Ak máte vkus a odvahu aj na netradičné riešenia, môžete byť kráľovnou večera. Oscarová herečka Charlize Theron (44) patrila na odovzdávaní cien Screen Actors Guild Awards k neprehliadnuteľným dámam – no nielen pre zaujímavú róbu od Givenchy, v ktorej odhalila dlhé nohy a veľmi decentne aj kúsok pása a ramená. Pozornosť pútal hlavne jej účes.

Na prvý pohľad nič obyčajné – hladko vyčesané vlasy, dokonca s odrastenou tmavšou cestičkou, ktorú boli vidno aj z diaľky. A práve tmavšia cestička v blonďavých vlasoch ukrývala najväčší skvost.

Využil náramok

Obľúbený kaderník hollywoodskych celebrít Adir Agergel totiž šikovne vložil herečke do cestičky brilianty. A nie hocijaké – nejde primárne o šperk vyrobený špeciálne do účesu, ale o náramok, ktorý patrí na ruku. Náramok značky Tiffany má aj úctyhodnú hodnotu – Charlize mala na hlave 3,6 milióna eur! Či to bola z núdze cnosť, pretože si jednoducho nestihla zafarbiť vlasy, sa nedozvieme, rozhodne to bol dobrý ťah. Zo zdanlivého nedostatku sa vykľul originálny nápad. Na podobný look nepotrebujete milióny, vystačíte si aj s bižutériou.

Kaderník vymyslel pre Charlize Theron zaujímavý trik s náramkom. Upevnil jej ho do cestičky vo vlasoch.
Kaderník vymyslel pre Charlize Theron zaujímavý trik s náramkom. Upevnil jej ho do cestičky vo vlasoch.
Zdroj: Steve Granitz

Folklór vo vlasoch

A keďže letí folklór, inšpirovať sa môžete slovenskou šperkárkou Petrou Tóth, ktorá tento rok na Plese v opere zaujala netradičným účesom aj netradičnou ozdobou do vlasov. Vrkoče, ktoré nazvala „vysnívanými“, tvorila kaderníčka asi jeden a pol hodiny. Kritikom odkázala, že zapletané vrkoče boli vždy súčasťou nášho folklóru, nosili ich vydaté ženy pod čepcami. Veď aj jej šaty boli inšpirované krojom z obce Telgárt – vyšívaný vrch bol z tradičného ľudového čierneho brokátu, ktorý sa používal na zásterkách krojov.

Šperkárka Petra Tóth siahla po brošni s ľudovým motívom - takto mala upravené vlasy na Plese v opere.
Šperkárka Petra Tóth siahla po brošni s ľudovým motívom - takto mala upravené vlasy na Plese v opere.
Zdroj: Petra Toth

Vlasy dozdobila Petra šperkom z vlastnej dielne. „Vlasy sa môžu zdobiť rôznymi druhmi šperkov. My radi používame náhrdelníky alebo náramky ako ozdobu účesu, ale aj brošne a dokonca sme vyrobili tradičný hrebienok, ktorý slúži ako ozdoba účesu. V našej kultúre sú hrebienky a ozdoby vlasov neodmysliteľnou súčasťou folklóru. Hrebienok do vlasov bol dokonca najčastejším šperkom, ktorým sa kedysi ženy na dedinách ošperkovávali. Ja som si účes na Ples v opere ozdobila brošňou z kolekcie Kvety Telgártu,“ povedala nám.