Útoky nožom sú známe skôr zo západnej Európy alebo z islamských krajín. U nás sú takéto ataky – okrem domáceho násilia a kriminálneho prostredia – výnimočné. Najhoršie je, keď drží dýku v ruke psychicky narušený človek, ktorý je pod vplyvom psychotropných látok. Kým o motíve vo Vrútkach zatiaľ polícia špekuluje, v Banskej Bystrici v roku 2011 za ním stála banálna hádka na ihrisku a alkohol! Útočník bol taký podgurážený, že mu v jeho čine nedokázali zabrániť ani vlastní kamaráti!

Nečakaná tragédia

Čo sa vtedy stalo? Bol práve Veľký piatok. Po omši sa rodina z Banskej Bystrice išla prejsť s deťmi po sídlisku. Ich najstarší syn Peter (†15) zabočil s kamarátom Jurajom na neďaleké futbalové ihrisko. Keď mama synovi zavolala, nech príde na pizzu, telefón zdvihol Petrov kamarát. „Teta, s Peťom je zle, rýchlo príďte,“ povedal jej s plačom. Kým vo Vrútkach minulý týždeň 22-ročný Ivan nožom smrteľne zranil zástupcu riaditeľa školy, dobodal učiteľku a tiež dve desaťročné deti, v roku 2011 vytiahol devätnásťročný ročný Michal loveckú dýku proti gymnazistovi.

Peter miloval rockovú hudbu. Dnes mu brat posiela odkazy do neba.
Peter miloval rockovú hudbu. Dnes mu brat posiela odkazy do neba.
Zdroj: Archiv Pluska.sk

Koniec detstva

„Stále je to ťažké. Chýba nám Petrov humor, úsmev, oči, dlane. Na našom bôli sa za deväť rokov nič nezmenilo,“ vyznal sa otec zavraždeného gymnazistu, ktorému nešťastie vo Vrútkach pripomenulo najťažšie chvíle jeho života. Teraz viac povedať nevládal, pár mesiacov po tragédii sme ale spolu sedeli v ich obývačke. Listovali sme si v albume, ktorý rodine venovali Petrovi spolužiaci. K mame sa tlačil mladší syn Adam. Ani nie trinásťročný chlapec nám vtedy prezradil, že najhorší smútok cíti večer. „Dal by som všetko na svete za jedno bratské objatie,“ priznal sa nám. Dnes je vysokoškolák, študuje v zahraničí, no na brata nikdy nezabudol.

Na sociálnej sieti mu neustále posiela odkazy. „Braček. V priebehu krátkej chvíle sa mi skončilo detstvo. Život bez teba nikdy nebude tým, čím bol s tebou. Opäť sa s tebou potrebujem porozprávať, zasmiať, objať ťa. Nedá sa to, preto plačem ako malé dieťa,“ vyznal sa Adam pri poslednom výročí Petrovej vraždy.