Pri vhodnom výbere oblečenia dokážeme aj neideálnu postavu vyformovať a odpútať pozornosť od kritických partií. Žena typu jablko ich má najmä v oblasti pásu, ktorého šírka je väčšia ako šírka pliec a bokov.

 

V predošlých číslach Šarmu sme sa venovali najrozšírenejšej postave, hruške, a najideálnejšej postave, presýpacím hodinám. Riadime sa tým, čo vyhlásil módny dizajnér Hubert de Givenchy – šaty sa majú prispôsobiť ženskej postave a nie postava šatám. „Súhlasím s ním, pretože dobre vyzerať znamená poznať svoje prednosti a slabiny a nájsť si k nim vhodné oblečenie,“ myslí si štylistka Michaela Sabolová.

Kamuflovať bruško

Dámy s postavou jablka majú plnšiu strednú časť tela, pás je zväčša nevýrazný, no ich devízou sú štíhle ruky a nohy. „Jablko síce nie je najjednoduchší typ postavy na obliekanie, ale pomocou niekoľkých tipov si vedia dámy svoje proporcie opticky upraviť. Tu by som podotkla, že nie je veľmi vhodné, aby sa snažili zakrývať bruško príliš voľnými odevmi, lebo docielia, že budú pôsobiť ešte objemnejšie. Dôležité je vytvoriť ilúziu pásu, aj keď v tomto prípade nie osieho drieku, a pútať pozornosť na dekolt, keďže tieto dámy majú väčšinou pekné, plné poprsie,“ odporúča Michaela . Dodáva, že fajn je vhodný výstrih, do ktorého sa môže zakomponovať šperk alebo iný doplnok. „Dámy by mali klásť dôraz aj na správny výber podprsenky. Zohráva dôležitú úlohu v tom, ako dekolt vo výstrihu vynikne. Nech je vystužená kosticami a mala by mať správnu veľkosť, aby prsia nedeformovala.“

Nielen véčko

Čo sa týka výstrihov, vhodný je aj okrúhly, nemusí to byť len véčko. „Keď sú totiž ženy obdarené príliš veľkým poprsím, majú pocit, že véčko alebo zavinovací strih im ešte pridávajú na objeme. Ak zvolia okrúhly výstrih, potom nech oblečenie radšej obopína postavu, nemusí byť voľné. Je pekné, keď si doň dajú visiace doplnky – dlhší náhrdelník či niečo, čím postavu opticky zoštíhlia a predĺžia. Výborné sú pre ne predĺžené topy a tuniky, ktoré siahajú do polovice bokov, zakryjú teda bruško. Mali by sa vyhýbať blúzkam a topom, ktoré sa zakasajú do nohavíc a sukní,“ varuje Michaela Sabolová. Podľa jej slov môže byť jemne naznačený opasok.

Dôraz na dĺžku

Vo vrchnej časti tela by sa jablká mali vyhýbať lesklým materiálom aj príliš veľký vzorom. „Výborné sú pre ne vertikálne i šikmé pásiky, ktoré líniu predlžujú. Vrchné časti odevu by mali byť po bedrá alebo môžu skúsiť vrstvenie, že si oblečú dlhší top a na to bundičku do pása,“ odporúča štylistka. Ide síce leto, ale ak sa dáma jablko rozhodne zaobstarať si pred jesennou a zimnou sezónou nové kabáty či bundy, nemala by zabúdať na to, že sa jej hodí jednoradové zapínanie. „Nech sa určite vyvarujú dvojradovému, to rozširuje a nemali by mať ani príliš veľké goliere. Skrátka žiadne výrazné detaily na hrudníku. Fajn sú bundy na zips, ktoré opticky zoštíhlia siluetu, s dĺžkou do polovice stehien. Kabát môže mať rovný aj áčkový strih, pokojne s dĺžkou po kolená alebo aj nad, ktorým upúta pozornosť na štíhle nohy a zakryje kritické partie v oblasti pása,“ radí Michaela.

Devízou sú štíhle nohy

Vhodné sú aj skinny nohavice a šortky, pretože jablká majú väčšinou štíhle nohy. Keďže nemajú výrazné boky, môžu si obliecť nohavice so zipsami aj s vreckami po bokoch. „Tiež svetlé nohavice a jemný vzor. Široké nohavice neodporúčam, aby s objemnou vrchnou časťou tela nepôsobili zbytočne mohutne. Sukne sú vhodné puzdrové, môžu byť kratšie, teda mini, alebo po kolená. Bola by škoda neukázať štíhle nohy. Vhodné sú tiež skladané sukne, môžu si dovoliť i nariasené a áčkové, v tomto je to flexibilné.“ Pri šatách by sa ženy mali vyhýbať modelom strihaným do pása aj zavinovacím. Vhodné sú empírové, strihané pod prsami. „Môžu to byť aj šaty bez ramienok s odhalenými ramenami. Tým, že majú štíhle zápästia a členky, keď sa správne oblečú, vie tento typ postavy vyzerať veľmi elegantne, žensky a jemne,“ podotýka Michaela Sabolová.

Riaďte sa týmito pravidlami:

- zaujímavé výstrihy podporené správnou podprsenkou a visiace šperky, ktoré predĺžia siluetu

- empírové strihy topov a šiat

- úzke nohavice a krátke sukne, ktoré pritiahnu pozornosť na štíhle nohy

- vyhnite sa krátkym topom ani ich nezakasávajte do nohavíc či sukní

- zabudnite na nohavice a sukne nariasené v oblasti pásu

- nenoste široké opasky

- hodia sa sukne s volánmi a riasením v spodnej časti

- upustite od crossbody kabeliek, ktoré priťahujú pozornosť k stredu tela

Anketa
Viete, aký ste typ postavy a obliekate sa podľa toho?
  • 84%
  • 16%