Príbeh Daniela a Samuela je ako výplod kreatívnej fantázie scenáristu, ktorý túži po motivačnom filme. Dvojičky sa na seba nielen podobajú, ale obaja vyštudovali biochémiu a fyzikálnu chémiu, vyvinuli spolu lekárske prístroje, ktoré sa využívajú v JAR, USA či Nemecku, spolupracujú s univerzitami od Viedne cez Havanu až po Toronto, vymysleli a spustili výrobu štýlových ekologických motobicyklov, obaja prednášajú, majú humanitárny projekt v Keni a... mnoho ďalšieho.

V pláne majú unikátny analyzátor telesných tekutín na diagnostiku asi 40 chorôb či nové nanomateriály s antimikrobiálnymi vlastnosťami.

Bratia Samuel a Daniel Furka žnú úspech aj so svojimi ručne vyrábanými benzínovými motobicyklami.
Zdroj: Furkamotors

„Sme súrodenci, ale aj najlepší kamaráti, ktorí si môžu veriť. Odmalička držíme spolu, a keď sa jednému nechce, druhý ho motivuje. Aj preto vieme efektívne využívať čas,“ hovoria svorne bratia, ktorých druhým domovom je laboratórium Prírodovedeckej fakulty UK. Vymýšľanie nových vecí je pre nich bytostne dôležité, je to ako dýchať vzduch. Apropo, dýchanie... Ním sa intenzívne zaoberajú od začiatku pandémie koronavírusu.

Dá sa preniesť

V marci minulého roka začali chodiť z Talianska otrasné správy o tisíckach úmrtí na COVID-19. „Lekári tam používali na záchranu dusiacich sa ľudí aj potápačské prístroje, pretože ich už nemali kam pripájať na kyslík,“ spomína Daniel.

S bratom sa teda okamžite pustili do vývoja pľúcneho ventilátora, ktorý by sa dal využiť krátkodobo aj v bojových podmienkach poľnej nemocnice. Podarilo sa, prístroj dostal názov Q-vent. „Navrhli sme ho tak, aby sa dal vyrobiť z bežne dostupných vecí, pomocou 3D tlačiarne a veľmi jednoducho sa ovládal. Ale hlavne, aby sa dal chytiť do ruky a preniesť,“ vysvetľuje Samuel prednosť prístroja, o ktorý prejavili záujem viaceré krajiny vrátane Kene, Portugalska, Ukrajiny či Indie.

„Anestéziológovia ich vedia využiť aj na odľahých miestach pri cisárskych rezoch či apendektómiách,“ dodáva. S ventilátormi počítalo aj Česko, keď budovalo poľnú nemocnicu...

Pokračovanie na ďalšej strane.