Mladík napísal knihu Katastrofa letu 001 na Zlatých pieskoch, ktorá mapuje tragické udalosti z júla 1978. Lietadlo typu Iljušin IL-18 OK-NAB na linke Praha – Bratislava vtedy pri záhadnom manévri havarovalo do bratislavského jazera, ktoré dodnes vyhľadávajú mnohí rekreanti.

Zahynulo 76 ľudí, aj keď samotný pád prežilo viac osôb. Kým však prišla pomoc, tak sa utopili. Zachránili sa tri osoby a David Púchovský sa rozhodol skontaktovať s pozostalými, aby na pozadí rôznych dojímavých príbehov spoločne zistili, čo stálo za obrovským nešťastím.

Prečo ste sa rozhodli napísať knihu o katastrofe letu 001?

O havárii som počúval už odmala asi ako každý, kto vyrastal v Bratislave. Bolo to umocnené aj tým, že sme sa v lete chodili kúpať na Zlaté piesky, kde k tragédii došlo. Je to mystické miesto a pre dieťa aj strašidelné, keďže som vedel, že tam zahynuli ľudia. Premýšľal som, či tam niečo z lietadla kdesi v hlbinách zostalo. Ku katastrofe som sa vrátil ako novinár pri niektorom z výročí nešťastného pádu.

Pozrite si VIDEO s príbehmi ľudí, ktorí pri katastrofe prišli o blízkych.

A zostali tam nejaké trosky?

Najväčšie časti lietadla boli odstránené v prvých týždňoch po nehode, ale podarilo sa mi zistiť, že ešte okolo roku 2000 odtiaľ vytiahli malé kusy.

Čo nasledovalo po vašom rozhodnutí spracovať túto smutnú tému?

Vyhľadal som Jaromíra Kratochvíla, ktorý má dnes 74 rokov a haváriu ako jeden z troch prežil. Spravil som s ním rozhovor a on mi poslal ako vďaku za článok desať československých halierov. Prezradil mi, že to mal spolu s inými mincami vo vrecku, keď lietadlo padlo, a je to suvenír pre šťastie. Vtedy som si povedal, že by som to rád spracoval knižne.

Symbolom tragédie sa stal chvost lietadla trčiaci z jazera, pohľad, na ktorý mnohí Bratislavčania dodnes nezabudli.
Symbolom tragédie sa stal chvost lietadla trčiaci z jazera, pohľad, na ktorý mnohí Bratislavčania dodnes nezabudli.
Zdroj: Archív R.H, TASR, Martin Domok

Ako ste sa dostali k informáciám o katastrofe?

Z archívov a pozostalým som poslal listy. Polovička adries už nebola aktuálna. Ľudia, ktorí sa mi ozvali, boli radi, že sa tomu niekto venuje, a chceli zistiť, čo sa presne stalo, pretože to niektorí oficiálne nevedeli. Áno, správa bola v archíve odtajnená, ale nie každý má možnosť bádať.

Koľko rodín sa vám ozvalo?

Okolo tridsať.

Pokračovanie na nasledujúcej strane.