Všetci sa na to tešia, lebo sa tešia na oslavy, hovorí Ady dvíhajúc si k ústam obľúbenú šálku kávy. Pijeme ju na mieste, ktoré zbožňuje, hoci mu svojho času dalo aj poriadne zabrať. To vtedy, keď sa spolu s kamarátom hercom Romanom Luknárom rozhodli dať zrekonštruovať loď kotviacu na pravom brehu Dunaja. A práve tam, v Divadle v podpalubí, sa práve schyľuje k premiére. Ady však rozhodne ešte nie je v predpremiérovom kŕči.

„Veď prečo aj? Hrám s Miškou Čobejovou a s ňou hrám vždy veľmi rád,“ prezrádza s iskrou v očiach. Bude to hra o futbalistoch a Michaela si v nej zahrá rozhodkyňu. Réžie hry s názvom Malá domov sa ujal Jakub Nvota. „Futbal sa dá rekreačne hrať v každom veku, aj keď ja predsa len radšej hrám golf,“ pripomína herec svoju záľubu a vzápätí položí otázku: „A viete prečo? Lebo na golfe je najkrajšie to, že pri ňom musíte vydržať sám so sebou.“

Čože je to päťdesiatka?

Ady sa priznáva, že keď bol mladý, vnímal päťdesiatnikov na spôsob: vráť sa do hrobu. Spomína si, že keď po VŠMU prišiel spolu s kamarátmi Luknárom a Krempaským do Trnavy, privítal ich tam „starší“ kolega Jaro Filip. „Pozerali sme sa mu do tváre s poznámkou: Starý môj, pozri sa na seba, ako vyzeráš! Ty si vyžehli tú tvár! A pritom on mal vtedy len asi o pätnásť rokov viac ako my. Chlap v super rokoch,“ smeje sa Ady.

Ešte dlho si myslel, že každý, kto je od neho o toľko starší, je na odpis. „A zrazu som sa zobudil do tohto roku a päťdesiatka je na krku,“ zabáva sa. Zároveň sa zdôverí s pozoruhodnými zisteniami.

„Myseľ by stále všetko chcela robiť, ale telo už v niektorých prípadoch zlyháva,“ vtipkuje herec. Preto si už odteraz chystá darček k jubileu – komplexné zdravotné vyšetrenie. Postupne absolvuje všetky a klopká na stôl, keď radostne konštatuje, že ho to jeho telíčko predsa len poslúcha a bezproblémovo funguje. Nebolo to tak vždy. Sám musel prísť na to, že zdravie je preňho najdôležitejšie a niektoré úlohy v divadle musel prestať hrať.

Genetiku nezaprieš

Ady má to šťastie, že ani s pribúdajúcimi rokmi nemusí bojovať o svoju štíhlosť. V detstve však prílišnou chudosťou robil svojej mame vrásky na čele. Narodil sa ako štvrtý chlapec. „Už to bolo úplne zlé, lebo naši čakali vytúženú Evičku. Ale čo už!“ zabáva sa na tom, ako osud skrížil rodičom plány.

„Navyše som v kuse plakal. Do ôsmich rokov som bol stále chorý, cintľavý, nejedol som, je to vážne zázrak, že som vôbec prežil.“

A aby toho nebolo málo, ako desaťročného ho ešte aj zrazilo auto! Rodičia a lekári si s ním teda naozaj užili. A on? Chudučké, ale životaschopné chlapča sa zo všetkého dostalo a stal sa z neho malý beťár, ktorý sa začal zabávať. „Lebo kým bratia dreli na dvore s loptou, ja som sa na tom istom dvore hlavne zhováral s dievčatami,“ netají herec svoje prvé lásky.

Prvá vážna pusa

Tak na tú sa Ady pamätá presne. Padla v lete v Bzinciach pod Javorinou, kde bol v pionierskom tábore. Na svoj vek vyspelé nemecké dievča Heidi vraj vtedy nechal nejaký chlapec. „Z trucu vyzvala do tanca mňa,“ smeje sa Ady. „Siahal som jej práve po prsia. Tancovali sme ,slaďák‘ a ten pohľad do jej podprsenky, to bolo niečo úžasné. Po tanci mi dala pusu, prvú v mojom živote.“

A desaťročný Ady si vtedy povedal, že sa chce bozkávať stále alebo aspoň často. Zamilovaný písal Heidi nejaký čas aj listy. Hercova mama je pôvodom mantácka Nemka z Vyšného Medzeva, a tak svojich synov učila aj rodný jazyk. Lenže potom Adymu vošla do cesty Katka. „Tú som si požičal od brata, keď som mal asi štrnásť rokov. Chodili sme v Ružinove na kolotoče. Aby som sa jej zapáčil, vzal som si bratovu rifľovú bundičku a to bolo, ako keby som prišiel na Ferrari. Vyhrnutý golier a bozkávačka,“ zabáva sa na tej dávnej spomienke šarmantný herec.

Doma má poklady

Keď ide Ady po meste so svojou dvadsaťročnou dcérou, mnohí si myslia, že si našiel krásnu, mladú frajerku. „Áno, gratulujú mi, ale ja odpovedám, že toto nie je slečna na nové zohnutia… k novému bábätku.“

Vzápätí zvážnie a pripúšťa, že aj v okruhu jeho priateľov a známych, najmä vo veku okolo päťdesiatky, niektorí vymieňajú manželky za slečny. A so smiechom dodá: „K tomu menia aj úvery za väčšie a zohýnajú sa čoraz častejšie a ťažšie… do kočíka. Ja nemám také silné kríže, aby som sa zohýbal,“ žartuje Ady, ktorý už takmer štvrťstoročie miluje svoju manželku Janku.

„Starám sa o domácnosť viac ako moja žena. Ona zas pracuje viac ako ja, lebo je šikovnejšia. Teraz však oddychuje pri mori. Miluje more a jachting, tak išla s kamarátkami na Jadran na jachtársky kurz.“

Príde lásky čas...

Ady sa nevie nabažiť hodín a dní, keď po dlhej zime konečne začalo svietiť slnko. Jednoducho, ako typický Lev nemôže bez výdatného, horúceho slnka byť.

„Aj som odišiel na pár dní do Španielska, ale to mi nestačí. Som ako slnečnica. Vyjde slnko, ja tiež a stále sa za ním obraciam. Tam, kde slnko, som aj ja,“ predvádza malú hereckú etudu. A verí aj na magickú silu mája? „Jasné, veď je to mesiac lásky. Verím všetkému tomu pučaniu a rozkvetu. Všetko sa začína, dievčence sa začnú vyzliekať, človek je nabudený. No paráda!“

Vizitka

Ady Hajdu sa narodil 5. augusta 1963 v Bratislave. V roku 1987 absolvoval herectvo na VŠMU a potom až do roku 1990 pôsobil v Divadle pre deti a mládež v Trnave. Od roku 1990 je členom bratislavského Divadla Astorka/Korzo ’90.

Je ženatý, je otcom syna a dcéry.

Najradšej oddychuje: v domčeku v Lozorne a na golfe.

Účinkoval v televíznych seriáloch: Ordinácia v ružovej záhrade, Druhý dych.

Z bohatej filmovej tvorby vyberáme: Eštebák, Tango s komármi.

V Astorke/Korzo ’90 účinkuje v inscenáciách: Sen noci svätojánskej, Zámok, Milovníci, Romeo a Júlia, Túlavé srdce...