Spearsovej sláva bola na prelome tisícročí na vrchole. Mala dvadsaťjeden rokov, práve sa rozišla s Justinom Timberlakom, do kín sa dostal jej prvý fi lm, podpísala osemmiliónovú zmluvu s výrobcom tmavého nápoja, v New Yorku si otvorila reštauráciu a z jej albumu Oops! I Did It Again sa predalo 20 miliónov kópií! „Nikde sa nemohla pohnúť bez toho, aby ju ľudia nezastavovali,“ spomína si Marek. Aj on ju už vnímal, no ani vo sne mu nenapadlo, že by sa k nej mohol čo i len priblížiť.

Britney Spears naučil lyžovať Slovák

Marek Lipták

V to ráno sa vybral do práce ako inokedy. „Šéf sa ma len spýtal, či som pripravený, a poslal ma do špeciálnej sály, kde sa vítali bohatší hostia. Potom sa otvorili dvere a v nich sa objavil statný černoch. Bol to šéf ochranky a za ním stála Britney so svojou pubertálnou sestrou, jej tromi kamarátkami a s matkou,“ hovorí o ich prvom stretnutí so speváčkou, ktoré vlastne zosnoval počítač. „Britney mala jasnú požiadavku, že jej inštruktorom má byť vysokoškolsky vzdelaný Východoeurópan do tridsať rokov s perfektnou angličtinou a so vzťahom k deťom. „Jej požiadavky hodili do počítača a ten vypľul aj moje meno. Šéfinštruktor potom rozhodol, že učiť ju budem práve ja,“ hovorí Marek.

S Britney sa chceli fotiť všetci, ktorí ju na svahu spoznali.

Do minúty v aute

„Bola úplná začiatočníčka, ale rýchlo robila pokroky, takže keď sme končili, už vedela robiť aj oblúky. Z deviatich úrovní bola na štvrtej,“ hodnotí Marek lyžiarske schopnosti slávnej zverenkyne a chváli pritom hlavne jej pohybovú zdatnosť: „Pohyb má v tele, to bolo vidno. Párkrát síce spadla, no veľmi rýchlo pochopila základy prenášania hmotnosti. Keby bola zostala ešte dva dni, bola by z nej už celkom dobrá lyžiarka.“ Britney podľa Mareka patrila k disciplinovaným žiakom.

„Aj jej sestra s kamarátkami bola v pohode. Horšie to bolo s matkou, ktorej som napríklad veľmi dlho vysvetľoval, že oblúk sa v nezapnutých lyžiarkach robí len veľmi ťažko,“ dodáva s úsmevom. So speváčkou strávil Marek každý deň vrátane obeda asi päť hodín. Dá sa povedať, že vtedy jej trochu organizoval život. „Práca inštruktora je totiž aj o logistike a určovaní, kedy sa ráno stretneme, kde bude obedovať i kedy sa odíde zo svahu,“ vysvetľuje.

Všetko muselo byť perfektne zorganizované, hlavne kvôli bezpečnosti. „Keď sme zišli zo svahu, ja som napríklad hneď odopínal viazanie, k východu už pristavovali jej auto a do minúty boli všetky ženy v ňom,“ prezrádza. Inak sa speváčka pohybovala na svahoch začiatočníckej zóny medzi bežnými návštevníkmi. Aby ju nespoznali, Marek s ochrankármi vymysleli, že bude zahalená v kukle, z ktorej jej bolo vidno len oči. Aj tie si zväčša zakrývala lyžiarskymi okuliarmi. „Vďaka tomu sme mali pokoj od zvedavcov. Niektorí si síce všimli ochrankárov, ale netušili, koho chránia, lebo Britney našťastie nespoznali. Horšie bolo, keď sa na tretí deň rozhodla opaľovať. Bolo po pokoji i po učení.“

Britney Spears naučil lyžovať Slovák

Marek so svojou najslávnejšou zverenkyňou.

O súkromí nie!

„Bavili sme sa zväčša len všeobecne. Okrem komentovania počasia chcela napríklad vedieť, odkiaľ som, čo som robil, kde som študoval, či akú mám rodinu,“ hodnotí vzájomné debaty so speváčkou. Aj keby chcel, na všetko, čo by ho o nej zaujímalo, sa spýtať nemohol. „Bol tam istý záväzok, kde som podpisoval okrem iného aj to, že sa jej nebudem vypytovať na prácu, na hudbu ani na súkromie,“ odhaľuje Marek. Na druhej strane ho však Britney prekvapila informáciami o Slovensku: „Zrejme si to naštudovala, lebo na druhý deň vyrukovala s tým, že Slovensko má päť miliónov obyvateľov, vedela aj hlavné mesto a dorazila ma konštatovaním, že môj rodný Veľký Šariš je pri ukrajinských hraniciach,“ vraví so smiechom Marek.

Štyristo dolárov ako prepitné

V Spojených štátoch sa Marek ocitol pred jedenástimi rokmi. Netají, že kvôli zárobku. V coloradskom stredisku Vail sa udomácnil rýchlo. „Mal som jedinú starosť – ako prežiť mesiac do výplaty s osemdesiatimi dolármi, ktoré mi zostali po zaplatení cesty a zložení zálohy za byt. Prežil som na hriankach, a keď už prišlo prvé prepitné, bolo po starostiach,“ hovorí. Základom jeho práce bolo byť príjemný a zábavný. „Chceli sme predsa, aby sa klienti vracali. Prejavilo sa to aj v hodnotení a zárobku,“ prezrádza.

Najviac sa dalo zarobiť, keď robil osobného inštruktora. „Za túto službu klient platil lyžiarskej škole okolo sedemsto dolárov denne, no inštruktor dostal navyše päťdesiat i sto dolárov. Boli však aj takí, ktorí peniaze doslova rozhadzovali. Známy, čo pracoval pre arabského šejka, takto prišiel k novému Mercedesu,“ spomína Marek. Aby si mohol mimo sezóny užívať, mal aj dve práce – v zime napríklad odhadzoval sneh zo striech miliónových víkendových domov, alebo rozvážal jedlo z reštaurácií zákazníkom, čo si ho objednali cez internet.

Ak tam zostal aj v lete, rúbal v lese stromy, kosil trávu na golfovom ihrisku alebo zámožným paničkám umýval okná. „Potom som peniaze míňal na cestovanie. Bol som na Havaji, v Brazílii, videl som svet. Som jednoducho plný zážitkov,“ dodáva Marek, ktorý je od vlaňajšieho apríla, po desiatich rokoch práce v Spojených štátoch, už opäť na Slovensku. Kvôli priateľke, s ktorou sa zoznámil cez internet. „Predtým sa mi pre prácu rozpadlo už niekoľko vzťahov, ten terajší už nechcem stratiť,“ vysvetľuje, prečo sa teraz opäť ako lyžiarsky inštruktor vrátil na svahy Bielej púte v Jasnej. „Štyristo dolárov prepitného, ako som dostal od Britney, mi tu zrejme nedá nikto, no som vo svojom živle.“