Impulzom začať podnikať vo „svadobnom priemysle“ bol jej vlastný sobáš pred 12 rokmi. So snúbencom, ktorý je dnes nielen jej životným partnerom, ale aj partnerom v biznise, boli vtedy presvedčení, že svoj veľký deň zvládnu sami. „Bola to čistá katastrofa. Nič sme nestíhali, ešte dve hodiny pred obradom som spotená, v rifliach, ale aspoň už vo svadobnom účese zdobila slávobránu. Nestihli sme ani svadobné fotenie a v ten deň som pochopila, že uviazať jednu mašličku z organzy je jedna vec a uviazať ich štyridsať druhá,“ spomína s úsmevom Andrea Joríková, spolumajiteľka svadobnej a eventovej agentúry.

Hoci sa nechce prezentovať ako organizátorka svadieb a rodinných udalostí celebrít, je pravda, že svoj veľký deň jej do rúk zverila napríklad Dominika Mirgová či Zora Czoborová. Adele Vinczeovej sa jej agentúra postarala o kvety a dekorácie. Nedávno tiež Dominike Cibulkovej organizovala dekorácie pohostenia po krste syna Jakubka. „Dominika je skvelá, otvorená nápadom, má rada moderné, netradičné veci. Určila si bielu farbu a my sme jej ponúkli minimalistický štýl,“ hovorí. Stoly upravili do formy hada alebo vlny, čo je v zahraničí absolútne horúca novinka.

Dominika Cibulková žiarila na krste svojho synčeka šťastím.
Dominika Cibulková žiarila na krste svojho synčeka šťastím.
Zdroj: Instagram - Dominika Cibulková

Svadba pre 3 500 hostí

Zbieranie svetových noviniek je pre Andreu ako dovolený doping. Na jednom zo zahraničných školení sa zoznámila s uznávaným floristom a dizajnérom z Libanonu, s ktorým chodieva organizovať svadby do rôznych krajín. Počtom bola najpompéznejšia svadba pre 3 500 hostí. „Dizajn svadieb je v zahraničí iný, sme viac konzervatívni, ale aj to sa už mení,“ hovorí Andrea.

Už nie je dôležité len to, čo bude stáť na stoloch, ale svadby majú čoraz častejšie nosnú tému, ktorej sa prispôsobujú všetky detaily – od pozvánok až po osvetlenie. „Mali sme napríklad svadbu v lesnom štýle. Z bežnej konferenčnej miestnosti v hoteli sme vytvorili začarovaný prales so živými dvojmetrovými stromami. Zo stropu viselo 40 štvorcových metrov zelene, na stenách bolo 60 štvorcových metrov nadrozmerných fotografií lesa... Obrusy sme mali zo zeleného zamatu,“ vymenúva podnikateľka – perfekcionistka. Len inštalácia náročných dekorácií trvala dva dni. Stálo to však za to.

Vypúšťali motýle

Fakt, že na nasledujúci deň sa celá tá nádhera zasa rozloží, zvädne, niektoré dekorácie poputujú do ich skladov s rozlohou 300 štvorcových metrov, nijako nekazí radosť z tvorby. „Áno, upratovanie nie je tá najpríjemnejšia časť, ale vytvorenie dokonalej atmosféry pre pár, ktorý zažíva svoj veľký deň, je moje životné poslanie. Naozaj…“ usmieva sa Andrea, ktorá pracuje prakticky 7 dní v týždni. Kedysi robila jej agentúra 60 svadieb do roka, dnes by ich rada obmedzila na 20, ale zato sa vyhrala s celým konceptom do najmenších detailov – od výzdoby kostola až po zabezpečenie torty.     

Dekorácie dokážu dať svadobnému dňu bodku dokonalosti.
Dekorácie dokážu dať svadobnému dňu bodku dokonalosti.
Zdroj: Jakub Jorik www.jakubjorik.com

Vyštudovaná psychologička netají, že sa jej vedomosti zo školy často zídu, veď prípravy na svadbu, ktoré trvajú aj rok, sú často nápor na nervy pre všetky zúčastnené strany. „Áno, niekedy klienti reagujú inak ako v bežnom živote a niekedy sa musíme snažiť zreálňovať ich požiadavky,“ hovorí diplomaticky. Ak to ide, snažia sa vyhovieť. „V minulosti sa vypúšťali holubice, ale už sme zabezpečovali aj motýle. Museli sme ich objednať v zahraničí,“ spomína na netradičné romantické želanie nevesty.

Opravovali tortu

Andrea Joríková pripúšťa, že svadobný deň sa dá vložiť do rúk kamarátke s organizačnými schopnosťami, ale treba počítať s tým, že si tento deň mnohí neužijú. „Profesionál vidí dva kroky dopredu a svadobčania ani netušia, akým pohromám predišiel. A ak sa už pohroma stane, rieši ju. Spomínam si na päťposchodovú tortu, ktorú sme objednávali na svadbu s 300 hosťami. Keď mi cukrár zatelefonoval, že im do cesty vbehol kamión a musel zabrzdiť, bolo mi jasné, že je zle. Nešlo o život, ale torta je jedným z vrcholov večera… Dve poschodia boli zničené, museli sa teda otočiť a upraviť aspoň zvyšné tri. Torta prišla nakoniec až pred polnocou, zjedlo sa z nej už málo. Nevesta to, našťastie, vzala relatívne športovo, bude na čo spomínať, ale sú nároční klienti, ktorí neodpustia žiaden detail a ja to plne rešpektujem,“ hovorí Andrea.

"In" sú prírodné materiály.
Zdroj: Ambiente

Áno, na jednej strane sa snaží vytvoriť pre zaľúbencov dokonalý večer, na druhej strane nejde o život: „Aj keď niečo nevyjde, ženích a nevesta by si mali svoj deň užiť a tešiť sa z neho.“ Príkladom je pre ňu svadba Adely a Viktora Vinczeovcov. „Adela nám povedala, aké farby preferuje, a to, že sa chce cítiť ako na lúke. Všetko ostatné nechala na nás. Bola to absolútne pohodová svadba, nezabudnem na ňu.“

Nevzdá sa svadieb

Na svoje svadby zasa nezabudnú ani ľudia, ktorí sa brali v čase korony. Niektorí preložili sobáš termínovo, ďalší z červeného okresu do zeleného, iní rezignovali a vzdali sa v malom na úrade. Andrea Joríková však zabaliť svoj srdcový biznis nemieni. Verí, že bude lepšie, a zatiaľ organizujú aspoň oslavy. „Robili sme úžasnú narodeninovú párty v štýle Coco Chanel, s meter vysokou maketou flakóna a sedemmetrovým náhrdelníkom. Vyhrali sme sa, mohli sme ,uletieť‘,“ uzatvára s úsmevom žena, ktorá žije svoj sen.

Čo je in?

- Stoly bez obrusov rôznych tvarov a materiálov, tzv. snake stoly – v tvare zvlneného hada.

- Dekorácie sa dajú vyrobiť za 2 000 eur, ale aj za 10 000. Vo svadobnom dekore sú aktuálne „in“ sušené trávy, tzv. pampas grass, ktoré sa dajú kombinovať so živými kvetmi.

- Populárne sú snové svadby s nedbalými kvetmi, z materiálov letia prírodné prvky, ale aj boho štýl a makramé. Z módy nevychádza ani nadčasová klasická elegancia – zelená s bielou.

- Ľudia hľadajú netradičné lokality – záujem o stodoly narastá. Svadobný koncept však musí zapadnúť do lokality – nedá sa vytvoriť luxusná svadba v stodole, do kaštieľa sa zasa nehodí ľudová výzdoba.