Tragédia vo Vrútkach, kde mladík dorezal a dopichal aj dve desaťročné deti, prinútila mnohých rodičov uvažovať, ako sa v prípade útoku majú zachovať ich školáci. „Deti fyzicky nie sú schopné ubrániť sa dospelému útočníkovi, preto sa zameriavame na preventívnu obranu. Keď školáci vedia, ako sa majú správať, riziko napadnutia sa určite zníži. Niekedy pomôže zvýšený hlas, inde krik," odporúča školákom Ľubica, ktorá dnes žije v Nemecku, no roky u nás viedla kurzy zamerané na obranu detí.

Ľubica Benková.
Ľubica Benková.
Zdroj: JÁN DZÚR

Vycíti strach

"Keď vás prepadnú, nekričte pomoc, ale horí! V krajných situáciách pomôže kopanie, vytrhnutie sa útočníkovi a únik, inokedy kľúče alebo dáždnik. Pri útoku je zbytočné pokúšať sa dospelého pretlačiť silou,“ pokračuje. Útočník je podľa nej vždy o to agresívnejší, o čo viac strachu z nás inštinktívne vycíti. A je jedno, či sa to stane v parku, na prázdnej ulici, alebo ako teraz vo Vrútkach počas vyučovania v škole...

Útok nožom v škole vo Vrútkach rozcítil Slovensko.
Útok nožom v škole vo Vrútkach rozcítil Slovensko.
Zdroj: Archiv Pluska.sk

Americká cesta

Podľa niektorých bezpečnostných expertov sú v amerických školách už k dispozícii bariéry na dverách do tried, napríklad kliny, ktorými sa v čase nebezpečenstva trieda ochráni. Mnohé školy už majú aj elektronický systém – alarm či zvukový kód –, ktorý celej škole vyšle signál, aby sa zabarikádovali. Bude to nutné aj na Slovensku?