Autor emocionálnej fotografie je Pavol Kulkovský zachytil Roba a Alenu, ktorá trpí zriedkavým nervovosvalovým ochorením, spinálnou svalovou atrofiou typu 2. Alena, ako väčšina pacientov so zriedkavými chorobami, liečbu nemá, aktuálne však Európska lieková agentúra rozhoduje o lieku, ktorý by mohol pomôc aj jej.


Pavol Kulkovský je jedným z "dvorných" fotografov Organizácie muskulárnych dystrofikov v SR, ktorý si bez nároku na honorár nájde čas pre ľudí so zriedkavýmu ochoreniami. Má však skúsenosti aj so svadobnou, fashion či krajinárskou fotografiou a jeho vášňou sú portréty.


Fotografia Navždy spolu mala 245 konkurentov od autorov z 30 krajín.

Fotografia slovenského páru Aleny a Roba získala 1. miesto v medzinárodnej súťaži EURORDIS Photo Award 2021. Je to súťaž o najlepšiu fotografiu zo života ľudí so zriedkavým ochorením.
Zdroj: Kulkovsky Pavol


"Už viac ako 10 rokov pracujem ako „pravá ruka“ pre ľudí so zdravotným znevýhodnením. A preto sa mi často naskytne možnosť zachytiť na fotografii ich pocity šťastia. Sú to ľudia, ktorí okolo seba rozdávajú úprimný úsmev a lásku. Zachytávať reálne emócie a nechať ich žiť večne vďaka fotografii, je pre mňa tým skutočným dôvodom, prečo som sa stal fotografom," hovorí Pavol Kulkovský.

Alenu a Roba pozná už dlhé roky. "Alka a Bobo sú veľmi dobrí ľudia, z ktorých hneď na prvý pohľad vycítite úprimnú vzájomnú lásku. Veľmi som sa tešil, keď si ma vybrali ako fotografa na svadbe. Bola plná skutočných emócií a lásky," dodal.