„Už je to takmer pätnásť rokov čo som sa dočítala o viedenskom výrobcovi tort, ktorý sa volal Franz Sacher. Pôsobil v Želiezovciach na juhu dnešného Slovenska, kam si ho do svojho kaštieľa pozvali Esterházyovci. V polovici devätnásteho storočia sa stal ich hlavným kuchárom, jeho syn Eduard a neskorší zakladateľ prestížnej hotelovej siete, sa v Želiezovciach dokonca narodil. V letnom sídle Esterházyovcov to neboli jediné zvučné mená. Pred Sacherovcami tu pôsobil tiež svetoznámy skladateľ Franz Schubert, učiteľ hudby dcér grófa Esterházyho,“ zaspomína si fotografka Jana Šturdíková (38).
Miznúci svet grófov jej pri tomto príbehu natoľko učaroval, že optikou dodnes zachytáva chátrajúce kaštiele na Slovensku. Ktoré ju zaujali najviac?
Najplodnejší
Tajná: Panstvo doviezol autobus
Mnohí potomkovia šľachtických rodov sa na miesta svojich predkov radi vracajú – úprimný vzťah ku kaštieľom majú prostredníctvom mnohých generácií zakorenený hlboko v génoch. Azda najviac potomkov sa naraz zhromaždilo v prípade klasicistického kaštieľa z roku 1840 v Tajnej pri Vrábľoch.
„Bohato rozvetvená rodina posledného domáceho grófa Šimona Révaia a jeho manželky Amálie sa pozbierala z rôznych kútov Európy, aby sa jej členovia mohli prísť na kaštieľ pozrieť a stráviť v jeho blízkosti pár chvíľ. Bolo ich toľko, že zaplnili jeden celý autobus. Priviezli si so sebou aj kaplána, ktorý pre nich v miestnom kostole odslúžil omšu,“ prezradí Jana Šturdíková. Naposledy kaštieľ detský domov, dnes je prázdny a chátra.