Ahmet hovorí tromi svetovými jazykmi, pár slov sa naučil aj po slovensky. Svoj tovar dookola kvetnato vychvaľuje, tvrdí, že ak si ho v hoteli vyskúšame a nebude nám sedieť, vymení ho hoci aj o týždeň. Neváha sa dokonca odfotiť s dvomi plecniakmi v ruke. Zapne nám wi-fi a počká, kým náš syn na Slovensku odpovie na fotografiu cez jednu z mobilných aplikácií a kývne, ktorý z ruksakov sa mu páči viac! Keď si v obchodíku nakoniec ťapneme na polovici pôvodnej ceny, Ahmet nás opäť usadí k stolíku s čajom. Lúčime sa s jeho vizitkou v ruke: ak budeme čokoľvek potrebovať, pošle nám to zo Side na Liptov!

Ruiny dávneho mesta.
Ruiny dávneho mesta.
Zdroj: Ján Dzúr

Chaos s veľkosťami

Nestihli ste ešte letnú dovolenku? Nevadí, v Side sezóna trvá do konca októbra! V septembri sa tu teplomer pohybuje stále nad 30 stupňov Celzia, výnimkou nie sú ani štyridsiatky. Slováci v Turecku, ktorých sem len vlani prišlo vyše 150 tisíc,  nakupujú najmä oblečenie. Turci však s jeho veľkosťami majú očividný chaos. Ak na Slovensku nosíte tričko o veľkosti L, tu vám bude akurát XL, našli sme však aj pani, ktorá bola štíhla ako prútik a ledva sa natiahla do šiat veľkosti 3XL! Ideálne je vziať z domu staré tričko a to porovnávať s tým, o ktoré máte na bazáre záujem.

Nie sú otravní

Väčšina našincov sa bojí otravovania tureckými obchodníkmi. Nič podobné sme nezažili. Turci sú slušní, ak vidia, že o ich tovar nemáte záujem, nebudú vás kontaktovať. Aj na bazáre existujú obchody, ktoré majú pevné ceny, tak za zjednávania nemusíte obávať.  Peniaze do Turecka si meniť nemusíte. Takmer každý obchodník berie eurá, v múzeách a vo väčšine obchodov zaplatíte kartou. Ceny oblečenia a obuvi sú tu aj o polovicu nižšie ako na Slovensku.

Mestečko žije najmä v noci.
Mestečko žije najmä v noci.
Zdroj: Ján Dzúr

Prídu s fintou

Žiadna cestovná kancelária o tom nehovorí, ale vašu peňaženku poriadne prevetrá prepitné, známe ako bakšiš! Vyžaduje si ho vodič autobusu, poslíček v hoteli, obsluha na pláži aj v nočnom bare pri bazéne. Nachystajte si preto drobné mince! Občas prídu Turci s fintou, že chcú zmeniť mince na bankovky, no nikdy nemajú celú sumu, namiesto desiatich eur držia v hrsti napríklad len deväť. A čakajú, že nad tým eurom rozšafne mávnete rukou.