Na olej treba celé šípky. Musia byť však suché, lebo čerstvé by olej zriedili a kazil by sa. Stačí ich rozdrviť v mažiari či nahrubo v mixéri a v sklenenej nádobe zaliať v pomere 1 : 1 jojobovým, mandľovým, kokosovým či olivovým olejom. Zmes musí šesť týždňov stáť, potom stačí precediť cez plátenko a skladovať v chlade v tmavej nádobke.

Guma na vrásky

Olej má všestranné využitie. Okrem esenciálnych mastných kyselín je jedným z najbohatších rastlinných zdrojov vitamínu C, preto veľmi prospieva koži a omladzuje ju. Odporúča sa na suchú a zrelú pleť, kde pôsobí ako „anti-age“ prostriedok. Má zjemňujúci a vyhladzujúci účinok na vrásky. Môže nahradiť denný krém alebo si ho primiešajte do svojho krému. Priaznivo pôsobí na rozžiarenosť, farbu i elasticitu pleti. Dá sa použiť aj ako balzam na suché pery a upokojenie kože po peelingu. Je to i účinná pomoc pre nechty so sklonom štiepiť sa a lámať.

Kde všade olej využijete?

– Môžete si ním mastiť strie, v tehotenstve sa odporúča používať ho dvakrát denne dva až tri mesiace.

– Pomáha s hojením rán a jaziev, vyhladí nerovnosti na koži a zjemňuje začervenanie aj pri starších jazvách.

– Pomáha na ekzém, psoriázu, akné.

Dobrý tip:  Šípkový zábal na vlasy

Na suché, zničené a lámavé vlasy zohrejte v miske trochu šípkového oleja, aplikujte ho masírovaním do pokožky hlavy a vlasov, nechajte hodinu pôsobiť a opláchnite šampónom. Pri lupinách treba opakovane malé množstvo vmasírovať do vlasovej pokožky.