Vždy, keď idem niekam do kaviarne alebo do reštaurácie, moji známi už vedia, že musím sedieť tak, aby som sedela chrbtom k stene a mala dobrý výhľad do miestnosti. Inak sa budem stále otáčať po ľuďoch – hovorí Andrea Rakovská (24). Pracuje totiž pre modelingovú agentúru Elite aj ako skautka, čo znamená, že vyhľadáva budúce modelky. No a keďže je to pre ňu viac koníček ako povinnosť, nikdy nevie vypnúť.

„Môj priateľ si zo mňa niekedy uťahuje: Už neskautuj, prosím ťa, keď si všimne, že sa nesústredím na neho, ale na okolie,“ smeje sa. Lenže Andrea skautuje evidentne nonstop, pretože hneď vyberá telefón a ukazuje nám fotografiu neznámej čiernovlásky: „Túto som oslovila v autobuse, keď som išla na stretnutie s vami.“

Čo ste jej vlastne povedali?

Prepáč, že ťa vyrušujem, som skautka a hľadám modelky. Môžem sa ťa opýtať, koľko máš rokov? Potom som sa jej opýtala, koľko meria a či si ju môžem vyfotografovať. Niekedy až fotka totiž odhalí nedostatky alebo prednosti. Nemali sme veľa času, dala som jej svoj kontakt a poprosila ju, aby hneď, ako príde domov, povedala rodičom, že som ju oslovila a aby mi podľa možnosti zavolali. Mala totiž len pätnásť rokov. Je to bežný scenár. Väčšinou mám len niekoľko minút, aby som presvedčila dievča, že má potenciál a mohlo by získať zaujímavú prácu. Vlastne, aj ja som sa tak dostala do modelingovej agentúry.

Ulovili vás na ulici?

Mala som trinásť rokov. Utekala som k lekárke, keď sa za mnou rozbehla akási slečna s írskym setrom na vôdzke s tým, či by som nechcela byť modelka. Otočila som sa: Robíte si zo mňa robí žarty?! Vyzerala som totiž ako záchodový pavúčik, tenké nohy aj ruky, úplne plochá, s ryšavými vlasmi a pehami. Pekné dievča som si predstavovala inak. Keďže som sa jej chcela rýchlo striasť, vzala som si od nej letáčik s kontaktom a dala jej svoje číslo. S mamou sme predsa len zašli do agentúry, kde si ma odfotili a odpovedali nám na všetky otázky. Prvú prácu ako modelka som dostala v štrnástich alebo v pätnástich… Išlo o prehliadku v Budapešti. Pamätám si, že zo Slovenska nás išlo asi desať modeliek, čiže to bol zábavný výlet.

Oslovujete neplnoleté deti, nevynadal vám ešte žiaden rodič?

Nie. S príkrou reakciou som sa stretla len raz. Príčinou bolo vierovyznanie. Nevedela som totiž, že zahalená žena, ktorá stála neďaleko dievčiny, je jej mama. Okamžite ju strhla so sebou a odišli.

Predsa len, istým spôsobom narúšate súkromie. Dievčatá si fotíte, pýtate od nich telefónne čísla…

Čísla aj fotografie ostávajú u mňa v telefóne, nedávam ich nikomu, ani agentúre. Je to o dôvere. Až keď sa dievča rozhodne prísť so zákonným zástupcom do agentúry a podpísať zmluvu, dáva kontakty, ktoré sa môžu používať v rámci databázy.

Ako reagujú dievčatá, keď sa im prihovoríte?

Niektoré sú nepríjemné a odháňajú ma, ale rozumiem aj ich pocitom. Iné sa v šoku opýtajú: Ja a modelka?! Obzrú sa po okolí v nádeji, že to nikto nepočul. Nemusia vyzerať totiž primárne ako krásky. Po chvíľke zaskočenia sú však šťastné, dojaté, niektoré sa aj rozplačú, že to bol ich sen. Niekedy sa až bojím, lebo moje pozvanie do agentúry ešte neznamená, že sa modelkami aj stanú a budú raz zarábať peniaze.

Zarobíte si skautovaním na život?

Skauting neberiem ako primárny zdroj obživy. Nie som platená za oslovovanie dievčat. Honorár dostanem až v momente, keď budúca modelka alebo jej rodič podpíšu zmluvu s agentúrou.

Stáva sa to často?

Za takmer osem rokov, čo sa skautingu venujem, som oslovila stovky dievčat. Asi tridsať z nich sa venuje modelingu. Je totiž veľa vecí, ktoré musia do seba zapadnúť – výška nad stosedemdesiat centimetrov, proporcie tela, typológia, povaha, škola aj prístup rodičov. Niekedy sa stane, že od chvíle, keď nejakú slečnu oslovím, po okamih podpisu zmluvy ubehnú aj dva-tri roky.

Neboja sa rodičia, že ich dieťa modeling pokazí, odláka od štúdia?

Nie je naším cieľom, aby dievčatá nechali školu, veď so vzdelanou modelkou sa pracuje ľahšie. Okrem toho, vývoj modelky istý čas trvá. Oslovím napríklad dievča v štrnástich, v pätnástich má prvé fotenie, o pol roka ďalšie. V sedemnástich vycestuje počas prázdnin do zahraničia alebo si ukrojí z konca školského roka dva týždne. Dievčatá postupne zisťujú, či ich to baví, učia sa stáť pred fotoobjektívom. Mne modeling dal veľa, osamostatnila som sa, ukázal mi rôzne kultúry. Ak by som cítila, že mi ubližuje, určite by som do toho žiadne dievčatá nelákala.

Rodičia vám isto kladú otázky o nástrahách modelingu, boja sa, či ich dcéry neskončia niekde v zahraničí na drogách alebo na jednom šalátovom liste na deň. Čo im odpovedáte?

Priznám sa, že mám radšej rodičov, ktorí sú opatrní, nedôverčiví a kladú mi milión otázok, pretože tí dokážu udržať dcéry v budúcnosti pri zemi. Nemôžem im sľúbiť, že sa nestretnú s dievčatami, ktoré nežijú ukážkovo, lenže to sa im môže stať hocikde. Ale existujú aj iné príklady. V Istanbule som žila v apartmáne s Poľkou, ktorá sa počas modelingovej kariéry naučila hovoriť po anglicky, nemecky, rusky, španielsky a po čínsky. Poznám dievčatá, ktoré sa kvôli modelingu presťahovali do Anglicka a začali tam študovať. Možností je veľa. A čo sa týka narážky na chudnutie, žiaľ, stretla som sa aj s tým, že mamina nútila dievča chudnúť, len aby sa mohla stať modelkou.

Nedávno sa objavila na internete rozhorčená výzva jednej matky, ktorá dokonca v knižke opísala svoj boj s anorexiou, aby modelingové agentúry prestali propagovať vychrtnuté modelky. Čo si o tom myslíte?

Žiaľ, existuje istá šablóna, do ktorej sa musí modelka zmestiť. Je to preto, aby jej sedelo oblečenie, a platí to pre oba smery. Nesmie mať ani väčšie, ani menšie miery. Keď sledujem nejaké dievča, vždy pozerám na to, aké má predispozície. Ak vidím, že by sa zbytočne trápila, ani ju neoslovím. Vyberiem si takú, ktorá má prirodzenú štíhlosť v génoch a vyzerá zdravo. Je mi ľúto dievčat, ktoré sú kritizované pre to, že sú chudé, lebo som tým prešla aj ja. Všetci mi hovorili, nech sa najem, ale aj keď som do seba dostala akékoľvek množstvo jedla, nepribrala som. U nás v agentúre však nemôže byť chorobne, neprirodzene schudnutá modelka, pretože by nedokázala pracovať a sústrediť sa. Veď už na tvári na fotkách by bolo vidieť, že nie je v pohode. Nebola by spokojná ona a ani zákazník.

Existuje v modelingu nejaký ideál?

Možno niekde v Paríži sedí expert, ktorý povie áno, ale keď si nájdete na internete päťdesiat najúspešnejších modeliek sveta, nájdete tam rôzne tváre. Nikto nevie povedať, prečo medzierka medzi zubami alebo oči príliš ďaleko od seba sú u niektorej sexi, u inej nie. Základ je však výška, ideálna je od 174 do 180 centimetrov. Výnimočne môže mať aj 170. V bokoch by mala mať okolo 90 centimetrov a v páse 60. Prsia nie sú až také podstatné, pokiaľ nejde o komerčný modeling, teda ak dievča nemá robiť napríklad reklamu na podprsenky.

Spomínali ste, že ste s dievčatami v kontakte aj pár rokov, kým sa nerozhodnú podpísať zmluvu s agentúrou. Zaujímajú vás aj potom?

Samozrejme. Mám pocit, že som za nich v istom zmysle zodpovedná. Aj keď začnú pracovať, zavoláme si, napíšeme, ako sa majú. U mňa doma už vzniká stena z fotiek „mojich“ modeliek.

Keď hovoríte o zodpovednosti, nemáte pocit, že v trinástich, štrnástich rokoch je príliš skoro orientovať dievčatá na svet biznisu so ženskou krásou?

Kedysi to naozaj bola moja dilema. Mala som chvíľami pocit, že tým dievčatám beriem detstvo. Lenže dnes, keď si desaťročné slečny vešajú na Facebook fotky s našpúlenými perami, nemám pocit, že som tá, ktorá prvá obráti ich pozornosť na vlastnú vizáž. Doba sa posunula. Skôr si niekedy myslím, že ich usmerním a pomôžem im. Ak nemajú záľuby, môžu sa venovať trebárs modelingu. Popritom sa musia začať lepšie učiť, aby nemali problém v škole s prípadnou absenciou. Rovnako sa musia zdokonaliť v angličtine, bez nej sa v zahraničí nepohnú.

Dostali ste nejaký skautský výcvik, ako dievčatá presvedčiť, čo hovoriť a čo nie?

Nie. Stratégiu som si vypracovala skúsenosťami v modelingu aj počas skautingu. Nebolo to ľahké. Občas som sa dostala do kurióznej situácie, pretože keď som v šestnástich začínala hľadať modelky, občas som oslovovala aj dievčatá staršie než ja. Niekedy mi neverili. Neexistuje nič, čo by som nemohla nepovedať, lebo jedného dňa sa to aj tak dozviete a od prvého momentu treba byť korektný.

Čo poviete dievčaťu, ktoré túži byť topmodelkou?

Neexistuje návod na to, ako sa ňou stať. Treba sa starať o postavu, o svoje zdravie, čakať na sezónu, v ktorej bude in, a na zhodu náhod. Netreba si hovoriť: Raz budem topmodelkou a urobím pre to čokoľvek, to je veľmi zlý prístup. Poviem im aj to, aby sa pripravili na to, že keď budú raz chodiť na kastingy, nie vždy uspejú, ale svet sa nezrúti. Nech ostanú samy sebou a cítia sa komfortne.

Čo máte na modelingu najradšej vy?

Už som povedala, že som sa vďaka nemu osamostatnila, dal mi rozhľad a priateľov. Naučila som sa mať rada svoje ryšavé vlasy a pehy a milujem tú zábavu počas prehliadok. Keď stojíte v rade a okolo vás chodia nervózni vizážisti. Jeden vás prepudruje a upraví, potom príde ďalší a zmení to, čo urobil ten predtým. Na móle som zažila mnoho zakopnutí, boli aj prehliadky, kde baby popadali. Práve tieto momenty sú však tie, na ktoré spomínam najradšej. Vždy sa na všetkých malých nehodách nakoniec smejeme. Dievčatám v agentúre hovorím: Kým si nespadla alebo nezakopla, nie si modelka. Prehliadky sú teda zábava. Takisto milujem natáčanie reklám.

Keď hovoríte, že nič nezamlčujete, môžete otvorene povedať, nakoľko je svet ženského modelingu prešpikovaný závisťou, pretvárkou, nevraživosťou, ostrými lakťami či podrazmi?

Nemyslím si, že svet modelingu je iný ako akýkoľvek iný bežný ženský kolektív. Dievčatá a ženy sa jednoducho rady porovnávajú, určite sa aj na kastingoch kde-tu roznesú nejaké klebety, ale ja som sa osobne nestretla so žiadnymi extrémnymi intrigami. Keď som bola v Miláne, dokonca poslali domov jednu neposlušnú modelku, ktorá sa s každým hádala. Mohla byť akákoľvek krásna, nerobila dobrú krv medzi ľuďmi. A ako to býva v každej profesii, ľudia sa radi obklopujú príjemnou spoločnosťou, nie konfliktnými ľuďmi.