Jednou z najväčších turistických atrakcií severného Slovenska je Oravský hrad, ktorý vyrástol na skale nad riekou Orava v Oravskom Podzámku. Pevnosť, ktorej hovorili aj Hniezdo orla, začali na mieste starého dreveného hrádku budovať po tatárskom vpáde do Uhorska v roku 1241.

Časom z neho vyrástol hradný areál,  ktorý má dnes 155 miestností a 754 schodov. Hradom vedú tri prehliadkové okruhy, ktoré turistov zavedú aj do dielne alchymistov, či k originálom renesančných pohrebných textílií Thurzovcov.

Legendárne zábery

Populárna je Médiatéka, kde sa dozviete všetko o filmoch, ktoré na Oravskom hrade natočili. A práve v októbri si v nej  pripomínajú sto rokov od natočenia prvého nemého, čiernobieleho filmu, Nosferatu – symfónia hrôzy. Hoci dnes patrí do zlatého fondu svetovej kinematografie, desiatky rokov nikto netušil, kde režisér Friedrich Wilhelm Murnau nakrútil legendárne zábery.

Oravský hrad.
Zdroj: Ján Dzúr

Murnau  podľa webovej stránky Oravského múzea zomrel pomerne mladý pri autonehode a kameraman Fritz Arno Wagner sa v roku 1959 vyjadril, že film nakrúcali kdesi v Československu. Až filmový historik Ivan Rumanovský zistil, že išlo o Oravský hrad. V prejazde medzi hradnými bránami vítal vo filme hosťa vycivený upírsky gróf v podaní herca Maxa Schrecka a na nádvorí nakladal rakvy. Scény ale zámerne natočili tak, aby sídlo temného a démonického upíra nikto nespoznal.  

Ovácie nezožal

Premiéra filmu sa konala v Berlíne v roku 1922 v zoologickej záhrade v Mramorovej sále, no podľa dobových správ veľa ovácií nezožal a  v čase vzniku ho publikum vnímalo kontroverzne.

Hlavná letná turistická sezóna na Oravskom hrade v Oravskom Podzámku odštartovala v sobotu 1. mája 2021. EASYFOTO TASR - Miroslava Mlynárová
Zdroj: Miroslava Mlynárová

Vdova po Branovi Stokerovi, románom ktorého Dracula sa filmári inšpirovali, film dokonca zažalovala. Podľa súdneho rozhodnutia z roku 1925 súd zakázal jeho premietanie a nariadil zničiť všetky kópie.  Našťastie sa tak nestalo a filmom, ktorý začínal s veľkou hanbou, sa po sto rokoch na Orave chvália.