Jednou z najväčších turistických atrakcií severného Slovenska je Oravský hrad, ktorý vyrástol na skale nad riekou Orava v Oravskom Podzámku. Pevnosť, ktorej hovorili aj Hniezdo orla, začali na mieste starého dreveného hrádku budovať po tatárskom vpáde do Uhorska v roku 1241.
Časom z neho vyrástol hradný areál, ktorý má dnes 155 miestností a 754 schodov. Hradom vedú tri prehliadkové okruhy, ktoré turistov zavedú aj do dielne alchymistov, či k originálom renesančných pohrebných textílií Thurzovcov.
Legendárne zábery
Populárna je Médiatéka, kde sa dozviete všetko o filmoch, ktoré na Oravskom hrade natočili. A práve v októbri si v nej pripomínajú sto rokov od natočenia prvého nemého, čiernobieleho filmu, Nosferatu – symfónia hrôzy. Hoci dnes patrí do zlatého fondu svetovej kinematografie, desiatky rokov nikto netušil, kde režisér Friedrich Wilhelm Murnau nakrútil legendárne zábery.
Murnau podľa webovej stránky Oravského múzea zomrel pomerne mladý pri autonehode a kameraman Fritz Arno Wagner sa v roku 1959 vyjadril, že film nakrúcali kdesi v Československu. Až filmový historik Ivan Rumanovský zistil, že išlo o Oravský hrad. V prejazde medzi hradnými bránami vítal vo filme hosťa vycivený upírsky gróf v podaní herca Maxa Schrecka a na nádvorí nakladal rakvy. Scény ale zámerne natočili tak, aby sídlo temného a démonického upíra nikto nespoznal.
Ovácie nezožal
Premiéra filmu sa konala v Berlíne v roku 1922 v zoologickej záhrade v Mramorovej sále, no podľa dobových správ veľa ovácií nezožal a v čase vzniku ho publikum vnímalo kontroverzne.
Vdova po Branovi Stokerovi, románom ktorého Dracula sa filmári inšpirovali, film dokonca zažalovala. Podľa súdneho rozhodnutia z roku 1925 súd zakázal jeho premietanie a nariadil zničiť všetky kópie. Našťastie sa tak nestalo a filmom, ktorý začínal s veľkou hanbou, sa po sto rokoch na Orave chvália.