Louny, Žatec, Klatovy, Slaný a Plzeň sa v pätnástom storočí stali miestami, kde mal podľa fanatických rečníkov zostúpi ťna zem Kristus a stvoriť na nej tisícročné kráľovstvo. Lenže, bohabojných je zrazu viac, než dokáže prijať pár vysnených ulíc.

Husiti zo Sezimovho Ústia preto zakladajú svoje nové hlavné sídlo, Tábor. Keď súdny deň neprichádza ani v ňom, časť obyvateľstva uverí rečiam kazateľa, ktorý tvrdí, že Kristus medzi ľudí už zišiel. Nie však fyzicky, ale duchovne.

Sekta Adamitov má dodnes nasledovníkov
Sekta Adamitov má dodnes nasledovníkov
Zdroj: Profimedia.sk

Tristo vydedencov

„Príde taká láska, že na zemi bude všetko spoločné! Majetok aj ženy!“ hlásia podľa Starých českých letopisov v Tábore sfanatizovaní vizionári. Časť kňazov dokonca provokuje, že nie je hriechom vziať inému človeku, okrem jedla a pitia, ani manželku.

Takáto výzva rozladí aj dovtedy inak zmierlivé mesto. Vojvodca Jan Žižka neváha a vyženie za mestské hradby tristo mužov a žien, ktorí  sa mu nechcú podvoliť a uprednostňujú voľné vzťahy. Podľa biblického Adama si hovoria Adamiti, no katolícka cirkev im nepovie inak ako Diablove deti.