Po pôrode dcéry pila tri a pol roka, život jej zachránila až liečebňa. Alkohol nepije tri roky, za ten čas po ňom ale siahla dvakrát. Najskôr, keď jej zomrel otec, potom vlani v jeseni. Vtedy na najznámejšiu českú abstinentku Michaelu Duffkovú (29) nedopadli len popôrodné depresie, ale aj koronavírusová kríza.

Pomohla minerálka

„V noci ma zachvátila úzkosť. Hlava si pamätá, že strach veľmi dobre rieši alkohol. V ten moment nastane na chvíľu súboj, kým človek toto pokušenie prebije,“ prezradila ženskému magazínu Ona, ktorý patrí pod idnes.cz, populárna blogerka. Prvé, čo ju dostalo späť, bola studená minerálka, pre nezvládnuteľnú situáciu má ale nachystané kontakty na ľudí, s ktorými môže okamžite komunikovať.

Michaela Duffková je mamou a manželkou, tvár manžela ale tají
Zdroj: Archív M.D.

Žiadna hrozba

Česi patria v spotrebe alkoholu na druhé miesto na svete, jeho konzumácia neklesla ani cez COVID-19. Každý štvrtý alkoholik je žena. „Spotreba pijatiky stúpa aj v čase, keď sú zatvorené reštaurácie a všetci sú doma, takže vyhovárať na turistov sa nemôžeme. Česi bohužiaľ vnímajú alkohol ako liek na všetko, nie ako hrozbu,“ prezradila abstinujúca alkoholička, ktorá sa k chľastu dostala ako pätnásťročná.

Michaela Duffková krstí jednu zo svojich kníh
Zdroj: Archív M.D.

Vlastný stacionár

Michaela sa narodila v Prahe, na vysokej škole študovala ekonomiku. Je vydatá, má dve deti. Svoj príbeh uverejnila v knihách Zápisník alkoholičky a Zápisník abstinentky, v ktorých opisuje svoj život. A tiež, čo alkohol urobil s jej rodinou a zdravím. V júni Michaela Duffková otvára vlastný stacionár pre liečbu závislosti.