Na celom svete je asi 1,1 miliardy fajčiarov a dvesto miliónov ďalších ľudí, ktorí si doprajú elektronické cigarety. Tieto čísla za pätnásť rokov klesli o tri percentá, no v Afrike a v niektorých ďalších častiach zemegule, dramaticky stúpajú. Môže to súvisieť s nedostatočnou osvetou, ale tiež s populačným nárastom v chudobnejších kútoch sveta.
Fajčia tínedžeri
Vo viac ako v šesťdesiatich z celkovo skúmaných 135 krajín vedci zaznamenali nárast užívania tabakových výrobkov u tínedžerov vo veku 13 až 15 rokov. Po cigaretách pritom viac siaha nežné pohlavie. „Ide o približne 50 miliónov mladých chlapcov a dievčat,“ upozorňuje profesor verejného zdravotníctva z Illinoiskej univerzity a spoluautor správy o vplyve fajčenia na populáciu, Jeffrey Drope.
Obrovské škody
V správe sa tiež uvádza, že užívanie tabakových výrobkov spôsobilo v roku 2019 takmer 8,7 milióna úmrtí a hospodárske škody vo výške dvoch biliónov dolárov. Autori správy tiež dvíhajú varovný prst: spoločnosť si ešte úplne neuvedomila vplyv nových výrobkov, ako sú e-cigarety a ochutené tabakové výrobky na ľudské zdravie a škody môžu ďalej rásť.
Fajčí dvadsať percent
Fajčenie spôsobuje až 85 percent rakoviny pľúc a iných nádorových ochorení. Dlhodobé fajčenie môže postihnúť aj ústnu dutinu, hltan, hrtan, pažerák, žalúdok, obličky, pankreas, hrubé črevo, konečník a u žien aj krčok maternice. Najčastejšie chorobu objavia u ľudí vo veku 50 až 60 rokov, prevažne mužov, no v posledných rokoch stúpa aj počet žien. Celosvetovo fajčí tretina populácie, na Slovensku je to približne jedna pätina obyvateľstva, vrátane mladých dievčat...