Rešpektovaná filmová kritička Mirka Spáčilová na stánkach idnes.cz tvrdí, že kým na Slovensku sa na film Sviňa pozeráme nielen ako diváci, pre ostatné krajiny je to politický thriller ako každý iný: realizačne ľahko nadpriemerný, ale schématický až hrôza! Korupčnú chobotnicu prepojujúcu vysokú politiku so zločincami, súdmi, políciou, či nútenou prostitúciou totiž snímka vykresľuje v tých najjednoduchších šablónach.

Mix lágru a nevestinca

"Keď poslanec, tak opilec so slabosťou pre nezletilé dievčatá. Podnikateľ je zavalitý mafián v teplákoch. Predstavitelia cirkvi idú po peniazoch, zbohatlíci sa povaľujú na jachtách. A v oblekoch od sponzorskej firmy, ktorá doteraz šatila skôr tupé české komédie," píše Mirka Spáčilová. Jediný poctivý policajt dostane po prstoch a to isté čaká mladého reportéra, ktorý začne nitky rozmotávať vďaka dievčine z ústavu. "Ten je akoby mix lágru a nevestinca. A to všetko pod závejmi kokaínu, akoby Sviňa chcela prekonať i taliansku Gomoru," pokračuje kritička.

Diana Mórová sa vo filme Sviňa ukázala celkom nahá.
Diana Mórová sa vo filme Sviňa ukázala celkom nahá.
Zdroj: Film Sviňa

Radšej triezvy dokument

Kým u nás sa Sviňa stala trhákom, v Česku veľa vody nenamútila. Diváci ju ohodnotili na 55 percent, čo je menej ako mal film Planéta opíc. "Filmu ubližujú žánrové šablony, ktoré pôsobia ako prvoplánová ilustrácia k už prečítanému článku. Niektoré postavy sa halia až do nádychu karikatúry. Pokiaľ si uvedomíme, že časť príbehu sa naozaj odohrala, treba si položiť otázku, či by na pamiatku zavraždenej dvojice nebol vhodnejší triezvy dokument, ako tieto dojemné sláčiky," uzatvára Mirka Spáčilová. Slovenské celebrity si zrejme myslia opak, film masovo podporili...