Staršia dcéra Milana Lasicu a Magdy Vášáryovej je príjemná, otvorená a bezprostredná žena. Ani v detstve ju nevychovávali ako dieťa slávnych umelcov. „Rodičia sa nás múdro snažili uchrániť od svojho pracovného života. Na otcových predstaveniach som bola len párkrát a s mamou na nakrúcaní raz či dva razy. Pamätám sa, ako sme Michalovi Dočolomanskému brali cylinder, v ktorom vystupoval v role Eugena Onegina v rovnomennej sfilmovanej opere,“ spomína Hanka. Ani ju, ani jej mladšiu sestru Žofiu herecké povolanie nikdy nelákalo. Rodičia ich viedli k samostatnosti, naučili ich, že najväčšou devízou je kvalitné vzdelanie...

Pol života v cudzine...

Hana sa narodila v Bratislave, no takmer polovicu života prežila v zahraničí. Už do základnej školy chodila vo Viedni, kde od roku 1990 jej mama pôsobila ako česko-slovenská veľvyslankyňa. Vo Viedni vyštudovala gymnázium i Ekonomickú univerzitu. „Vybrala som si ju, lebo som chcela študovať niečo praktické a bola som dobrá v matematike. Nakoniec ma však v ekonómii zlákal humanitný smer, skončila som personálny manažment,“ vysvetľuje Hanka. Keď sa jej mama stala v roku 2000 veľvyslankyňou v Poľsku, Hana s ňou nejaký čas žila vo Varšave.

Na štúdiách pobudla v anglickom Manchestri, ale keďže ju v tom čase už zaujímala literatúra, odišla študovať komparatívnu literatúru na chýrnu univerzitu Sorbonna. Po skončení štúdia sa v Paríži zamestnala ako konzultantka v jednej firme. Po návrate na Slovensko sa stala personálnou manažérkou v známej automobilke. „Napriek veľkému psychickému tlaku ma táto práca veľmi bavila. Prináša so sebou aj nepopulárne veci, ako je prepúšťanie zamestnancov či disciplinárne konanie. Vždy som sa snažila nájsť balans medzi potrebami zamestnávateľa a zamestnanca,“ vysvetľuje Hanka.

Dala prednosť rodine

Hoci mala rozbehnutú sľubnú kariéru, dala prednosť založeniu rodiny. Vrátila sa do rodnej Bratislavy, kde sa cíti najlepšie a kde žije s partnerom Andrejom. Na sklonku roka 2011 sa im narodila dcérka Ester. „Keď som sa stala mamou, zmenila som sa. Už sa nemusím toľko zaoberať sama sebou. Keď mám nejaké problémy, dieťa mi nedovolí, aby som sa nimi dala zahltiť alebo sa ponorila do nejakej melanchólie,“ hovorí. Hana sa teší z toho, že môže byť doma s malou Ester, lebo vo Francúzsku trvá materská dovolenka len niekoľko mesiacov.

Dlhšia materská však znamená, že s vami na pôvodnom mieste prestanú rátať. „Aj ja som si myslela, že sa po polroku vrátim aspoň na čiastočný úväzok, ale pochopila som, že mi nemôžu vyjsť v ústrety,“ vysvetľuje Hanka a krúti hlavou: „Je to škoda, keď si pomyslím, koľko firma investuje do školenia zamestnankyne a potom sa jej takto vzdajú. U nás veľmi nie je možnosť čiastočných úväzkov ani práce z domu, no verím, že jedného dňa to príde aj k nám...“

V tíme scenáristov

V role manažérky si musela zvyknúť na vysoké pracovné nasadenie, stres a pracovný čas aj dvanásť hodín denne a popri tom ešte začala písať knihy. Jej prvotina z roku 2005, zbierka poviedok Sedím si v Manchestri na kameni a je mi...? pochádza zo študijného pobytu v Anglicku. Neskôr jej vyšiel román z prostredia Paríža Pravdivý príbeh lží. Vlani pribudol titul Diagnóza: rodina a tento rok kniha Slúžka. Hanka sa nedávno stala aj súčasťou tímu scenáristov Andyho Krausa, ktorý pracuje na novom pôvodnom televíznom seriáli a na adaptácii pôvodne chorvátskeho seriálu Klan, ktorý začne vysielať na jeseň jedna z televízií.

Pochvaľuje si, že je to výborná skúsenosť, ktorá ju posúva ďalej. Vo svojom dome sa však televízora zbavila. Prečo? Hanka to vysvetľuje slovami: „Je to žrút času. Nie že by som vôbec nesledovala seriály, ale nechcem sa dostať do štádia, že budem pred obrazovkou tráviť každú voľnú chvíľku...“

Moderná žena

Desaťročný pobyt v Rakúsku ponúkol Hanke pohľad na odlišný životný štýl. Aj sama sa mu prispôsobila a pokladá ho za praktickejší ako ten náš. V cudzine sa deti vraj vychovávajú oveľa menej prísne, no dáva sa im väčšia zodpovednosť. „Štrnásťroční si už musia sami vedieť organizovať život aj voľný čas. Od šestnástich môžu pracovať, preto si aspoň na leto musia zohnať prácu. S priateľmi si zoberú byt a popri škole pracujú, aby to utiahli. Ja som v štrnástich začala bývať vo Viedni na internáte. V osemnástich som sa tam popri škole zamestnala v marketingovej firme.“

Oceňuje, že rovnako aktívny, samostatný a sebestačný je aj jej partner Andrej. Okrem toho zvláda aj domáce práce, dokáže navariť, pohrať sa s malou Ester, nakŕmiť ju, okúpať aj uložiť spať. Hanka sa zatiaľ môže venovať písaniu alebo sa vyberie do kina či za priateľmi. „Raz za čas nevarím a idem do reštaurácie. Ester dojčím, jedlo jej stále nič extra nehovorí a variť len tak pre seba ma nebaví,“ hovorí Hanka bez okolkov. Prehodnotila aj to, ktorú bielizeň treba žehliť a ktorú nie. Zbytočne si nepotrpí ani na poriadok v domácnosti.

„Nemyslím si, že by sa žena mala zodrať a obetovať pre rodinu, v istom zmysle sa obetuje tak či tak, ale netreba to preháňať.“ Hana Lasicová spôsobila rozruch, keď dcérke Ester dala svoje priezvisko. Vysvetľuje: „Pýtala som sa kamarátok z Viedne, ako to riešia ony, lebo ani tam svadby nie sú veľmi v móde. Vraj ak nemajú s otcom dieťaťa spoločné priezvisko, dávajú ho dieťaťu po mame. Je to praktické najmä pri rôznych vybavovačkách.“ A kam sa Hanka vyberie na dovolenku? „Terigať sa s malým dieťaťom niekam do cudzieho prostredia a potom vylihovať na pláži, to nie je pre mňa,“ komentuje.

Radšej si zájde na chatu do Banskej Štiavnice, odkiaľ pochádza jej mama. Už v detstve tam často chodievala s mladšou sestrou Žofiou. Vraj boli ako dvojičky a aj keď sa bili a hádali, vždy držali spolu. Žofia momentálne žije a pracuje v Škótsku. „Medzi nami je aj dnes silné puto. Je to veľmi fajn, sestra je také eso do života,“ vyznáva sa Hanka.