Veru, je to tak. On, absolvent bratislavskej Vysokej školy múzických umení, sa dosť netradične vrátil do stredoškolských lavíc. V mnohých veciach sa vraj stále cíti nedospelý a najmä nedovzdelaný. Aj keď sa doteraz venoval súčasne divadlu i spevu, vždy ho prenasledoval pocit, že aj napriek talentu a úspechom spieva neprofesionálne a amatérsky.

Radšej som mal mlčať

Takmer šesť rokov sa mladý umelec cielene vyhýba záujmu médií. Nezdá sa mu, že ak chce byť in, musí sa objavovať v médiách, že je to akási „povinná jazda“ každého umelca? „Nie, povrchná medializácia mi nikdy nepriniesla nič zásadné a užitočné, najmä nie v práci, naopak, často len zbytočné problémy,“ zamýšľa sa Karol.

„Občas na internete narazím na nejaké svoje vyjadrenia či rozhovory spred niekoľkých rokov a vždy ma to len rozladí,“ konštatuje sebakriticky. Nehádže vinu na bulvár, ktorý o ňom uverejňoval „zaručené“ informácie, neraz bez autorizácie. Naopak, stojí si za tým, že poznačený mladíckym individualizmom porozprával aj to, čo malo radšej ostať ešte v nezrelej hlave alebo za prahom súkromia. Papier skončí v koši alebo ho spálite, no internet zariadil, že to tam bude visieť celý váš život...

Foto: Archív

Klavíru odzvonilo

Už počas štúdia na VŠMU pe da gógovia spevu Karola upozornili na jeho hlasový potenciál pre klasický spev. Práca herca a mnohé ďalšie aktivity ho však pohlcovali do takej miery, že správna chvíľa musela nastať až nedávno, aby sa k ich odporúčaniam vrátil. Ako chlapec trávil detstvo za klavírom. Klasiku mal rád, vyrastal na nej. A Karol objasňuje príbeh, ktorý sa potom nečakane stal. Tá ho pripravila na talentové skúšky. Príprava a prijímačky neboli pre neho jednoduché, ale hneď na začiatku ho jeho profesorka presvedčila, že aspoň prvý ročník by bolo dobré začať na dennom štúdiu.

„Pravda je, že proti mne hrá už tak trochu aj môj vek, preto je nutné niektoré veci urýchliť,“ priznáva Karol. Je náročné skĺbiť prácu so štúdiom, ubrať z aktivít, denne do školy nielen chodiť, ale aj sa na predmety pripravovať. „Výsledkom je stres, oslabená imunita a herpes, ktorý ma práve trápi,“ hovorí budúci operný sólista. Má však aj veľa pracovných záväzkov, preto si musí dôsledne zadeľovať čas a mnohé veci oželieť. Kuriózne na celej situácii je aj to, že je dozaista jedným z najstarších študentov a opäť si zvykol na starú, dobrú „socialistickú“ lavicu a klasickú školskú drevenú stoličku.

Prvá trieda v Ľuborči

Karol mal v detstve vrúcny vzťah k zvieratám a k prírode. Ako päťročný vraj ovládal niekoľko stovák latinských názvov zvierat a jeho hračkou sa stala hrubá obrázková encyklopédia. „Niekto mi povedal, ako sa po latinsky povie slon africký, a už som sa vypytoval na každé zviera. Dnes nie som schopný zapamätať si ani PIN kód k svojej bankomatovaj karte,“ smeje sa Karol Csino a na dôkaz toho, že stovky zvierat po latinsky si pamätá dodnes, niektoré z najťažších odrecituje. Prvých šesť rokov svojho života vyrastal v malej dedinke.

Volala sa Ľuborča a neskôr ju s Nemšovou prepojil most cez rieku Vláru. Vyrastal teda v prírode, v záhrade, na poli, v lese a v potoku, kde chytal pstruhy do ruky. Dnes tam už zájde len zriedka. „Mám sklony k melanchólii, veľa sa zmenilo, pomrelo veľa krásnych ľudí. Som Rak, spiatočník, žijem z minulosti, preto nerád pozerám do budúcnosti...“

Možno sa o pár rokov aj na javisku opery budeme môcť presvedčiť o Karolových speváckych kvalitách.

Foto: Archív

Ženy jeho života

Karol je starší brat pôvabnej herečky a tanečnice Gabiky. Je medzi nimi päťročný rozdiel a možno s výnimkou puberty vždy mali harmonický súrodenecký vzťah. Pubertu vraj mali obaja dramatickú. „Adolescentný vek je citlivý u každého tínedžera, ten náš zrejme poznačil aj rozvod rodičov,“ priznáva Karol. V Karolovom živote bola a je najdôležitejšou ženou jeho mama.

Aj so sestrou sú na ňu dosť nadviazaní. Veď ich prakticky vychovala sama. Obetovala pre nich povolanie herečky, ktoré mala tak rada, a oni si ju za to veľmi vážia. Až neskôr, keď odrástli, sa mame podarilo založiť kočovné detské Divadielko Na vešiaku, v ktorom dodnes herecky exceluje. Aspoň takto sa k hereckej práci opäť po rokoch vrátila.

Kedy sa dočká vnúčaťa?

Karol Csino má krásny vek, azda najvhodnejší na otcovstvo. Na otázku, či a kedy obdarí svoju milovanú mamu vnúčaťom, zareaguje veľmi spontánne: „Je to na najlepšej ceste. Moja sestra Gabika je šťastne zamilovaná a určite pomýšľa na potomstvo viac ako ja. Ako žiak 1. B triedy štúdia operného spevu si to naozaj neviem predstaviť,“ smeje sa Karol a dodáva: „Deti by sa teraz pri mne dobre nemali...“

Herec a spevák Karol Csino sa narodil 25. júna 1976 v Trenčíne. Tancoval breakdance a electricboogie, vyhral majstrovstvá SR aj ČR. Bol členom legendárnej breakdanceovej skupiny Streat Breakers. Účinkoval v muzikáloch Pomáda a Drakula. Bol finalistom Talentu roka 2000 a v Zlatom slávikovi 2002 sa stal skokanom roka. Hral v niekoľkých televíznych seriáloch a fi lmoch, napríklad Nemocnica na okraji mesta po 20 rokoch, Čierni baróni, Druhý dych, Modrý kameň, Návrat bocianov a ďalších. Účinkuje v úspešnom hudobno- -tanečnom projekte Swing Stars spolu s kubánskym spevákom Lazarom a so swingovým spevákom Bercom Baloghom. Stav: slobodný, bezdetný