Vaječné škrupinky u mestských ľudí putujú rovno do smetí, v lepšom prípade do kompostéra. Je to plytvanie, pretože sú najúčinnejším bojovníkom práve proti osteoporóze. Tým sa však ich využitie zďaleka nekončí. Majú využitie napríklad ako ekobielidlo pre vašu bielizeň či znásobovač úrody paradajok.

Domáci rýchloobväz

Škrupinky sa v minulosti nevyhadzovali. Jemné blanky sa používali ako prvá pomoc, rýchloobväz na malé ranky. Babičky však hlavne škrupinky aj s blankou sušili, rozdrvili na prášok, ktorý užívali, keď mali problémy so zubami, kosťami, nechtami. S octom sa používal pri bodnutí hmyzom. Ak sa zmiešal so želatínou, mali domáce kalciové tabletky. Lepšia je však šumivá verzia, nechať prášok zreagovať s citrónom. Vznikne účinná vápniková bomba, akej sa nevyrovná žiadny liek z lekárne.

Vyrobte si kalcium

Vyklepnite obsah vajíčka. Blanku nikdy neodstraňujte, obsahuje kolagén a kyselinu hyalurónovú! Škrupinky desať minút varte, potom ich sušte asi 10 minút v rúre vyhriatej na 200 stupňov Celzia, aby skrehli. V mažiari alebo v kávovom mlynčeku ich rozdrvte na jemný prášok. Prášok si pripravte do zásoby, jednotlivé dávky na užívanie si však treba robiť vždy čerstvé. Vďaka tomu získate najúčinnejšie kalcium, oveľa lepšie vstrebateľné než prípravky z lekárne.

Dvanásť hodín pred užitím zmiešajte pol čajovej lyžičky prášku, čo je dávka 400 mg vápnika, so šťavou z polovice citróna. Nechajte stáť pri izbovej teplote šesť až dvanásť hodín. Šumivou reakciou citróna a škrupiniek vznikne kalcium citrát, ktorý nie je závislý od žalúdočnej kyseliny, môže sa preto užívať pred jedlom aj po ňom, neprekážajú mu lieky a dobre sa vstrebáva aj u ľudí, ktorí majú problémy s absorpciou živín.

Aby biela bielou bola!

Pamätáte si tento reklamný slogan? K tomu, aby bielizeň nezosivela, pomôžu práve vaječné škrupinky. Je to účinné prírodné bielidlo. Treba dať hrsť do hustého vrecka, aby nemohli vypadnúť do práčky. Pridajte ešte dva plátky citróna. Pomáha to aj proti škvrnám.

Máte fľašu s úzkym hrdlom, ktorú neviete vyčistiť? Nasypte na dno škrupinkový prášok. Pridajte šťavu z citróna alebo ocot a nechajte niekoľko hodín pôsobiť. Občas zatrepte. Nakoniec vypláchnite kvapkou saponátu. Ak rozdrvené škrupinky zalejete octom a necháte niekoľko dní stáť na chladnom mieste, po precedení máte výborný prípravok na štípance a svrbiacu či opuchnutú pokožku.


Ďalšie použitie:

- Pridajte trochu jemného prášku do laku na nechty, nebudú sa lámať.

- Prášok s citrónovou šťavou odstráni vodný kameň v kanvici, vo váze aj hnedé povlaky v hrnčeku.

- Rozdrvené škrupinky okolo rastlín sú prekážkou pre slimáky.

- Pridajte ich k paradajkám, ideálne do jamky k priesade. Znásobia úrodu, bránia plesniam a hnilobe.