Prívlastok hviezdna vôňa dostalo množstvo parfumov. Ale iba pri jednom to platí doslova. Eau de Space naozaj vonia ako vesmír. Zaručila sa za to samotná NASA.

Astronauti parfumérmi

Najprv bolo cieľom NASA použiť vôňu, ktorá pripomína vesmír, na výcvik kozmonautov, aby ich lepšie pripravila na misiu. Neskôr sa však rozhodli pre obrátené garde. Spracovať pachové zážitky tých, ktorí sa z vesmíru vrátili, a vytvoriť voňavku, vďaka ktorej vesmírnu vôňu spozná aj človek, ktorý sa tam zaručene nikdy neocitne. Spojili sa preto s renomovanými parfumérmi, ktorí podľa opisu astronautov vytvorili prvú vesmírnu voňavku.

A ako vonia vesmír?

Určite nie sladko ani kvetinovo. Je to skôr pánska vôňa, v ktorej vraj dominuje pušný prach, ktorý cítiť bezprostredne po výstrele z pištole. Vôňa taviaceho sa kovu sa mieša s arómou, ktorá sa šíru kuchyňou, keď sa na panvici pečie steak. K tomu závan rumu a sladkých malín. Toto všetko sa skvapalnilo v striebristom flakóne s vodotlačou skafandra za 29 dolárov.

Zavonia aj Mesiac

Cieľom NASA bolo prostredníctvom parfumu podporiť záujem o vedecké vzdelávanie, takže flakóny sa budú posielať na rôzne edukačné programy. Vďaka crowdfundigovej platforme Kickstarter sa však budú distribuovať aj jednotlivcom. Aby sa to vyplatilo, potrebovali nazbierať 2 000 dolárov, no záujem je už teraz oveľa väčší. Objednávok prišlo za viac ako 300 tisíc dolárov. Kto si Eau de Space objedná, môže vesmírnu vôňu ovoňať už v októbri. A chystá sa už aj druhý parfum, ktorý by sprostredkoval vôňu Mesiaca.