„Včera ku mne prišla na kávu suseda. Sedeli sme pred domom. Do Gregoroviec sa blížila svadba, autá začali trúbiť hneď na začiatku dediny, kde bývam. Kedysi som zakaždým vybehla k bráničke a mladomanželom mávala, teraz som utekala dovnútra. Prišlo mi ľúto, že Janko a Martinka si nič podobné neužili,“ rozžiali sa Zlatica Kušnírová. Kým minulý piatok na Špecializovanom trestnom súde predniesli svoju záverečnú reč Alena Zsuzsová a Marián Kočner, obžalovaní z vraždy jej dcéry a nastávajúceho zaťa, ona a rodičia Jána Kuciaka na súde chýbali.

„Dva a pol roka po vražde našich detí sme psychicky vyčerpaní. Máme podlomené zdravie, žijeme zo dňa na deň. Nechceme a už ani nevládzeme počúvať všetky tie výhovorky,“ vysvetľuje pani Zlatica. Bála sa, že pri rečiach obžalovaných jej rupnú nervy a Kočnerovi so Zsuzsovou povie do očí všetko, čo si o nich myslí. Súčasne si však uvedomila si, že by tým pamiatke Janka a Martinky iba ublížila. Preto sa s Kuciakovcami dohodli, že na záverečných rečiach obžalovaných na súde v Pezinku, 31. júla, sa nezúčastnia.

Čas strávili užitočnejšie

„Povedali sme si, že čas radšej strávime užitočnejšie, než aby sme si v súdnej sieni jatrili rany. Ja som pracovala okolo domu. Zavarila som uhorky, vozili sme seno,“ povie nám Zlatica Kušnírová.

„Vrahovia mojej dcéry a zaťa by si zaslúžili peklo na zemi. Ale Martinka a Janko nič neriešili s horúcou hlavou. Určite by si želali spravodlivý proces. Verím, že spravodlivý bude,“ pokračuje Zlatica Kušnírová, ktorú od pochmúrnych myšlienok zachraňuje v lete práca na rodinnom gazdovstve. Robí na poli, okopáva ho, pleje burinu. Na dovolenky v lete nikdy nechodila, nemala na to peniaze a ani čas. More a ani kúpaliská ju nikdy nelákali.

No na jeden poznávací zájazd sa predsa len vybrala a zážitky z neho jej v pamäti ostanú naveky. „Bola som v Gruzínsku. Na ten výlet ma vtedy vzali Janko s Martinkou. Práve tu Janko moju dcéru požiadal o ruku,“ hovorí.

Odchádza od televízora

Dodáva ešte, že kedysi rada pozerala detektívky, no často si pri nich zakrývala oči. Teraz už pri náznaku násilia radšej odíde od televízora. „A neodchádzam len od násilia, ale aj vtedy, keď na obrazovke vidím šťastnú zaľúbenú dvojicu alebo svadbu. Takú, aká išla cez víkend okolo môjho domu a akú ja s mojou dcérou nikdy nezažijem,“ uzatvára s horkosťou v hlase Zlatica Kušnírová. Na vynesenie rozsudku sa však chystá, rovnako ako aj manželia Kuciakovci.